Kolejna rocznica odzyskania niepodległości to czas na refleksję. Czy ją podejmiemy, zależy od każdego indywidualnie. Jak przezywać ten dzień, gdy wokół tyle agresji i niezrozumienia? O tym Andrzej Urbański porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji IPN w Warszawie. Początek spotkania o godz. 8:30.
Józef Piłsudski w 1917 roku, jeszcze zanim dotarł do Magdeburga, trafił do gdańskiego więzienia. Anna Rębas odwiedziła celę marszałka w areszcie przy Kurkowej. Józef Piłsudski, jako „generał”, dostał jednoosobową celę z oknem i żelaznym łóżkiem. Potraktowany został jak zwykły więzień. Znalazł się w małym pomieszczeniu o długości około pięciu kroków wzdłuż i trzech wszerz. Więcej na ten temat po godz. 9:30 opowie Waldemar Kowalski z Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku, były wicedyrektor aresztu na Kurkowej.
Stowarzyszenie Miłośników Muzyki, parafia św. Floriana i Urząd Gminy w Kolbudach zapraszają na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wezmą w nim udział chór kameralny „Camerata Santa Cecilia” który poprowadzi Tatiana Adamkowicz, jazzmani Adam Wendt, Cezary Paciorek, Piotr Lemańczyk i Adam Golicki. O godz. 11:30 o wydarzeniu Andrzejowi Urbańskiemu na antenie Radia Gdańsk opowiedzą jego uczestnicy.
Święto Niepodległości prowokuje, a może po prostu mobilizuje do zadawania sobie nawzajem pytań o współczesne pojmowanie patriotyzmu i o postawy patriotyczne. O tym po godz. 12:30 Daniel Wojciechowski porozmawia o patriotyzmie z młodymi ludźmi, a także gościem specjalnym.
Przyjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy w listopadzie 1918 roku uchodzi za jeden z najważniejszych momentów w polskiej historii. Zanim jednak marszałek, po przejęciu władzy cywilnej i wojskowej, zakomunikował światu o powstaniu wolnej Polski, spędził ponad rok w magdeburskiej twierdzy. Nie był to łatwy epizod w jego życiu. Po godz. 15:00 przypomnimy, jak pobyt w twierdzy wspominał generał Kazimierz Sosnkowski. Kilkanaście minut później usłyszymy na antenie Radia Gdańsk archiwalne nagranie głosu samego marszałka.
Później zaprezentujemy dwa słuchowiska. Najpierw, o godz. 16:10 „Paderewski. Maestro, legenda epoki”. Ta niezwykła historia poprowadzi słuchacza przez życie wybitnego pianisty, który z czasem stał się orędownikiem wolnej Polski. Był bohaterem sztuki, a jako artysta o wielkim i powszechnym poważaniu stał się bohaterem ojczyzny. Słuchowisko, w którym wzięli udział aktorzy z Trójmiasta, zrealizowano na postawie scenariusza Lechosława Stefaniaka. Za reżyserię i adaptację odpowiedzialny jest Robert Cyrta, przy realizacji akustycznej Jacka Puchalskiego. Produkcją zajął się Konrad Mielnik z Radia Gdańsk.
Z kolei o 17:06 zaprosimy na słuchowisko „Rozstrzelana warta honorowa” w reżyserii Władysława Zawistowskiego.
pb