Na Targ Węglowy powraca Jarmark Bożonarodzeniowy. Startuje już 19 listopada. W historycznym centrum Gdańska pojawią się m.in. nowe iluminacje czy lokalizacje stoisk handlowych. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Jarmark potrwa do 24 grudnia.
Organizator zdecydował, by powiększyć przestrzeń Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zlokalizowany będzie również przy ulicy Tkackiej i Bogusławskiego. Łącznie będzie można odwiedzić 120 stoisk handlowych. W różnych miejscach miasta pojawią się także iluminacje świetlne.
– W sobotę, 4 grudnia, odpalimy iluminacje w naszym mieście. Będą nie tylko w centrum miasta i Parkach Oliwskim oraz Reagana, ale teraz także w Parku Oruńskim. Dwa dni później odpalimy jedenaście choinek dzielnicowych, których lokalizacje zaproponowały wspólnoty lokalne i rady dzielnic. Świąteczne drzewka staną w tym roku także na Zaspie Rozstajach, Osowej i w Letnicy – wyjaśnia prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
ORGANIZACJA RUCHU
Na czas trwania jarmarku Bożonarodzeniowego pojawią się także zmiany w ruchu. – Targ Węglowy przestał być parkingiem i jest niedostępny dla przeciętnego kierowcy. Zmiany w ruchu będą miały miejsce na ulicy Bogusławskiego. Od piątku od godziny 16:00 do niedzieli do godziny 22:00 będzie zamknięta dla ruchu – podkreśla Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.
JARMARKOWE NOWOŚCI
Na mieszkańców Gdańska oraz turystów czeka wiele atrakcji. Wśród nich nowa karuzela dla dzieci oraz oświetlenia.
– Postaraliśmy się o to, aby dzieci miały też trochę więcej radości. Zadebiutuje nowa karuzela, specjalnie wyprodukowana na 2020 rok, niestety wtedy się nie udało. Maluchy zobaczą i usłyszą także nową, mówiąca skrzynkę na listy do Św. Mikołaja. Ponadto będzie wiele atrakcji na scenie, nowy tron i oświetlenia – wyjaśnia Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.
– W tym roku kilka nowinek, które się pojawią, to chociażby tzw. Domek Św. Mikołaja. Będziemy tam zapewniać gdańskie, świąteczne akcesoria, które można będzie nabyć jako prezent. To także skierowany do mieszkańców system punktowy, dzięki czemu za pośrednictwem Gdańskiej Karty Mieszkańca będzie można zbierać punkty, odwiedzając poszczególne stacje jarmarku. Dokładnie ten sam produkt będzie skierowany również do posiadaczy karty turysty – dodaje Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
WSPIERANIE HOSPICJUM
Podczas jarmarku zbierane będą fundusze na rzecz podopiecznych Hospicjum imienia ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. – Hospicjum imienia Dutkiewicza ma pod swoją opieką około tysiąca ludzi rocznie, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Staramy się nie ograniczać, nie dostosowywać opieki do funduszy, które mamy, ale raczej dozbierać pieniądze, żeby ta opieka i nasze wsparcie były jak najszersze – podkreśla Anna Janowicz, prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej.
Marta Włodarczyk/aka