Jak z historii uczynić inspirację dla młodych w rozwoju ich talentów? Nad tym zastanawiali się w piątek prelegenci konferencji „Talent dla Wspólnoty”, która odbyła się w Gdańsku.
– Celem naszej konferencji jest refleksja. W jaki sposób możemy lepiej zagospodarować potencjał talentu naszej młodzieży? A pomóc mają w tym przykłady z dawnych czasów. Eksperci przedstawiają historię jako nauczycielkę życia. To, iż biografie utalentowanych Polaków należą już do historii, nie oznacza, że nie można się od nich czegoś nauczyć – mówi organizator wydarzenia dr Grzegorz Grochowski z Fundacji Wiem i Umiem.
ROLA NAUKOWCÓW
Wśród prelegentów był między innymi prof. Krzysztof Diks z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowiadał o poszukiwaniu korzeni sukcesów współczesnej polskiej informatyki.
– Rolą naukowców i nauczycieli jest wykrywanie talentów oraz pomoc w ich rozwoju. Jeśli zachęcimy młodych do pracy i pokażemy cel, to ci ludzie potem sami dużo potrafią już zrobić. Dla młodych idolami są osoby, które tu i teraz osiągnęły sukces. Ja o takich ludziach dzisiaj będę mówił. Przeszli oni tę drogę od znalezienia talentu, poprzez wyszlifowanie, aż do osiągnięcia sukcesu w olimpiadzie informatycznej. Potem pokażę ich sukces zawodowy, naukowy albo biznesowy. On zmienia nas wszystkich – wyjaśnia profesor.
UNIWERSALNE PRZESŁANIE
Z kolei Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji IPN, opowiadał o Polakach na Wschodzie, którzy żyli w czasach zmian politycznych w naszej części Europy.
– To byli ludzie w różnym wieku, czasami z dużym dorobkiem, czasami może trochę starsi, ale też młodzi, którzy na skutek rożnych zdarzeń trwali tam. I to jest uniwersalne przesłanie, które warte adresować do ludzi niezależnie od warunków, w jakich żyjemy. Czasem myślimy jak bardzo jest nam trudno. Warto wtedy zadać sobie pytanie, czy nie było takich czasów, w których żyło się o wiele trudniej – zastanawia się Adam Hlebowicz.
ZDANIEM MŁODYCH
W konferencji, która odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej uczestniczyli uczniowie II LO w Gdańsku. Młodzi przyznają, że odpowiednie ukierunkowanie może im pomóc we właściwym wyborze ścieżki zawodowej.
– Taka postać, która ma talent w jakiejś dziedzinie, na pewno popycha do przodu młodych ludzi, jeśli możemy się z nią utożsamić. Tutaj jednak problem jest taki, że dystansują nas od tego czasy. To zależy od indywidualnych wyborów, czy będziemy w stanie się z taką postacią identyfikować. W obecnych czasach sposób dotarcia do młodych ludzi jest kluczowy, bo każdy temat, każde zagadnienie może być ciekawe. Zależy od tego, jak zostaną przedstawione – mówią Jan, Antek i Jakub.
W konferencji wziął także udział nasz redakcyjny kolega Włodzimierz Machnikowski z redakcji sportowej Radia Gdańsk.
Posłuchaj materiału dziennikarki Radia Gdańsk:
Aleksandra Nietopiel/pb