– Początkiem wszechrzeczy jest woda – twierdził jeden z pierwszych greckich filozofów Tales z Miletu.
Woda to jeden z najcenniejszych skarbów, bez którego nie byłoby życia na Ziemi. Dlatego Radio Gdańsk, we współpracy z Wodami Polskimi, przygotowało audycje poświęcone temu żywiołowi.
Nie bez powodu naukowcy, szukając życia w kosmosie, wypatrują wody. Uważa się, że to właśnie dzięki niej powstało życie na Ziemi. Jest niezbędna do istnienia wszystkich żywych organizmów. To dzięki niej żyją ludzie, zwierzęta i rośliny. Dlatego warto o nią dbać i ją oszczędzać. Jeśli niedokładnie zakręcimy kran i będzie z niego kapać woda, to przez jeden dzień i jedną noc wycieknie jej aż 16 litrów. Tymczasem problem suszy i niedoboru wody dotyczy każdego z nas.
Dlatego warto kontrolować swoje zachowania. Aby dbać o wodę, można kupować rozsądnie, szanować sprzęty i ubrania, nie marnować wody czy nie nadużywać detergentów przy myciu oraz praniu. Można też zmieniać wodolubne trawniki w łąki kwietne. Nie powinniśmy zapominać o zachowaniu czystości i segregacji śmieci. Wykorzystujmy ponownie przedmioty. Plastik wrzucony do rzeki czy jeziora nie znika. Może zalegać na dnie nawet kilkaset lat.
Posłuchaj całej audycji:
POWÓDŹ
Tematem drugiej audycji jest powódź. To jedna z najczęstszych katastrof naturalnych, jakie występują w Polsce i na świecie. Mogą ją spowodować: wylew rzek, opady deszczu, zatory lodowe, fale sztormowe, roztopy, zatkane rowy i przepusty.
Można trzymać powódź daleko od ludzi, budując wały przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne oraz poprzez zagospodarowywanie opadów w miastach, ograniczając betonowanie placów, parkingów, ścieżek. Trzeba sadzić drzewa i siać łąki kwietne. Można też trzymać ludzi z dala od powodzi, budując osiedla mieszkaniowe w odpowiedniej odległości od rzek i zbiorników wodnych.
Nie da się całkowicie wyeliminować powodzi, ale można skutecznie ograniczać ryzyko jej wystąpienia, dbając o otoczenie, aby chronić siebie i swoich bliskich.
Posłuchaj, jak można to robić:
SUSZA
Na Ziemi jest mało wody słodkiej, niezbędnej człowiekowi do życia. Gdyby zgromadzić całą wodę na Ziemi w jedną kroplę, to miałaby ona średnicę około 1 400 km. Woda słodka to jedynie trzy procent tej objętości. Dodatkowo trudno z niej skorzystać, bo jej największe skupisko stanowią lodowce i pokrywy śnieżne, znajdujące się na Antarktydzie.
Susze pojawiają się na całym świecie, także w Polsce. W przeciwieństwie do powodzi, mogą ona trwać miesiącami i latami.
Łatwiej dostrzec to zjawisko, gdy wskazania termometru za oknem przekraczają 30 stopni, ale niestety, towarzyszy nam ono nie tylko w upalne, letnie dni. Często susza – szczególnie przy niewielkich opadach deszczu oraz śniegu – trwa przez cały rok.
Aby okiełznąć problem suszy w Polsce, deszcz musiałby padać przez trzy miesiące codziennie. W przeważającej mierze zasoby wodne zależą od uwarunkowań naturalnych, więc nie jesteśmy w stanie wpłynąć na ich wielkość. Możemy jednak zmniejszać siłę jej negatywnego oddziaływania. Walczyć ze skutkami suszy można np. poprzez „łapanie” deszczówki do podlewania ogrodu, odpowiednie prowadzenie upraw na polach czy oszczędzanie wody pitnej.
Posłuchaj, jak można walczyć z suszą w Polsce:
ua