Gmina Cedry Wielkie otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Samorząd dla Dziedzictwa”. Zorganizowany został po raz drugi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Komisja wyróżniła realizację programu ochrony zabytków w Cedrach. – To efekt współpracy wielu instytucji – mówi wójt gminy Janusz Goliński.
– Tych, dla których dobro Żuław jest najcenniejsze, ta nagroda tylko utwierdza w przekonaniu, że warto współpracować. Tym bardziej że to był projekt partnerski z Nowym Stawem, z Nowym Dworem, więc z tymi gminami, które chcą w zakresie dziedzictwa zrobić jak najwięcej, żeby Żuławy obok Kaszub, obok Kociewia też stanowiły piękny, atrakcyjny teren – tłumaczy Goliński.
– Gmina Cedry Wielkie podejmuje szereg działań warsztatowych. Angażowani są studenci Politechniki Gdańskiej, po to, żeby później, w planach zagospodarowania czy w innych działaniach, związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, te dobre praktyki wprowadzać w życie. I rzeczywiście to widać, jak się popatrzy na zagospodarowanie wsi Cedry Wielkie czy okolicznych miejsc, na których gospodaruje gmina, jak zmienia się to oblicze – dodaje kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytut Dziedzictwa w Gdańsku Tomasz Błyskosz.
DOMY PODCIENIOWE
O charakterystycznych zabytkach w gminie opowiada Marta Koperska-Kośmicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, autorka książki „Dom Podcieniowy na Żuławach”.
– Trzy z tych domów to są tak naprawdę bardzo ciekawe budynki. Dwa z nich to dom w Trutnowach i dom w Miłocinie. To są bardzo duże domy gospodarzy żuławskich. Duże, to znaczy że ich powierzchnia to jest mniej więcej 1200-1400 m2, także pokazuje to, jaki to był ogrom, jeśli chodzi o dom mieszkalny. A trzeci z nich, dom w Koszwałach, jest już mniejszy, ale też bardzo ciekawa – opowiada.
Główną nagrodą w konkursie jest film, promujący zwycięski projekt. Można go obejrzeć na fanpage’u gminy.
Nagrodę przyznano w Warszawie podczas poświęconej temu konferencji. Podczas tego samego wydarzenia ministerstwo przyznało także nagrody w konkursie „Zabytek zadbany”. Wyróżnienie w kategorii” utrwalania wartości zabytkowej obiektu” przyznano zarządcom budynku dawnej siedziby dyrekcji Stoczni Gdańskiej. Drugie wyróżnienie przyznano Kościołowi Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Gwiazdy Morza w Sopocie. Natomiast w kategorii „rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu” wyróżniony został most kolejowy nad rzeką Borują w Bytowie.
POSŁUCHAJ MATERIAŁU:
Kacper Kowalik/mk