Czy cywilizowany świat zdoła powstrzymać rosyjskiego dyktatora przed inwazją na Ukrainę? Czy działania rządu w związku z kulminacją czwartej fali pandemii koronawirusa są wystarczające? Między innymi o to Michał Pacześniak zapyta „Gościa Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie Kacper Płażyński, pomorski poseł Prawa i Sprawiedliwości. W audycji poruszony zostanie też temat dotyczący wydawania pieniędzy publicznych – czy Gdańsk w racjonalny sposób gospodaruje miejskim budżetem? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, która rozpocznie się punktualnie o godz. 8:30.
Także o wydatkach miasta Gdańska, które część osób określa wprost dziwnymi i zaskakującymi, rozmawiać będzie z zaproszonymi publicystami Jarosław Popek w programie „Komentarze Radia Gdańsk”. Gośćmi audycji będą Krzysztof Puternicki, bloger i publicysta, oraz Artur Ceyrowski z portali stefczyk.info oraz wpolityce.pl. Kolejny temat dyskusji to nowe obostrzenia wprowadzane przez rząd, mające pomóc w zwalczeniu pandemii koronawirusa. Początek – po godz. 9:05.
Natomiast chwilę po godz. 9:30 zapraszamy do wysłuchania programu o tematyce ekonomicznej i gospodarczej „Ludzie i Pieniądze”, którą poprowadzi Iwona Wysocka. Jej gośćmi będą Ireneusz Karaśkiewicz ze Związku Pracodawców Forum Okrętowego oraz Grzegorz Landowski, dyrektor ds. komunikacji stoczniowej grupy kapitałowej Remontowa Holding. Prowadząca i eksperci porozmawiają o zamówieniach na promy i wpływie tych kontraktów na gospodarkę morską nie tylko Polski, ale i całej Europy. Goście odpowiedzą też na pytania, jak z realizacją umów poradzi sobie Remotowa, dlaczego to bardzo ważny kontrakt, co to oznacza dla polskiego przemysłu stoczniowego oraz jak to się przełoży na zwykłego Kowalskiego? Będzie też mowa o sposobie Remontowej na pracowników – a trzeba podkreślić, że ewenementem na skalę krajową jest to, iż powstała i funkcjonuje tak wielka firma rodzinna, w której wiedza i umiejętności pracowników często przechodzą z rodziców na dzieci, które zatrudniają się następnie w tym samym przedsiębiorstwie.
W kolejnej audycji „Co za historia” przypomnimy wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Na kilka dni przed 40. rocznicą tych wydarzeń Wojciech Suleciński porozmawia z profesorem Wojciechem Polakiem. Początek rozmowy – po godz. 11.00.
O godz. 14.30 zapraszamy na „Wiadomości regionalne„. Tym razem nasi reporterzy sprawdzą, co ciekawego dzieje się w Słupsku.
Kolejna interesująca rozmowa czeka nas po godz. 17:10. Popołudniowym „Gościem Dnia Radia Gdańsk” będzie profesorAdam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego. Anna Rębas porozmawia z nim o jubileuszu tej najstarszej uczelni morskiej w kraju. Przypomnijmy, że właśnie 8 grudnia mija 101. rocznica powstania placówki. Kolejnym tematem dyskusji będą plany związane z energetyką wiatrową i budową centrum offshore w Porcie Gdańskim.
Z kolei o godz. 17.35 zapraszamy na audycję historyczną dotyczącą wydarzeń Grudnia ’70. W trzeciej debacie z cyklu „Stocznia Solidarności. Rola przeszłości dla przyszłości” uczestniczyć będą Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, i Bogusław Gołąb, pracownik Stoczni Gdańskiej, uczestnik protestów robotniczych w Grudniu ’70 i strajku w Stoczni Północnej w Sierpniu ’80, internowany w stanie wojennym. Debatę poprowadzi Andrzej Urbański.
raf