Nie będzie kolejnych bloków na terenie dawnej jednostki wojskowej w Tczewie. Radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Wojska Polskiego. To umożliwi zabezpieczenie ponad 5 hektarów na stworzenie Nowego Centrum Usługowego.
– Mówimy tu o najciekawszym terenie inwestycyjnym w naszym mieście. Część tego terenu próbujemy przeznaczyć na cele związane z usługami biurowymi, hotel, motel, może nawet basen czy usługi zdrowotne. Wiemy, że takich miejsc w miastach 60-tysięcznych w Polsce jest niewiele albo w ogóle ich nie ma – zaznacza wiceprezydent Tczewa, Adam Burczyk.
Przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego to kolejny krok do sprzedaży lub wydzierżawienia terenu po dawnym koszarowcu w Tczewie. Przetarg ma zostać ogłoszony w przyszłym roku.
Nowy sprzęt komputerowy usprawni pracę w tczewskim ratuszu. Miasto otrzymało prawie dwa miliony złotych dofinansowania w ramach rządowego programu „Cyfrowa Gmina”. Celem jest zapewnienie sprawnej obsługi klientów w przypadku konieczności przejścia w tryb pracy zdalnej.
– Potrzeby są duże. Ujęliśmy też tutaj radnych, aby mieli do dyspozycji swoje laptopy i w razie potrzeby mogli zdalnie pracować. Pieniądze zostaną oficjalnie wprowadzone do budżetu podczas grudniowej sesji. Wówczas będziemy mogli rozpocząć procedurę związaną z przetargami i zakupami – mówi rzecznik urzędu Miejskiego, Małgorzata Mykowska.
Sprzęt w postaci komputerów, drukarek czy nowego oprogramowania trafi także do innych miejskich jednostek m.in. do Fabryki Sztuk czy Zakładu Usług Komunalnych.
Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogą zgłaszać kandydatów do Wierzyczanek. Nominacje do nagród muszą mieć załączone uzasadnienie. To już 23. edycja konkursu o nagrody prezydenta.
– Mamy trzy kategorie: kulturę, inicjatywy społeczne i gospodarkę. Poszukujemy kandydatów, którzy w danym roku wykazali się czymś szczególnym. Może to być na przykład jakaś inicjatywa. Mile widziane jest działanie, które przyczyniło się do promocji Starogardu lub było czymś dla dobra naszych mieszkańców – informuje Małgorzata Rogala z Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim.
Wnioski można zgłaszać do 20 grudnia osobiście lub pocztowo.
Co stanowi zachętę, a co przeszkodę, jeśli chodzi o jazdę rowerem po Tczewie? Mieszkańcy miasta mogą po raz kolejny wziąć udział w badaniu. Wyniki posłużą do sporządzenia diagnozy potrzeb i oczekiwań.
– Jednym z głównych motywatorów do jazdy na rowerze jest kwestia zdrowotna. Osoby, które częściej poruszają się w ten sposób, twierdzą też, że tak jest szybciej – zapowiada Grzegorz Pawlikowski, oficer rowerowy Tczewa.
Ankieta jest anonimowa, a odpowiedzi zbierane są do końca grudnia. Link do ankiety znaleźć można >>>TUTAJ.
Hanna Brzezińska, Filip Jędruch/ua