Prawie 23 miliony złotych będzie kosztowała rewitalizacja dworca kolejowego w Chojnicach. Miasto rozstrzygnęło przetarg na realizację tego zadania. Prace rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają do połowy roku 2023.
Chojnicki dworzec został zbudowany pod koniec dziewiętnastego wieku. Ostatni remont przechodził ponad pięćdziesiąt lat temu. Teraz ratusz przymierza się do jego kompleksowej renowacji. Jak mówi Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic, przy okazji zmodernizowane będzie także jego otoczenie.
– Powstaną nowe parkingi, ścieżki rowerowe, infrastruktura, ogrzewanie gazowe tego budynku, toalety, poczekalnia, restauracja. Będzie też w tym budynku straż miejska, czyli poziom bezpieczeństwa będzie wyższy. No i najważniejsze: będziemy ratować elewację, dach i to, co jest takim źródłem historycznym – mówi Finster.
Jednym z elementów programu rewitalizacji otoczenia dworca była też budowa w pobliżu nowego dworca autobusowego. To zadanie zostało już zrealizowane. Stary dworzec kolejowy oraz nowy, autobusowy, połączono przejściem podziemnym.
Zakończyły się prace na ulicy Lawendowej w Człuchowie. To jedna z ważniejszych arterii położona na nowo powstającym osiedlu w południowej części miasta. Cała ulica została zbudowana od podstaw.
Jeszcze wiosną ulicą Lawendową trudno było przejechać samochodem. Jak przyznaje wiceburmistrz Człuchowa, Tomasz Kowalczyk, po zimowych roztopach przejście suchą nogą było prawie niemożliwe.
– Wcześniej nawierzchnia dróg była gruntowa, a także częściowo utwardzona kruszywem kamiennym. Po przebudowie inwestycja zyskała nową nawierzchnię oraz zostały nasadzone nowe drzewa – dodaje Kowalczyk.
Wzdłuż całego ciągu powstały także chodniki i ścieżka rowerowa. Są też parkingi i oświetlenie uliczne. Wszystko kosztowało 3,7 miliona złotych. Trzy miliony to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Gmina Przodkowo nagrodzi za najlepiej udekorowane domy i podwórka na święta. Konkurs rozpoczyna się w piątek, a komisja wyłoni zwycięzców w trzech kategoriach: świąteczny wianek na drzwiach, najjaśniej oświetlony dom, podwórko lub obiekt oraz najbardziej kreatywne dekoracje.
Zgłoszenia wraz z zdjęciami można nadsyłać do 10 stycznia. Maksymalnie można wysłać trzy zdjęcia na adres obudzmynadzieje@gmail.com. Konkurs skierowany jest do wszystkich mieszkańców gminy Przodkowo.
Kartuska Strefa Płatnego Parkowania z korektami. Radni na skutek krytyki mieszkańców zmienili część zapisów listopadowej uchwały w tej sprawie. Bez zmian pozostały zapisy podnoszące opłatę za godzinę postoju z dwóch do ponad czterech złotych oraz możliwość w przyszłości objęcia opłatami całego miasta.
Na ostatniej sesji zdecydowano tymczasem, by obniżyć karę za brak biletu z 300 do 200 złotych. Za opłacenie tego samego dnia stawka wynosić będzie połowę kwoty.
Za karnet miesięczny radni i sołtysi zapłacą 30 złotych, a nie jak wcześniej uchwalono – 10 złotych. Radni skorygowali też swoją pomyłkę, która błędnie przewidywała pobór opłat także w dni wolne od pracy.
Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.
Dariusz Kępa/Robert Groth/Sebastian Kwiatkowski/am