Około stu osób umiera rocznie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Jak chronić się przed tym niebezpieczeństwem? Jak odpowiedzialnie korzystać z fajerwerków? Sprawdzimy również, czy był to dobry rok dla pomorskich strażaków. Opowie o tym „Gość Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie st. bryg. Piotr Socha, Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Na rozmowę punktualnie o godz. 8:30 zaprasza Michał Pacześniak.
Strategia demograficzna oparta na rodzinie, a nie migrantach, najnowsze wyniki badań na temat ojcostwa, wezwanie kard. Roberta Saraha do rechrystianizacji Europy oraz sylwester w okresie szalejącej pandemii – te kwestie poruszymy w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Andrzej Urbański podyskutuje z Antonim Szymańskim, socjologiem i senatorem IX kadencji oraz prof. Krzysztofem Kornackim, historykiem i filmoznawcą z Uniwersytetu Gdańskiego. Początek spotkania kilka minut po godz. 9:00.
Terminal DCT rozbudowuje swoją infrastrukturę. Praca w trójmiejskich portach, mimo kryzysu, przebiegała stabilnie. Stocznie są w stanie wyprodukować najbardziej nowoczesne jednostki, a o innowacje zadba Bałtycki Port Nowych technologii. Jak minął rok w pomorskiej gospodarce morskiej? O to zapytamy ekspertów w programie „Ludzie i Pieniądze”. Gośćmi Iwony Wysockiej będą Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk i prof. Marek Grzybowski, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Podsumowanie gospodarczego roku rozpoczniemy punktualnie o godz. 9:30.
Jaka jest historia kalendarza w Gdańsku? Tę tajemnicę postaramy się rozszyfrować w programie „Co Za Historia”. Przewodnikiem Daniela Wojciechowskiego po opowieściach z przeszłości będzie Piotr Paluchowski z Muzeum Gdańska. Spotkanie z historią w Radiu Gdańsk kilka minut po godz. 11:00.
To biegi z przeszkodami, ale niezwykłe. To konfrontacja z samym sobą oraz z wytrzymałością, siłą, kondycją, psychiką, ale i ograniczeniami. Niezwykłe historie dotyczące biegów OCR w „Aktywnym Radiu Gdańsk” po godz. 13:00. Zaprasza Tomasz Galiński.
W „Wiadomościach Regionalnych” punktualnie o godz. 14:30 nasi reporterzy sprawdzą, co dzieje się w Słupsku i okolicach.
Pod stopami skrzypi zima, więc mogłoby się wydawać, że nie jest to dobry czas na żeglowanie. Nic jednak bardziej mylnego! O tym przekonają nas przedstawiciele Fundacji Dziedzictwa Morskiego. Ujemne temperatury nie muszą oznaczać końca sezonu, więc razem z Sebastianem Kwiatkowskim pożeglujemy na falach radiowych w „Magazynie Morskim” po godz. 18:10.
pb