IPN przygotował pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli i uczniów, poprzez który chce – w sposób łatwy dla młodego odbiorcy – odpowiedzieć o tym, co działo się w Polsce na początku lat 80. ubiegłego wieku.
– Chodzi nam o dotarcie do jak najszerszej grupy osób, które na co dzień nie są zainteresowane historią – mówi Daniel Czerwiński, autor jednej z publikacji. – Język nie jest stricte naukowy, natomiast jest tam wiele zdjęć – dodaje.
Nowość w pracach naukowych, to, jak zwraca uwagę autor, przystępny język. – Chcemy, że jak najwięcej osób zrozumiało, co się działo w Polsce w tamtym czasie – tłumaczy Daniel Czerwiński.
Materiały edukacyjne oraz najnowsza publikacja popularnonaukowa IPN „Różne oblicza stanu wojennego” dostępne są już na stronach gdańskiego oddziału IPN. Ich oficjalna prezentacja miała miejsce dzisiaj w siedzibie IPN Gdańsk. W spotkaniu z udziałem przedstawicieli mediów wzięli udział Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty, prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk oraz naczelnicy z IPN Daniel Czerwiński i Krzysztof Drażba.
– Stan wojenny to niezwykle ważne wydarzenie w najnowszej historii Polski. Instytut Pamięci Narodowej kieruje specjalną ofertę edukacyjną dla młodego pokolenia, której celem jest przybliżanie kontekstu, faktów, postaci, wydarzeń sprzed ponad 40 lat – podkreśla dyrektor IPN Gdańsk prof. Golon.
– W imieniu własnym, ale także w imieniu nauczycieli i wychowawców serdecznie dziękuję IPN za teki edukacyjne, które IPN opracowuje. Stanowią one niezwykłą wartość i pomoc w codziennej pracy pedagogów. Informacje zawarte w przystępnie przygotowanych tekach trafiają do uczniów. Ja również, pracując w szkole, korzystałam z materiałów IPN, które wielokrotnie były bardzo ważnym elementem lekcji – zaznacza Małgorzata Bielang.
POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEGO REPORTERA:
Daniel Wojciechowski/raf