Politechnika raczej nie kojarzy się z badaniami mleka, tymczasem od wielu lat na gdańskiej uczelni prowadzone są badania nad jego przechowywaniem. Chodzi o długotrwałe utrzymywanie zasobów kobiecego mleka w tzw. Bankach Mleka, które służą do karmienia wcześniaków.
Już od dawna wiadomo, że naturalne mleko matki jest najlepsze dla dziecka, dlatego zbiera się je od dawczyń, przechowuje w Bankach i wykorzystuje do karmienia na oddziałach szpitalnych. Na Politechnice Gdańskiej naukowcy szukają sposobów na najlepsze przechowywanie, tak by mleko nie traciło swoich właściwości.
Niedawno projekt badawczy „Przechowywanie mleka ludzkiego w stanie niezamrożonym pod wysokim ciśnieniem w temperaturze poniżej 0°C – nowa metoda utrwalania” , realizowany w Katedrze Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności Wydziału Chemicznego, otrzymał finansowanie w konkursie Small Grant Scheme 2020 Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wartość projektu to ponad 850 tys złotych. Badania są realizowane pod kierunkiem prof. Edyty Malinowskiej-Pańczyk.
Obecnie najczęstszym sposobem przechowywania mleka jest jego zamrożenie. Naukowcy pracują nad skonstruowaniem urządzenia, w którym pokarm nie będzie zamieniał się w mleczny lód, tylko pozostanie w postaci płynnej, przechowywany pod wysokim ciśnieniem.
Celem projektu jest opracowanie nowej procedury, która zminimalizuje straty jego składników odżywczych i bioaktywnych. W ramach projektu powstanie prototyp urządzenia do przechowywania mleka pod bardzo wysokim ciśneniem, a także zostaną określone zmiany zawartości wybranych składników odżywczych i biologicznie czynnych oraz stopień inaktywacji mikrobioty w mleku podczas przechowywania w wysokociśnieniowych warunkach.
Posłuchaj rozmowy z prof. Edytą Malinowską-Pańczyk o projekcie i badaniach ludzkiego mleka. Przy okazji dowiesz się czym różni się mleko pasteryzowane od UHT i które jest lepsze?
Włodzimierz Raszkiewicz