Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecyduje w środę o legalności mechanizmu warunkowości. Czy Polska powinna rozważyć adekwatne środki, jeśli wyrok będzie dla nas niekorzystny? Tego samego dnia sprawa znajdzie się również na wokandzie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Co z tego wyniknie? O tym Olga Zielińska porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie sędzia Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
Co wynika ze spotkania ministrów spaw zagranicznych Polski i Rosji w Moskwie? Na czym ma polegać inicjatywa nowego dialogu dotyczącego bezpieczeństwa europejskiego? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Porozmawiamy także o przełomie dla polskiej energetyki, czyli podpisanej w Stanach Zjednoczonych umowie na małe reaktory atomowe. Andrzej Urbański o zdanie zapyta Antoniego Szymańskiego, socjologa i byłego senatora, oraz Roberta Kwiatka, fotoreportera, działacza antykomunistycznej opozycji. Pierwsze pytania kilka minut po godz. 9:00.
Jaki jest potencjał Polski i polskich firm w podboju kosmosu? Co się w tej materii dzieje na Pomorzu? Jaka jest nasza nisza? Czy już taką mamy? W czym polskie firmy się wyróżniają? W czym możemy się wyspecjalizować? Czy warto inwestować w kosmiczne technologie? Jak dostosować prawo do odkryć np. surowców w przestrzeni kosmicznej? Te kwestie postaramy się rozstrzygnąć w programie „Ludzie i pieniądze”. Iwona Wysocka porozmawia z prof. Markiem Grzybowskim, prezesem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, oraz prof. Maciejem Nyką z Uniwersytetu Gdańskiego, członkiem Komisji Nauk Kosmicznych PAN. Rozmowa na antenie Radia Gdańsk punktualnie o godz. 9:30.
W „Wiadomościach Regionalnych” o godz. 14:30 nasi dziennikarze sprawdzą, co słychać w Słupsku i okolicach.
Które paliwa będą dominować w gospodarce morskiej w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat? Czy hybrydowe promy będą nas wozić przez oceany? Na pewno trzeba szukać alternatywy, bo Zielony Ład wymusi to na armatorach, stoczniach i morzu. Jak takie rozwiązanie wpisze się w polską gospodarkę morską? O tym Anna Rębas opowie w „Magazynie Morskim” kilka chwil po godz. 18:00.
Po godz. 23:00 w audycji „Co za historia” Wojciech Suleciński opowie o miłości średniowiecznej. Przy okazji udowodni, że Walentynki to nie amerykanizacja polskiej kultury, a raczej jej mediewizacja, ponieważ święto to celebrowano już w średniowiecznej Francji.
pb