Lekcja historii połączona z muzyką. Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych razem z IPN oddział Gdańsk przygotowaliśmy wyjątkowy koncert Tadeusza Polkowskiego – Tadek Firma Solo. – Taka forma przekazu polskiej historii jest niezwykle wartościowa – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.
– Ten dzień przypomina nam o takich wartościach jak patriotyzm, honor, odwaga, niepodległość, wolność. Pokazuje też, jak ważna jest determinacja i gotowość do obrony tych wartości, nawet w najtrudniejszych warunkach – mówił przed koncertem prezes Radia Gdańsk, dr Adam Chmielecki (całe przemówienie >>>TUTAJ).
– Żołnierze Wyklęci, przyczyniając się wcześniej do walnego zwycięstwa nad III Rzeszą, uznali, że aby Polska była w pełni niepodległa, musimy pokonać sowietów. Musimy z Polski wypędzić Rosjan. Dzięki ich ofierze komuniści nie byli w stanie skomunizować Polski, nie byli w stanie zniszczyć kościoła, tego, na czym opiera się nasza polskość, nasza cywilizacja – opowiadał dyrektor gdańskiego IPN, dr Paweł Warot (całe przemówienie >>>TUTAJ).
– Muszę przyznać, że dla mnie to było nowe doświadczenie, bo na co dzień takiej muzyki nie słucham, ale bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Jestem zdziwiona, jak w bardzo ciekawy sposób można przekazywać wiedzę historyczną. Uważam, że taka forma przekazu polskiej historii jest niezwykle wartościowa – podkreślała jedna z uczestniczek koncertu.
Wydarzenie odbyło się z udziałem publiczności. W naszym studiu obecni byli zarówno młodzi, jak i bardziej doświadczeni słuchacze. Jednak bez względu na wiek, artyście udało się mocno zainteresować zgromadzonych.
– Koncert mi się bardzo podobał, głównie ze względu na piękne teksty. Bardzo się cieszę, że mogłam wysłuchać tego koncertu, że ta pamięć jest żywa – mówiła Emilia Maćkowiak, honorowy prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
RAPER, KTÓRY OPOWIADA O HISTORII
Tadek, właściwie Tadeusz Polkowski, to raper znany przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Firma, którego był współzałożycielem. Wcześniej występował w lokalnej formacji DMF (Dwóch Małoletnich Fachowców).
W 2011 roku rozpoczął również solową działalność artystyczną. Od tego czasu opublikował utwory i teledyski promujące pierwszy album zatytułowany „Niewygodna prawda”, upamiętniający żołnierzy wyklętych, zbrojne podziemie antykomunistyczne działające po zakończeniu II wojny światowej.
W lutym 2012 roku ukazał się teledysk do utworu „Rotmistrz Witold Pilecki”, zaś w lipcu powstał obraz do utworu „Generał Nil”. W zamierzeniu autora na płycie znalazły się treści dotyczące „wspaniałych oraz tragicznych wydarzeń w polskiej historii”.
Artysta współpracuje z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Brał udział w koncertach o tematyce patriotycznej. Od 2012 jest organizatorem akcji „Rodacy – Bohaterom”, której celem jest pomoc rodzinom polskich kombatantów zamieszkałych na Kresach poza granicami Polski.
W 2015 został wyróżniony nagrodą „Świadek Historii”, przyznaną przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
mm