Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali po 23 lutego w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał świadczenia dla rodziny.
– Tak zwana specustawa, która we wtorek weszła w życie, pozwala na nabycie uprawnień do świadczeń dla rodzin, tym którzy przybyli do nas z Ukrainy albo ich małżonkom, mającym pod opieką dzieci, które z powodu wojny musiały opuścić Ukrainę po 23 lutego tego roku – zaznacza Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału ZUS.
Jak wyjaśnia, obywatele będą mogli otrzymać takie świadczenia jak 500+, ale nie tylko. – Rodziny które przyjechały do nas z Ukrainy, będą mogły składać wnioski o świadczenia dla rodzin, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy o bon żłobkowy. Od 1 lipca będą mogły ubiegać się tez o wyprawkę szkolną 300+ z programu „Dobry start” – dodaje.
Aby złożyć wniosek do ZUS, potrzebny będzie polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka, adres mailowy, polski numer telefonu i numer rachunku bankowego w Polsce.
Rejestracja obywateli Ukrainy w celu nadania polskiego identyfikatora PESEL rozpocznie się w urzędach gminy, miasta lub dzielnicy w Polsce od 16 marca 2022 r.
Edyta Stracewska/mm