Dopłaty do węgla, wakacje kredytowe, bieżące sprawy polityczne: czy będzie wspólna lista opozycji? O tym Jarosław Popek porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie Beata Maciejewska, posłanka Nowej Lewicy. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
Rząd przygotowuje projekt o wsparciu gospodarstw domowych ogrzewających surowcami poza węglem. Kto z niego skorzysta i czy będziemy płacić mniej? Nad tym zastanowimy się w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Andrzej Urbański podyskutuje z Robertem Kwiatkiem, fotoreporterem, członkiem Zarządu Stow. Dziennikarzy Polskich oraz Piotrem Piotrowskim, wykładowcą akademickim i redaktorem tygodnika „Gość Niedzielny”. Porozmawiają także na temat protestów w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego a także o rosyjskim ostrzale w pobliżu polskiej granicy, w czasie wizyty polskiego min. spraw zagranicznych w Kijowie. Zapraszamy do słuchania po godz. 9:00.
Rosnące ceny papieru – jak mogą one wpłynąć na cały sektor gospodarki korzystający z tego surowca? Czy w najbliższym czasie wzrosną ceny za np. zeszyty, książki czy inne produkty, przy których wykorzystuje się opakowania papierowe? Rząd planuje dopłaty do innych paliw grzewczych niż węgiel – czy to dobre rozwiązanie w dobie zbliżającego się kryzysu energetycznego? Odpowiedzi poszukamy w programie „Ludzie i Pieniądze”. Rozmówcami Tomasza Klingera będą Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” oraz Ewa Podgórska-Rakiel, pełnomocnik Zarządu Pracodawców Pomorza
Robert Lewandowski został zawodnikiem słynnej Barcelony, a piłkarki z Anglii zostały mistrzyniami Europy. Finał na Wembley obejrzało prawie 90 tysięcy kibiców. Dlaczego pieniądze w sporcie wywołują emocje wśród kibiców? Czy sportowcy są większymi celebrytami niż np. aktorzy? Czy polscy kibice różnią się w tej kwestii od fanów z innych krajów? Czy futbol w wykonaniu kobiet ma szanse stać się tak popularną dyscypliną sportu, jak ten w męskim wydaniu? Między innymi o to w audycji „Pomorze, Polska, Europa” Robert Silski zapyta psycholog sportu, dr Milenę Lachowicz. Początek rozmowy chwilę po 12:30.
Wiedźma, baba, jędza, rokita, babucha, heksa, dziwożna, kobieta widząca – tak na Kociewiu określano czarownice. Kiedy dostęp do medyka zarezerwowany był tylko dla zamożnych, to właśnie do nich zgłaszała się ludność wiejska. O kociewskich uzdrawiaczkach w audycji „Starogard Gdański – miasto pełne legend” opowiedzą Magda Szpiner i Magdalena Wałaszewska. Zapraszamy do słuchania o godz. 13:20.
W przerwie audycji, o godz. 14:30 w „Wiadomościach regionalnych” nasi reporterzy sprawdzą, co dzieje się na Żuławach i w Elblągu.
aKa