„Sopocka borowina”, czyli wszechobecne glony, biologiczny stan Bałtyku i Zatoki Gdańskiej, obniżanie się poziomu wody i zatopiona broń chemiczna z okresu II wojny światowej, stanowiąca zagrożenie dla całego ekosystemu. O tym Bartosz Stracewski porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie dr hab. Magdalena Bełdowska, prof. UG z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnicząca Sekcji Chemii Morza Komitetu Badań Morza PAN. Początek spotkania o godz. 8:30.
Przez Niemcy przetacza się afera dotycząca machinacji podatkowych. Czy kanclerz Niemiec stanie przed komisją śledczą? Nad tym zastanowimy się w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Poruszymy też kwestię planów ograniczania praw pracowniczych na Ukrainie, na które zwraca uwagę przewodniczący polskiej Solidarności, a także festiwalu Pol’and’Rock i parodiowania chrześcijan. Andrzej Urbański porozmawia z Michałem Ossowskim, redaktorem naczelnym Tygodnika Solidarność oraz Robertem Kwiatkiem, fotoreporterem, członkiem Zarządu SDP. Zapraszamy do słuchania po godz. 9:00.
Kiedy zmienią się zasady konkurencji na morzach? Czy ten czas już nadszedł? Nowoczesne technologie w służbie technologii morskiej. Czego może spodziewać się rynek? Dlaczego rośnie popyt na kontenerowce? Odpowiedzi poszukamy w programie „Ludzie i Pieniądze”. Iwona Wysocka o zdanie zapyta Piotra Frankowskiego, redaktora naczelnego „Namiarów na Morze i Handel” oraz prof. Marka Grzybowskiego, prezesa Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Pierwsze pytania po godz. 9:30.
Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego, w tym materiałami niebezpiecznymi, było tematem odbywającego się w Gdyni pod koniec lipca wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Komisja wezwała rząd do pilnego zajęcia się sprawą niebezpiecznych materiałów z dna Bałtyku. W „Magazynie Morskim” Anna Rębas porozmawia na ten temat z ekspertami, między innymi z prof. Jackiem Bełdowskim z Instytutu Oceanografii, Instytutu Oceanologii i Oceanografii PAN i ambasadorem Krzysztofem Paturejem. W drugiej części audycji porozmawia też z kapitanem Piotrem Tarnackim, 10-krotnym mistrzem świata w klasie Micro, o początkach jego żeglowania. Zapraszamy chwilę po godz. 18:10.
aKa