W piątek o godz. 8:30 na antenie pojawi się „Gość Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie dr Paweł Warot, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Michał Pacześniak porozmawia z nim na temat raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej, a także o jego znaczeniu i pomorskich wątkach w tym dokumencie. Dowiemy się również więcej o wystawie przygotowanej przez IPN, zatytułowanej „Przekop Mierzei Wiślanej – Historyczna konieczność”.
W „Samorządowym Piątku Radia Gdańsk” po godz. 9:00 zajmiemy się sytuacją w komunikacji miejskiej w Trójmieście. Gdynia rozpoczęła kolejne rozmowy ze związkowcami z trzech komunalnych spółek przewozowych ws. podwyżek płac dla kierowców. Strajku nie wykluczają też kierowcy z Gdańska. Powody są podobne: niskie wynagrodzenia oraz braki kadrowe. Czy wystarczy kierowców, by obsadzić wszystkie kursy? Czy nie będzie konieczności ograniczenia części połączeń? Jak poradzą sobie z tym samorządy i czy nie grozi nam paraliż komunikacji? Między innymi na te pytania Joannie Stankiewicz odpowiedzą: wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.
Chwilę po godz. 9:30 na antenie usłyszymy program „Ludzie i pieniądze”. Na początku chwilę poświęcimy Forum Ekonomicznemu w Karpaczu. W jakich nastrojach uczestnicy opuszczali zjazd? Czy pojawiły się pomysły na to, jak radzić sobie w obecnej sytuacji wojenno-gospodarczej w naszym regionie? Kolejny wyrok TSUE przychylny frankowiczom. Czego spodziewać się po bankach? Co czwarty Polak oczekuje, że jego dochody wzrosną. Na ile są to uzasadnione nastroje? Pracownicy chcą dodatków za inflację, ale firm na to nie stać. Jak wspólnie przetrwać ciężki czas? M.in. o te kwestie Iwona Wysocka zapyta ekspertów: Szymona Gajdę, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, oraz Macieja Wośkę, redaktora naczelnego „Gazety Bankowej”
W „Studiu polityka” po godz. 11:00 Piotr Kubiak i Jarosław Popek wspólnie z Markiem Formelą z „Gazety Gdańskiej” i portalu wybrzeze24.pl i Andrzejem Potockim z tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl omówią najgłośniejsze wydarzenia polityczne mijającego tygodnia.
Pesto z konopi, ryby w occie i dżem dyniowy – to nasze tegoroczne Pomorskie Przysmaki wybrane przez radiowe jury. O godz. 13:20 w audycji „Gotuj się na weekend” wrócimy do tych lokalnych pyszności. Gościem Magdy Szpiner będzie Monika Gruenholz z Koła Gospodyń Wiejskich Ekobabki w Chmielnie, autorka dżemu z dyni, który został nagrodzony w naszym konkursie. Poda nam między innymi przepis na placek drożdżowy, który zawsze wyrasta i się udaje, a także opowie o tym, jak zmieniają się koła gospodyń wiejskich i czy są na Kaszubach grzyby.
O godz. 14:30 w „Wiadomościach regionalnych” nasi reporterzy przedstawią najświeższe doniesienia z Kaszub południowych.
W „Magazynie kryminalnym” o godz. 16:20 Grzegorz Armatowski opowie o oszustwach na koronowirusa, do których dochodzi ostatnio na Pomorzu. Sprawcy podają się za lekarzy i wyciągają od emerytów pieniądze za rzekome leczenie. O szczegółach usłyszymy na antenie.
W „Podwieczorku mistrzów” o godz. 18:10 Konrad Mielnik gościć będzie człowieka wielu talentów, fotoreportera, działacza opozycji antykomunistycznej, łyżwiarza figurowego i menedżera Roberta Kwiatka, który opowie o swojej historii.
Odżywiając się prawidłowo, możemy zapobiegać wielu chorobom. Jak wygląda zdrowy i skuteczny proces redukcji masy ciała? O to w audycji „Pojedzmy sobie dobrze” Iwona Demska zapyta Michała Malinowskiego, dietetyka klinicznego i psychologa. Rozmowa na antenie o godz. 18:30.
Radio Gdańsk świętuje swoje 77. urodziny. Chwilę po godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk imienia Janusza Hajduna odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody dla przyjaciół oraz pracowników rozgłośni. Galę uświetni koncert trójmiejskiego zespołu ULTRAmaryna. Transmisję z wydarzenia będzie można śledzić na naszej antenie, stronie internetowej oraz profilu na Facebooku. Więcej >>>TUTAJ.
am