Unia Europejska przekazuje środki na wsparcie uchodźców z Ukrainy, ale nadal blokuje te przeznaczone na Krajowy Plan Odbudowy. Czy dojdzie do zawieszenia systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych? Jakie są kolejne kroki rządu w celu łagodzenia skutków kryzysu? O tym Michał Pacześniak porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
Po co Donald Tusk wrócił do sprawy afery taśmowej, która skompromitowała rządy PO-PSL? Dlaczego Unia Europejska przekazała Polsce tylko 700 mln zł za działania na rzecz uchodźców z Ukrainy? Te kwestie Piotr Kubiak poruszy w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Jego rozmówcami będą Adrian Stankowski, redaktor naczelny portalu gpcodziennie.pl, publicysta „Gazety Polskiej Codziennie” i Telewizji Republika, oraz Piotr Piotrowski z „Gościa Niedzielnego”, wykładowca akademicki. Dyskusję rozpoczniemy kilka minut po godz. 9:00.
Jak przygotować się na kolejną falę imigrantów z Ukrainy? Szacuje się, że przed zimą, z powodu bombardowań elektrowni, do Polski przyjedzie wielu nowych uchodźców. Czy rynek pracy będzie w stanie ich wchłonąć? Franczyza po nowemu. W proponowanych przepisach nie będzie zakazu konkurencji. Czy nowe przepisy zrewolucjonizują rynek? Kiedy technologia pomaga, a kiedy już przeszkadza? Czy człowiek właśnie staje się narzędziem w technologii, a nie odwrotnie? Jak wpływa to na medycynę i pozwala zarabiać? Odpowiedzi poszukamy w programie „Ludzie i Pieniądze”. O zdanie Iwona Wysocka zapyta Piotra Urbańczyka, wiceprezesa Impel, oraz Romana Walasińskiego, prezesa Swissmed. Pierwsze pytania chwilę po godz. 9:30.
W aptekach brakuje niektórych leków. Dlaczego są problemy z ich importem? O to w audycji „Bądź Zdrów” Joanna Matuszewska zapyta Barbarę Misiewicz-Jagielak, farmaceutkę, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Na rozmowę zaprosimy kilka minut po godz. 11:00.
O taryfikatorze mandatów podyskutujemy w „Autocoolturze”. Przypomnimy, jakie zmiany i wykroczenia najczęściej popełniają kierowcy. Zastanowimy się, dlaczego na Pomorzu płacimy najdroższe mandaty. O tym po godz. 13:30 rozmawiać będą Magda Manasterska, Sebastian Kwiatkowski i ich gość, którym będzie nadkomisarz Joanna Skrent z Wydziału Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Już po raz czwarty gdańscy seniorzy mogli w jednym miejscu poszukać pracy, wykonać badania medyczne, a także podejrzeć przeznaczone dla nich rozwiązania technologiczne i poddać się zabiegom pielęgnacyjnym. Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów był w tym roku wyjątkowo oblegany. Odwiedziła go również nasza reporterka Anna Rębas, o czym opowie w audycji „Srebrne Pokolenie” kilka minut po godz. 14:00.
W „Wiadomościach Regionalnych” o godz. 14:30 nasi reporterzy przedstawią najświeższe doniesienia z Żuław i Elbląga.
Jak postępować z dzieckiem-indywidualistą? Nad tym Joanna Matuszewska zastanowi się z psychologiem Adamem Mańkowskim w audycji „Mamo, Tato Ratuj!” chwilę po godz. 18:00.
W jakim kierunku zmierza współczesna moda? Czy pandemia zmieniła jej oblicze? Na ile ogólnoświatowy kryzys wpłynie na zmniejszenie konsumpcji w tym obszarze? O to Iwona Demska zapyta Grażynę Paturalską, stylistkę i kreatorkę mody, laureatką tegorocznego konkursu Znak Jakości Przedsiębiorców „Wiktoria”. Audycja „Świat Się Zmienia” na antenie Radia Gdańsk po godz. 18:30.
pb