Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w piątek, 11 listopada, przez cały dzień Radio Gdańsk będzie grało wyłącznie polską muzykę. Zapraszamy do wspólnego przypomnienia sobie największych przebojów, ale także poznania nowszych dźwięków znad Wisły.
Minęło 105 lat od osadzenia w gdańskim więzieniu Józefa Piłsudskiego oraz Kazimierza Sosnkowskiego, którzy trafili tam za odmowę złożenia przysięgi wojskowej na wierność cesarzowi Niemiec w lipcu 1917 roku. W gdańskim areszcie śledczym zachowała się cela, w której przebywał marszałek. Ze względów bezpieczeństwa nie można jej zwiedzać, ponieważ znajduje się na terenie oddziału specjalnego gdańskiego aresztu, w którym osadzeni są więźniowie niebezpieczni. Drogę do aresztowania Józefa Piłsudskiego przypomnimy po godz. 8:30. Anna Rębas porozmawia o tym z Waldemarem Kowalskim z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Po godz. 9:00 odwiedzimy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Na spacer po tym miejscu zabierze nas Grzegorz Armatowski.
Na młodzież patrzymy zwykle krytycznie, mówimy że dawniej było lepiej, dawniej to kraj się dla nich liczył, a dziś myślą tylko o sobie i nikim więcej, że nie obchodzą świąt narodowych, że się nie identyfikują. Czy to prawda? Czym dla młodzieży jest patriotyzm i 11 listopada? O to po godz. 10:00 grupę młodych ludzi zapyta Daniel Wojciechowski.
W audycji „Co Za Historia” gościem Wojciecha Sulecińskiego będzie prof. Tadeusz Stegner z Uniwersytetu Gdańskiego. Opowie o tym, jak łączyły się w nową Polskę terytoria podzielone na przeszło 100 lat między zaborców. Jak ludzie różnych stanów, kultur i religii stawali się obywatelami II RP? Czy wpływało to na charakter odradzającej się Polski i na jej późniejsze dzieje? Jak kształtowało się społeczeństwo oraz Państwo Polskie? Na te i inne pytania odpowiedzi po godz. 11:00.
11 listopada to także Dzień Świętego Marcina. Wiąże się ono ze specjałami kulinarnymi. Tajemnice przyrządzenia tradycyjnej gęsiny zdradzimy po godz. 13:20 w audycji „Gotuj się na Weekend”. Zaprasza Magda Szpiner.
Warto takie dni jak 11 listopada wykorzystać jako dobrą okazję do rozmowy z dziećmi na temat patriotyzmu. Niekoniecznie w patetycznych słowach, z podręcznikami w dłoni, ale może wybierając się na jedno z wielu wydarzeń organizowanych na Pomorzu albo inicjując spotkanie z ciekawym bohaterem. Takich ludzi jest wokół nas sporo, warto to wykorzystać. O dzieciach i patriotyzmie Alicja Samolewicz-Jeglicka po godz. 15:10 porozmawia z mamą czwórki dzieci Marią Brzozak oraz byłym operatorem jednostki specjalnej „Grom” – „Juniorem”.
Data 11 listopada powszechnie jest znana jako polskie święto. Na Pomorzu, szczególnie wśród mieszkańców Kaszub, równie mocno kojarzona jest z Piaśnicą, miejscem zwanym niekiedy „Golgotą Kaszub” czy „Pomorskim Katyniem”. To największe po obozie koncentracyjnym Stutthof miejsce masowej kaźni ludności Pomorza. Tego dnia Niemcy dokonali w Piaśnicy największej egzekucji. W sobotę, 11 listopada 1939 roku, Niemcy rozstrzelali w Lasach Piaśnickich ponad 300 polskich patriotów. Po godz. 15:30 nadamy audycję dokumentalną Anny Rębas o tych wydarzeniach.
Po godz. 16:00 premiera słuchowiska na podstawie komedii Józefa Wybickiego „Kulig”. Pisanie utworów scenicznych było jednym z wielu zainteresowań Józefa Wybickiego. W swoich sztukach potrafił obsadzić własnych przyjaciół, rodzinę a nawet służbę. W obsadzie „Kuligu” realizowanego przez Radio Gdańsk znaleźli się artyści trójmiejskich teatrów. Są wśród nich: Mirosław Krawczyk, Elżbieta Goetel, Agnieszka Bała, Olga Barbara-Długońska, Michał Jaros oraz Bogdan Szczepański w roli Kwerendy. Reżyserię i adaptację radiową słuchowiska „Kulig” przygotował Henryk Rozen. Realizatorem dźwięku jest Jacek Puchalski z Radia Gdańsk.
W „Podwieczorku Mistrzów” po godz. 18:10 Konrad Mielnik porozmawia z prof. Adamem Przytockim, dyrygentem i profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie o muzyce polskiej oraz zapomnianych, a często znakomitych kompozytorach.
pb