Czy Niemcy rozliczą swoich polityków za uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych? Dlaczego Platforma Obywatelska obawia się komisji weryfikacyjnej do zbadania rosyjskich wpływów w polskiej energetyce? O tym Piotr Kubiak porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie dr Witold Ostant, politolog, ekspert ds. polityki energetycznej Niemiec, relacji polsko-niemieckich z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
Złota Brama to dykta i paździerz? Cały kraj śmieje się z Gdańska, a lokalny biznes upada. Czy Unia Europejska będzie blokować budowę polskiej elektrowni jądrowej? Milionowe dotacje i spadek liczby pasażerów. Po co urzędnikom ankieta o komunikacji miejskiej? Te kwestie Bartosz Stracewski poruszy w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Jego rozmówcami będą Jakub Klebba z Telewizji Polskiej Gdańsk oraz Piotr Piotrowski z „Gościa Niedzielnego”. Dyskusję rozpoczniemy kilka minut po godz. 9:00.
Decyzja w sprawie stóp procentowych RPP – jakie będą jej skutki? Polska drugim krajem na świecie z największym spadkiem realnych płac. Na ile przywiązywać się do takich danych statystycznych? Kiedy sytuacja może się poprawić? Jakie duże możliwe będzie odbicie po takim spadku? Co drugi Polak planuje oszczędzać na ogrzewaniu, jednak nie bierzemy w tym pod uwagę znaczenia nowoczesnych technologii. Jak to zmienić? Konsument będzie lepiej chroniony. Prezydent podpisał ustawę. Czy skończy się wreszcie podział na lepszą chemię z Niemiec i taką samą, ale gorszą w Europie Środkowej? Odpowiedzi Iwona Wysocka poszuka w programie „Ludzie i Pieniądze”. O zdanie zapyta Macieja Kazienkę, niezależnego eksperta oraz Marka Trojanowicza, prezesa BrainScan.ai. Pierwsze pytania po godz. 9:30.
Prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy otwarcie wypowiedział się na temat ewentualnych negocjacji z Rosją. Czy Stany Zjednoczone zmieniają politykę wobec Ukrainy? Czy Zachodowi przestało zależeć na obaleniu Władimira Putina? Co planują prezydent Francji i kanclerz Niemiec? Na te pytania po godz. 12:30 w audycji „Pomorze, Polska, Europa” odpowie prof. Artur Kozłowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Na rozmowę zaprasza Robert Silski.
Aż 98 procent polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a 40 procent skarży się, że ich światła świecą za słabo. Tylko ok. 30 procent pojazdów, spośród wszystkich poruszających się po drogach, ma prawidłowo lub zaledwie akceptowalnie ustawione światła. W tym roku po raz kolejny odbyła się ogólnopolska akcja pod hasłem „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”. O tym, co dzieje się i co wydarzyć może w reflektorach naszych aut Sebastian Kwiatkowski porozmawia ze specjalistą w „Autocoolturze” po godz. 13:30.
Kiedy 80-letni saksofonista daje koncert jazzowy dla pełnej sali seniorów, to znak, że trzeba żyć jak on. Tylko pojawia się pytanie: jak on to robi? Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie? O to Anna Rębas po godz. 14:00 w „Srebrnym Pokoleniu” zapyta Przemka Dyakowskiego.
pb