Głos ludowców w sprawie relokacji migrantów, waloryzacja 500+ tylko dla pracujących, a także sejmowe szanse w nadchodzących wyborach dla trzeciej drogi, czyli PSL i Polski 2050. Te kwestie Michał Pacześniak poruszy z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie Adam Gawrylik, prezes Zarządu Województwa Pomorskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
W „Samorządowym Piątku” porozmawiamy o zieleni w Gdańsku. Miasto rozpoczęło prace nad Gdańską Kartą dla Drzew. To dokument, w którym opisane zostaną działania na rzecz ich ochrony i zwiększenia zadrzewienia miasta. Tymczasem radni opozycji i miejscy aktywiści przypominają, że samorząd odrzucił wcześniejsze pomysły PiS czy Lewicy w kwestii dbania o miejską zieleń. Było też wiele kontrowersji dotyczących wycinek czy niewłaściwej pielęgnacji. O tym na naszej antenie kilka minut po godz. 9:00 podyskutują: Karol Ważny z Koalicji Obywatelskiej oraz Andrzej Skiba z Prawa i Sprawiedliwości. Zaprasza Joanna Stankiewicz.
Zakaz smażenia ryb w nadmorskich apartamentach obwarowany wysokimi karami. To sposób na całkowitą utratę klientów i turystów? Czy właściciele apartamentowców mają prawo stawiać takie warunki? Google stworzyło superkomputer kwantowy. Z czym właściwie mamy do czynienia? Jakie stwarza szanse i jakie zagrożenia? Czy dostęp do takich komputerów ze względu na ich nieprawdopodobne możliwości powinien być pod ścisłym nadzorem? Czy obecny świat jest gotowy na takie komputery? Chat GPT w rękach przestępców. Czy zaczyna to być realnym problemem? Odpowiedzi na te pytania Iwona Wysocka w programie „Ludzie i Pieniądze” poszuka z Mateuszem Marmołowskim, prezesem CTA.ai oraz Szczepanem Sakowiczem, dyrektorem gdańskiego oddziału Kainos. Pierwsze pytania po godz. 9:30.
W „Studiu Polityka” po godz. 11:00 o bieżących sprawach politycznych Jarosław Popek i Piotr Kubiak porozmawiają z Andrzejem Potockim z tygodnika „Sieci” i portalu wpolityce.pl oraz Markiem Formelą z „Gazety Gdańskiej” i portalu wybrzeze24.pl.
W piątek Radio Gdańsk nadawać będzie z Żukowa. Już po godz. 12:00 spotkamy się z naszym pierwszym gościem. Po godz. 12:35 w naszym studiu plenerowym pojawi się Aleksandra Rogalewska-Kania, dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, która opowie o turystyce i wydarzeniach w gminie.
O godz. 13:20 kolejna część smakowitego „Pomorskiego Przysmaku”.
Chwilę później o niezwykłej grze, a także działalności Młodzieżowej Rady Gminy Żukowo porozmawiamy z jej członkami – Sandrą Dąbrowską, Anną Młyńską oraz Tymoteuszem Holką.
Po godz. 14:20 sprawdzimy, jak najlepiej dojechać do Żukowa. To przecież miejscowość mająca opinię wiecznie zakorkowanej. Włodek Raszkiewicz uważa, że PKM-ka jest najlepszym wyborem. Tego samego zdania jest podobno jego gość Wiesław Pałka, kierujący Referatem Inwestycji w Urzędzie Gminy Żukowo. Pokonanie trasy z Wrzeszcza do Żukowa zajmuje pół godziny. Pan redaktor plan ma taki, że po pracy zrobi sobie jeszcze rowerową wycieczkę. Wypatrujmy go zatem!
Jaka jest rola pszczół w ekosystemie? Które uroki Jaru Raduni są warte uwagi i z jakimi problemami trzeba mierzyć się w tym miejscu? O tym po godz. 14:40 opowie Antoni Rzepka, mieszkaniec Żukowa, prezes Koła Pszczelarskiego w Kartuzach, pasjonat natury.
Nie zapomnimy także o Kole Gospodyń Wiejskich w Żukowie. Po godz. 15:15 z jego członkiniami Marią Szlachecką oraz Teresą Byczkowską porozmawiamy o historii, a także o pasji do hafciarstwa.
pb