Poszukując nieoczywistych miejsc, które można zobaczyć w czasie wakacyjnej wizyty w Trójmieście, warto udać się na południe Gdańska, w okolice Parku Oruńskiego. To właśnie tam znajdziecie miejsce o wyjątkowym klimacie, które szczególnie upodobały sobie nietoperze. Zanim na wycieczkę po Zbiorniku Wodnym Stara Orunia udacie się sami, jego atmosferę oddadzą zdjęcia autorstwa naszego fotoreportera Romana Jochera.
Zbiornik Wodny Stara Orunia powstał w 1869 roku i od samego początku pełnił kluczową rolę w zaopatrywaniu mieszkańców Gdańska w wodę pitną. Leżący głęboko pod ziemią zbiornik grawitacyjny został zaprojektowany wykorzystując swoje własne umiejscowienie. Zaopatrywał dzielnice w wodę położoną poniżej zbiornika, a sam był zaopatrywany w wodę z ujęcia położonego wyżej, zbierając wodę z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie. Był to pierwszy nowoczesny zbiornik, który dał początek rozwijającemu się do dziś systemowi wodociągowemu miasta.
SAKRALNY WYGLĄD
Wartość architektoniczna i atrakcyjność budowli nie ustępują w niczym innym podziemnym obiektom, takim jak słynna Podziemna Katedra w Łodzi czy Filtry Warszawskie. Zbiornik Wodny Stara Orunia został wzniesiony w klasycznej konstrukcji z czerwonej cegły, składającej się z 11 naw spoczywających na łukach 8 arkad. To majestatyczne wnętrze zdecydowanie może budzić skojarzenia sakralne.
RAJ DLA NIETOPERZY
Dla nocnych istot, zwłaszcza nietoperzy, jest to prawdziwy raj. Zbiornik zapewnia idealne środowisko dla ssaków, którym potrzebna jest cisza i spokój. Gwarantuje odpowiednią temperaturę i wilgotność, co sprawia, że jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla nietoperzy na Pomorzu. W obiekcie hibernują m.in.: nocki rude, nocki duże, nocki Natterera oraz gacki brunatne. Znaleziono tam również bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego.
WYJĄTKOWA WIZYTA
Po latach prac rekonstrukcyjnych, zbiornik został otwarty dla zwiedzających w maju 2018 roku, oferując okazję do odkrycia jego tajemnic. Unikalny status jako zimowisko dla nietoperzy sprawia, że obiekt jest dostępny dla publiczności tylko przez ograniczony czas. Ze względu na spokojny odpoczynek ssaków, Zbiornik Wodny Stara Orunia jest otwarty wyłącznie do końca sierpnia.
Zbiornik Wodny Stara Orunia to wyjątkowe miejsce w Gdańsku, które łączy w sobie zarówno piękno natury, jak i bogatą historię. Co ciekawe, obiekt ten ma podwójną ochronę prawną, jako zabytek techniczny i rezerwat przyrody.
W środku może być dość chłodno, dlatego przed wizytą warto zaopatrzyć się w ciepłe okrycie wierzchnie.
POSŁUCHAJ:
Viktoria Nowicka