104 lata temu do Tczewa wkroczyła błękitna armia generała Józefa Hallera. Tym samym miasto zostało wyzwolone spod zaboru pruskiego, pod którym spędziło 252 lata. We wtorek przed urzędem miasta zebrali się mieszkańcy, którzy mogli zobaczyć krótką lekcję historii dzięki rekonstruktorom.
Po przemówieniu generała Józefa Hallera mieszkańcy, rekonstruktorzy i przedstawiciele władz miasta przemaszerowali ulicami w towarzystwie orkiestry dętej Torpeda. Pochód zakończył się w Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta.
W trakcie sesji wręczono medale „Pro Domo Trsoviensi”. Wśród wyróżnionych medalami byli artyści jak muzyk Adam Wendt czy malarz Jarosław Kukowski.
Już od 13 lat działa Wirtualne Muzeum Miasta „Dawny Tczew”.
W trakcie wtorkowych obchodów urodzinowych działacze i miłośnicy regionu podsumowali kolejny rok działań i opowiedzieli o planach.
Na uczestników uroczystości w Fabryce Sztuk czekały egzemplarze wspomnień Stefanii Świątek „My, dzieci z ulicy Lipowej”.
104. rocznicę powrotu Starogardu Gdańskiego do macierzy zwieńczyła uroczysta gala wręczenia Wierzyczanek. To szansa na docenienie tych, którzy działają dla miasta.
– W trzech kategoriach z trzynastu nominowanych przyznane zostały trzy nagrody, czyli Teatr Medium w kategorii kultura, Ewa Raszeja w dziedzinie inicjatyw społecznych i Premium Distillers sp. z o.o. w gospodarce – zaznacza Magdalena Dalecka, rzeczniczka ratusza.
Tegoroczna gala była już dwudziestą piątą. Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak zdecydował też o przyznaniu Wierzyczanki Honorowej. Trafiła ona do Orkiestry Dętej SCK, która w zeszłym roku obchodziła jubileusz 40-lecia istnienia.
Filip Jędruch/pb