Po urologii to już drugi oddział w placówce, w którym wykorzystywane jest to urządzenie. Lekarze z miejskiej placówki zabieg przeprowadzali pod okiem specjalisty dr Krzysztofa Kasei z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szczecinie.
– Pierwsze operacje przeprowadził chirurg Michał Duszewski w asyście chirurga Tomasza Wawrowskiego, pod okiem doświadczonego w chirurgii robotycznej specjalisty dr. n. med. Krzysztof Kasei, chirurga Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szczecinie. Rolą mentora było podpowiadanie wykorzystania systemu robotycznego i możliwości narzędzi, które robot ma do dyspozycji – informuje Marcin Prusak rzecznik prasowy słupskiego szpitala.
– To był duży zabieg u pacjenta obciążonego z nisko umiejscowionym w odbytnicy guzem. Operacja tego typu z wykorzystaniem systemu robotycznego jest szczególnie dobrze widziana, bo wszystkie zalety tego systemu są wykorzystywane – zaznacza dr Kaseja. – U operowanego pacjenta mieliśmy do czynienia z wąską męską miednicą i nisko umiejscowioną zmianą, a przez zastosowanie robota możemy mieć doskonałe uwidocznienie pola operacyjnego i świetne narzędzia do dyspozycji. Dzięki temu operacja ta jest bardzo dobrze znoszona przez chorych onkologicznie i jest pewniejsza niż jakakolwiek znana nam do tej pory metoda – podkreśla dr Kaseja.
Jak zaznaczają specjaliści, operacje robotyczne są dłuższe niż operacje przeprowadzane metodą otwartą, ale są także o wiele bezpieczniejsze dla chorych, lepiej przez nich tolerowane, z lepszymi wynikami odległymi.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku od ponad roku zaczął wprowadzać tematykę robotyzacji do zabiegów chirurgicznych. Pod koniec ubiegłego roku urządzenie zostało zakupione, a po przeprowadzeniu szkoleń personelu w tym roku rozpoczęły się pierwsze zabiegi robotyczne.
– Zakładamy, że zabiegi na jelicie grubym, zwłaszcza dotyczące odbytnicy, lewej połowy jelita grubego, będą wykonywane od teraz już tylko metodą robotyczną. Tak, jak od miesiąca zabiegi w obrębie prostaty wykonywane są przez naszych kolegów z oddziału urologicznego tylko przy pomocy robota chirurgicznego – mówi dr n. med. Jarosław Feszak, ordynator Oddziału Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej, przewodniczący szpitalnego Zespołu ds. Robotyki. – Robotyzacja ma poprawić wyniki chirurgicznego leczenia onkologicznego. Użycie robotów daje szereg korzyści: leczenie jest dokładniejsze, następuje mniejsza utrata krwi, jest mniejsza inwazyjność i szybszy powrót do aktywności i spożywania normalnych pokarmów, ewentualnie powrót do leczenia skojarzonego w zależności od zaawansowania nowotworu – informuje dr Feszak.
Dla lepszego wykorzystania potencjału oddziału, na słupskiej chirurgii wprowadzono zespoły specjalizujące się w różnych dziedzinach. Doktor Michał Duszewski, który przeprowadził pierwszą operację robotyczną na oddziale chirurgicznym specjalizuje się w operacjach jelita grubego. Dotychczas wykonywał je metodą laparoskopową, a od teraz robotycznie, co jeszcze bardziej poprawi efekty leczenia. – Zakładamy, że zabiegi na jelicie grubym będą przeprowadzane dwa razy w tygodniu. Według wstępnych ustaleń, aby operator był uznawany za doświadczonego w zakresie urologii, ginekologii lub chirurgii onkologicznej musi wykonać rocznie 50 operacji robotycznych – tłumaczy dr Jarosław Feszak.
Zakup robota operacyjnego dla Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku sfinansował Samorząd Województwa Pomorskiego, który przeznaczył na ten cel prawie 13 milionów złotych. Wkład własny szpitala wyniósł to około 183 tysięcy złotych.
Joanna Merecka-Łotysz/ar