„Dzień Dobry Radio Gdańsk” – ten program o 6:00 rozpocznie piątkowy poranek. Magda Szpiner zaprosi naszych słuchaczy do kontaktu i podzielenia się spostrzeżeniami na tematy ważne dla mieszkańców. Na bieżąco w „Autopilocie”, jak zawsze, będziemy informowali kierowców o sytuacji na pomorskich drogach.
O drugiej rocznicy rozpoczęcia pełnowymiarowej wojny Rosji przeciw Ukrainie Tomasz Sosnowski porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie Lew Zacharczyszyn, były konsul Ukrainy w Gdańsku. Początek spotkania punktualnie o godz. 8:30.
W „Samorządowym Piątku Radia Gdańsk” porozmawiamy o 25-leciu województwa pomorskiego. Czego udało się dokonać, a czego do tej pory brakuje? Szpitale powiatowe – czy powinny trafić pod skrzydła marszałka? Omówimy także kwestię ustawy metropolitarnej dla Pomorza i wspólnie zastanowimy się, czy rzeczywiście jest potrzebna? O tym po godz. 9:00 z Przemysławem Wosiem w słupskim studiu porozmawiają Danuta Wawrowska z Koalicji Obywatelskiej, bezpartyjny Sebastian Irzykowski oraz Krzysztof Sławski z Prawa i Sprawiedliwości.
Po godz. 10:00 Iwona Wysocka zaprosi słuchaczy na dyskusję na tematy gospodarcze w audycji „Ludzie i Pieniądze”. Jej gośćmi będą prezeska Stowarzyszenia Absolwentów MBA Małgorzata Tobiszewska, prezes Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno Spożywczego RENK Paweł Dołkowski oraz ekonomista i wykładowca Ateneum prof. Piotr Dominiak. Porozmawiają między innymi o zwolnieniach grupowych bez ostrzeżenia, a także o tym, czy czekają nas zawirowania na rynku pracy. Omówią także temat amerykańskich standardów w firmie w Polsce oraz kłopotów branży samochodowej.
O 11:05 na naszej antenie zadebiutuje audycja „Świat Nowych Mediów”, w której Filip Jędruch porozmawia z Robertem Fijałkowskim o tym, jak tworzy się gry oraz o rynku deweloperów, także w kontekście trójmiejskim. Nie zabraknie wątku dużej konferencji w Gdańsku – DevGAMM
Po godz. 13:00 w audycji „Gotuj się na Weekend” gość Eweliny Potockiej, Maciej Kamiński opowie o kuchni hiszpańskiej jako jej znawca i miłośnik. Nie przyjdzie do studia z pustymi rękami – przyniesie tatara z łososia oraz trzy rodzaje wyjątkowych serów.
O godz. 16:35 wrócimy do tematu rocznicy agresji Rosji na Ukrainę. Anna Rębas porozmawia z Aleksandrą Kamińską, założycielką fundacji Zupa na Monciaku, która już 26 razy organizowała konwój z pomocą dla naszych wschodnich sąsiadów.
Nowa pora emisji „Tajemnic Pomorza”. O 18:10 Anna Pisarska-Umańska i Andrzej Ługin z Fundacji dla Gdańska i Pomorza opowiedzą Danielowi Wojciechowskiemu o przypadkowym odkryciu dokonanym przy okazji innego odkrycia. Kilka lat temu na Biskupiej Górce, przy okazji odnalezienia tablicy związanej z Natanielem Wolfem, osiemnastowiecznym gdańskim lekarzem, propagatorem szczepień na ospę, ale także astronomem, odnaleziono żelazne pręty. Do niedawna nikt nie wiedział, czym mogły być, aż tu nagle okazało się, że są to wzorce dawnych miar gdańskich. Będzie o dawnym systemie miar, który ze współczesnej perspektywy jest w pewien sposób problematyczny.
Polski kompozytor żydowskiego pochodzenia Mieczysław Weinberg – opowie o nim organizator koncertu Weinberg.Epitafium.XVIII. Tomasz Raffa. Koncert odbędzie się 24 lutego w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a Marzena Bakowska na poświęconą kompozytorowi „Strefę Historii” zaprosi w piątek o 21:35.
kł