Jak pomóc poszkodowanym mieszkańcom południowej Polski, aby z katastrofy powodziowej nie stworzyć katastrofy dobroci? Poniżej zamieszczamy spis rad, które przekazał Przemysław Rembielak, strażak z 40-letnim doświadczeniem, ekspert Komisji Europejskiej do spraw zawiadywania katastrofami, w wywiadzie z OKO Press.
O czym należy pamiętać?
1. Sprawdź, jakie są aktualne potrzeby powodzian, które mogą dynamicznie się zmieniać.
2. Znajdź szkołę, strażaków z OSP, klub sportowy, drużynę harcerską, konkretną rodzinę, której chcesz pomóc. Dowiedz się, czego dokładnie potrzebują, i kup tylko to, o co poproszą.
3. Jeśli chcesz dołączyć do zbiórki darów, wybierz jedną rzecz z listy i kup ją hurtowo po kilkadziesiąt lub kilkaset sztuk.
4. Dary spakuj tak, aby łatwo było je załadować.
5. Zadbaj, żeby opakowanie nie rozpadło się w transporcie. Do zapakowania użyj przezroczystej folii.
6. Jeśli pakujesz ciężkie rzeczy, podziel je na mniejsze paczki.
7. Jeśli produkty zapakowane są w karton, dokładnie opisz markerem dużymi literami, co jest w środku.
8. Pomagasz powodzianom na miejscu? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – noś maski i rękawiczki. Wodę powodziową i to, co po niej zostało, należy traktować jako skażenie.
RADIO GDAŃSK DLA POWODZIAN
Ekipa Radia Gdańsk wspólnymi siłami wspomaga powodzian, aktualizując na antenie i stronie internetowej ich potrzeby oraz nagłaśniając zbiórki w województwie pomorskim.
O aktualnych potrzebach powodzian piszemy w zakładce Potrzebna pomoc, którą znajdziesz >>>TUTAJ.
Informacje na temat zbiórek dla powodzian w województwie pomorskim dostępne są w zakładce Niesiemy pomoc. Znajdziesz ją >>>TUTAJ.
mat. pras./mk