Blisko 23 mln złotych ma kosztować farma fotowoltaiczna z infrastrukturą parkingową, która powstanie na terenie Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Wytwarzany prąd będzie stanowić ok. 12 proc. zapotrzebowania lotniska na energię – poinformowała w piątek rzeczniczka portu Agnieszka Michajłow.
Jak przekazano w komunikacie, Port Lotniczy Gdańsk zawarł umowę z Polimex Budownictwo na realizację inwestycji carportu fotowoltaicznego wraz z infrastrukturą parkingową. Umowa ma zostać zrealizowana do połowy 2026 roku.
– Celem inwestycji fotowoltaicznej jest uzyskanie energii elektrycznej na potrzeby własne portu lotniczego. Planowana farma ma wytwarzać rocznie prawie 2,7 tys. MWh. Jest to około 12 proc. zapotrzebowania całego gdańskiego lotniska na energię elektryczną i przyczyni się do redukcji o około 13,5 proc. śladu węglowego – tłumaczy Michajłow.
Podkreśliła ponadto, że ilość energii produkowana przez farmę stanowi równowartość zapotrzebowania prawie 1,5 tysiąca lokali mieszkalnych, zużywających średnio około 150 kWh miesięcznie.
– Szacujemy, że nasza instalacja przyczyni się do redukcji 2 milionów kilogramów ekwiwalentu CO2 – zaznaczyła.
Przedstawicielka gdańskiego lotniska podała, że pod panelami fotowoltaicznymi powstanie nowy parking na ponad 900 miejsc. – Obecnie lotnisko udostępnia około 4,7 tys. stanowisk postojowych, w przyszłym roku będzie kolejnych tysiąc, a po powstaniu farmy z parkingiem, będzie w sumie około 6,5 tysiąca. Nowa inwestycja zostanie zrealizowana na terenie o powierzchni około trzech hektarów, przeznaczonym docelowo pod ostatnie biurowce kompleksu Airport City Gdańsk – dodała Michajłow.
Cytowany w komunikacie prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski wskazał, że celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w działalności lotniska do 2050 roku. – W polityce naszego przedsiębiorstwa zależy nam na gwarantowaniu sprawiedliwego, bezpiecznego i atrakcyjnego środowiska dla naszych pracowników, partnerów i klientów, a także stałej kooperacji z ośrodkami samorządowymi w celu zapewnienia spójnego rozwoju regionu – stwierdził.
PAP/MZ