– We wtorek wchodzą w życie przepisy nowej odsłony tarczy antyinflacyjnej rządu – przypomniał w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, rząd decyduje się na obniżkę podatków, by ceny benzyny i innych towarów zmalały.
– Państwo rezygnuje z części danin po to, aby ograniczyć działania inflacyjne – stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Jak mówił, w życie wejdą m. in. obniżka VAT na paliwa z 23 do 8 proc., co, jak podkreślił, oznacza kilkadziesiąt groszy mniej na litrze. – To również obniżenie z 5 do 0 proc. VAT na podstawowe produkty żywnościowe, to również obniżenie VAT na gaz z 8 do 0 proc., na ciepło do 5 proc. i na nawozy do zera – mówił.
POWÓD: „POLITYKA ROSJI I UE”
Müller podkreślił, że czynnikami, które generują inflację jest polityka gazowa Rosji i polityka klimatyczna UE, która powoduje, że wzrosła cena prądu. „Przyczyny są w głównej mierze zewnętrzne, ale musimy działać wewnątrz kraju” – dodał.
Jak mówił, polski rząd podejmuje też działania na rzecz „zmiany sposobu naliczania opłat za emisję CO2” i skierował wnioski o reformę systemu, w którym „część międzynarodowych elit finansowych próbuje zarobić na spekulacji uprawnieniami do emisji, a końcowy efekt tych spekulacji przekłada się na ceny energii”.
– Dlatego rząd wnioskuje o zmianę w tym systemie i dalej te kwestie będziemy podnosić na forum europejskim i zachęcamy inne kraje aby je poparły – oświadczył Müller.
TARCZA ANTYINFLACYJNA PRZEZ PÓŁ ROKU
– Półroczny okres obowiązywania tarczy antyinflacyjnej nie zostanie skrócony mimo dobrych danych o konsumpcji i wzroście PKB w ub.r. – zapowiedział także Piotr Müller. – Mam nadzieję, że dalsze działania zmierzające do ustabilizowania cen nie będą potrzebne.
Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto w 2021 r. był wyższy o 5,7 proc. w porównaniu z 2020 r. Popyt krajowy wzrósł o 8,2 proc., inwestycje – o 8,0 proc., a konsumpcja prywatna – o 6,2 proc. Podczas konferencji prasowej Müller został zapytany, czy wobec dobrych danych o PKB i konsumpcji w Polsce w 2021 r. tarcza antyinflacyjna może zostać skrócona.
Rzecznik rządu zapewnił, że półroczny okres obowiązywania tarczy antyinflacyjnej nie zostanie skrócony. Wskazał, że rozwiązania tarczy mają ustabilizować ceny na rynku.
Rzecznik rządu zaznaczył, że w wielu państwach UE inflacja jest wyższa niż w Polsce; w kraju jest też bardzo niski wskaźnik bezrobocia. – To, co się udało wspólnymi siłami, przedsiębiorcom i rządowi, który stworzył tarcze antykryzysowe, to uratować miejsca pracy, doprowadzić do sytuacji, w której nie trzeba było likwidować setek tysięcy miejsc pracy, przerywać łańcuchów dostaw. Gdyby się to stało, poziom inflacji byśmy obserwowali na jeszcze wyższym poziomie” – stwierdził rzecznik rządu.
PAP/raf