Wkrótce rusza kolejna, szósta edycja Festiwalu Piosenki „O wolności”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Celem adresowanego dla osób w wieku od dziesięciu do 24 lat konkursu jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz ich twórców.
Organizatorzy poinformowali, że uczestnicy przeglądu mogą przesyłać zgłoszenia do tegorocznej edycji do 15 marca. Konkurs został podzielony na dwa etapy – preeliminacje, które zostaną przeprowadzone online oraz finał, w którym uczestnicy zaprezentują się przed komisją na scenie w Malarni Teatru Śląskiego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
– Zadaniem uczestników jest wykonanie na scenie osobiście wybranego polskiego utworu muzycznego, którego treść inspirowana jest historią Polski po II wojnie światowej. Podstawowym kryterium doboru powinno być przesłanie: wyrażone w piosence pragnienie wolności i niepodległości. Wybrane utwory mogą pochodzić zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, jak też rockowych zespołów lat 80. XX wieku, często w zawoalowany sposób walczących z cenzurą – podał Instytut Pamięci Narodowej.
NAUKA HISTORII PRZEZ SZTUKĘ
Uczestnik przeglądu powinien wybrać utwór powstały w latach 1945–1990. Gatunek muzyczny nie ma znaczenia. W szóstej edycji komisja konkursowa będzie zwracała szczególną uwagę na autorską interpretację utworu.
Celem festiwalu jest – jak podają organizatorzy – między innymi edukacja historyczna poprzez sztukę, kształtowanie postaw patriotycznych i rozwijanie wrażliwości oraz aktywności twórczej młodzieży. Udział w konkursie mogą wziąć zarówno amatorzy tworzący w zaciszu domowym, jak i młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, harcerstwie czy szkołach, zarówno soliści, jak i zespoły.
MUZYKA JAKO SPOSÓB WALKI
Organizatorzy przypominają, że walka z systemem komunistycznym toczyła się również na polu kultury. – Tworzone poza oficjalnym nurtem, śpiewane przez środowiska skupione wokół opozycji pieśni opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski, stali się bardami opozycji – zaznaczają przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, dodając, że do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX wieku, które wśród wielu odbiorców mają status kultowych.
Już od pierwszej edycji, która odbyła się w 2017 roku, udział w festiwalu biorą uczestnicy z całego kraju. Od 2020 roku wydarzenie organizowane jest dwuetapowo. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach imienia Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w tym samym mieście. Od 2019 roku finał odbywa się na scenie Malarni Teatru Śląskiego. Od samego początku wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
TERMINY MOGĄ SIĘ ZMIENIAĆ
Zgłoszenia uczestników będą przyjmowane do 15 marca. 31 marca organizatorzy ogłoszą listę wykonawców zakwalifikowanych do drugiego etapu. Przesłuchania finałowe zaplanowano na 23 kwietnia. Organizatorzy zaznaczają, że w przypadku ograniczeń związanych z pandemią termin festiwalu może ulec zmianie.
PAP/MarWer