Rosja kontynuuje inwazję na Ukrainę, niszcząc obiekty infrastruktury wojskowej, budynki mieszkalne, szpitale, przedszkola i autobusy. Poniedziałek to piąty dzień zbrojnej napaści wojsk Putina, w wyniku której zginęło ponad 210 ukraińskich cywilów, a ponad 1100 zostało rannych.
1:35 Konwój rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem ma długość ponad 64 km
Zdjęcia satelitarne, opublikowane w poniedziałek przez amerykańską firmę Maxar Technologies, przedstawiają rosyjski konwój wojskowy na północ od Kijowa, który rozciąga się na około 64 km. To znacznie więcej, niż podano wcześniej, gdy Maxar informował o konwoju długości 27 km.
Maxar podał również, że na południu Białorusi, niespełna 32 km na północ od granicy z Ukrainą, zaobserwowano dodatkowe rozlokowanie sił lądowych i jednostki śmigłowców szturmowych.
00:31 Zełenski: nie ma oczekiwanego wyniku rozmów z Rosją
Ukraina nie uzyskała jeszcze oczekiwanego wyniku rozmów z Rosją – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałkowym przemówieniu wideo.
– Na razie nie ma takiego rezultatu rozmów, jaki chcielibyśmy uzyskać. Rosja zajęła stanowisko, zrobiliśmy kontrapunkty – żeby zakończyć wojnę. Otrzymaliśmy pewne sygnały. Kiedy nasza delegacja wróci do Kijowa, przeanalizujemy, co usłyszeliśmy, a następnie zdecydujemy, jak podejść do drugiej rundy rozmów – powiedział Zełenski.
Podkreślił, że w czasie poniedziałkowych negocjacji z delegacją rosyjską prowadzone były bombardowania ukraińskich miast. – Rosja stara się wywierać presję w prosty sposób. Niech nie traci na to czasu, nie akceptujemy takiej taktyki – powiedział ukraiński prezydent.
Dodał, że Kijów jest głównym celem armii rosyjskiej. – Dla wroga Kijów jest kluczowym celem. Dlatego stolica jest stale zagrożona – powiedział – Chcą zniszczyć elektrownię i sprawić, że nasze miasto będzie pozbawione światła. Nie pozwoliliśmy im przełamać obrony stolicy. Oni wysyłają do nas sabotażystów. Stale. Setki. Neutralizujemy ich wszystkich – stwierdził.
23:43 Ambasador Ukrainy w USA: Rosja użyła bomby próżniowej
Rosja użyła w poniedziałek bomby próżniowej podczas inwazji na Ukrainę – powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa.
– Użyli dzisiaj bomby próżniowej, która jest zabroniona przez Konwencję Genewską – powiedział Markarova, przekazując tę informację członkom Kongresu USA.
– Zniszczenia, które Rosja wyrządza na Ukrainie, są ogromne – dodała.
23:29 Wojsko rosyjskie karmione jest racjami żywnościowymi, których termin skończył się w 2015 roku
Ukraińcy przejęli część racji żywnościowych, należących do rosyjskich wojsk. Jak się okazało, termin ważności jedzenia skończył się w 2015 roku.
Najprawdopodobniej okupanci mieli zjeść te racje po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2014 roku, podczas zajęcia Krymu i części Donbasu oraz próby przejęcia reszty kraju.
23:12 Zełenski podpisał rozporządzenie o ruchu bezwizowym dla zagranicznych ochotników
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał rozporządzenie o ruchu bezwizowym dla zagranicznych ochotników, którzy chcą wesprzeć ukraińskie wojska w walce z siłami Rosji – podaje w poniedziałek wieczorem na Twitterze portal Nexta.
W niedzielę doradca Zełenskiego Ołeksij Arestowycz informował, że na Ukrainie został powołany oddział złożony z zagranicznych ochotników do udziału w obronie przed agresją Rosji. – Utworzono legię cudzoziemską z ochotników z innych krajów, których jest bardzo wielu – powiedział Arestowycz, dodając, że chętnych „starczy na dwa oddziały”.
22:39 Naczelny prokurator Międzynarodowego Trybunału planuje wszcząć śledztwo ws. prawdopodobnych zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości na Ukrainie
Naczelny prokurator Międzynarodowego Trybunału w Hadze powiedział w poniedziałek, że zamierza wszcząć „najszybciej jak to możliwe” śledztwo w kwestii prawdopodobnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie.
Prokurator Karim Khan napisał w oświadczeniu, że śledztwo będzie dotyczyło domniemanych zbrodni popełnionych przed rosyjską inwazją, ale dodał: „Biorąc pod uwagę rozwój konfliktu w ostatnich dniach, chcę, aby śledztwo to obejmowało również wszelkie nowe domniemane zbrodnie, podlegające jurysdykcji mojego urzędu, które zostały popełnione przez którąkolwiek ze stron konfliktu na jakiejkolwiek części terytorium Ukrainy”.
Trybunał przeprowadził już wstępne śledztwo w sprawie przestępstw związanych z brutalnym tłumieniem proeuropejskich protestów w Kijowie w latach 2013-2014 przez prorosyjską administrację ukraińską oraz zarzutów o zbrodnie na zaanektowanym przez Rosję Krymie w 2014 roku i wschodniej Ukrainie, gdzie Rosja wspiera rebeliantów od 2014 roku.
Khan podał, że teraz chce otworzyć śledztwo przewidziane przez jego poprzednika i poszerzyć je o zbrodnie popełnione podczas walk od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ubiegłym tygodniu.
Dodał, że będzie nadal monitorować rozwój wydarzeń na Ukrainie, gdzie pojawiły się doniesienia o ofiarach cywilnych, i wezwała do „powściągliwości i ścisłego przestrzegania obowiązujących zasad międzynarodowego prawa humanitarnego”.
22:03 Putin zakazał Rosjanom wysyłania pieniędzy za granicę
Jak podał w poniedziałek „Wall Street Journal” na swoich stronach internetowych, prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, który od 1 marca zakazuje transferu pieniędzy obywateli tego kraju za granicę. Nie będzie możliwe wysłanie poza Rosję pieniędzy za pośrednictwem banków oraz innych instytucji rynku finansowego.
Dodatkowo z dekretu wynika, że nie będzie możliwe dokonywanie obsługi długu zagranicznego – informuje WSJ.
To odpowiedź Rosji na sankcje nałożone na ten kraj po zbrojnej napaści na Ukrainę. Sankcje nałożone przez USA, Unię Europejską i inne kraje zachodnie odcięły największe rosyjskie banki od systemu SWIFT, umożliwiającego obsługę płatności zagranicznych, poza tym zostały zamrożone aktywa centralnego banku Rosji, ulokowane za granicą. Firmy rosyjskie oraz rosyjskie ministerstwo finansów nie mogą także pozyskiwać finansowania na zachodnich rynkach.
21:56 Rosja wystrzeliła dotąd w ukraińskie miasta i wsie 113 pocisków Iskander i Kalibr
– Od początku otwartego wtargnięcia Rosja wystrzeliła w miasta i wioski Ukrainy 113 pocisków operacyjno-taktycznych odpalanych z wyrzutni na lądzie i morzu Iskander i Kalibr” – napisał na Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.
– Ta krwawa zbrodnia putinowskiego reżimu jest jaskrawym złamaniem norm międzynarodowego prawa humanitarnego i wymaga śledztwa Trybunału w Hadze – dodał.
21:14 Prezydent Ukrainy opublikował nagranie z „najgorszych pięciu dni w życiu każdego Ukraińca”
To było najgorszych pięć dni w życiu każdego Ukraińca – głosi nagranie opublikowane w poniedziałek wieczorem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Kadry przedstawiają rosyjskie naloty, narodzone dziecko w schronie czy ludzi próbujących powstrzymać czołg gołymi rękoma.
– Damy radę. Wytrzymamy. Będziemy bronić naszej ziemi do ostatniego – napisał Zełenski na Facebooku, publikując nagranie.
Niespełna minutowa kompilacja pokazuje rosyjskie naloty i ich skutki – zniszczone budynki, pożary. – Jesteśmy tu, by obronić swój dom. Jesteśmy dumni z naszych bohaterów – czytamy.
Zamieszczono też fragment wymiany zdań pomiędzy rosyjskim okrętem, atakującym Wyspę Węży i wzywającym do złożenia broni, a jej obrońcami, zakończonej frazą ukraińskiego żołnierza: „Rosyjski okręcie wojenny, p… się!”.
– Cieszymy się z dobrych wiadomości, nawet kiedy wyją syreny – dodano w nagraniu, przedstawiając kadr z dziećmi w bunkrze i zdjęcie noworodka urodzonego w schronie. Zamieszczono też m.in. kadry z peronu metra, służącego za schron, i filmik z głaskaniem kota (Ukraińcy ewakuują się ze swoimi zwierzętami).
Dalej widać m.in. sceny płonącego sprzętu wojskowego i nieuzbrojonych ludzi powstrzymujących czołg. – Ukraina! Śmierć wrogom! – słychać na nagraniu. – Kontynuujemy walkę. Będziemy bronić swojej ziemi. Jesteśmy nie do powstrzymania – napisano.
21:02 Bundeswehra wysyła samoloty bojowe i patrolowe w rejon morza Bałtyckiego
Niemcy w ramach działań NATO wysyłają samoloty bojowe Tornado i samoloty patrolowe na obszar Morza Bałtyckiego – informuje Agencja Reutera.
W poniedziałek wieczorem rzeczniczka federalnego resortu obrony podała informację o wysłaniu samolotów bojowych oraz patrolowych na misję rozpoznawczą w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach działań NATO. Jak podkreśliła, ze względu na bezpieczeństwo operacyjne nie może podać więcej szczegółów w tej sprawie.
Wcześniej w poniedziałek niemiecka marynarka wojenna wysłała sześć dodatkowych okrętów wojennych, z czego cztery z nich – w rejon Morza Bałtyckiego.
20:46 Wojska rosyjskie zbliżają się do Mikołajewa
Do Mikołajewa na południu Ukrainy zbliżają się z dwóch kierunków wojska rosyjskie – poinformował w poniedziałek szef tego regionu, Witalij Kim, cytowany przez agencję Ukrinform. Wezwał mieszkańców do stawiania oporu.
Kim poinformował, że chodzi o „wielką kolumnę z dwóch kierunków”. Zaapelował następnie do mężczyzn, by stawili opór napastnikom.
Poniedziałek jest piątym dniem inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, gdzie ogłoszono stan wojenny i powszechną mobilizację.
20:43 W ostrzałach pod Kijowem zniszczono trzy kilkupiętrowe budynki
W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach w obwodzie kijowskim zniszczone zostały trzy kilkupiętrowe budynki – podało MSW. Jedna osoba jest pod gruzami – przekazały służby ratunkowe.
Ok. godz. 19:10 (18:10 w Polsce) wskutek uderzenia rakietowego w Wasylkowie, Białej Cerkwi i Kalinówce zniszczony został 4-piętrowy akademik i dwa czteropiętrowe bloki mieszkalne – czytamy w komunikacie MSW.
W Białej Cerkwi trwa akcja ratunkowa. Uratowano dwie osoby, jedna znajduje się pod gruzami – przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy.
W Wasylkowie i Kałyniwce służby nie mogą prowadzić akcji ratunkowej ze względu na trwające ostrzały.
20:16 Wojsko rosyjskie używa na swym sprzęcie ukraińskich symboli
Wojsko rosyjskie prowadzące inwazję na Ukrainie zaczęło stosować na swoim sprzęcie symbole ukraińskie, by wprowadzić ludzi w błąd – ostrzegł w poniedziałek na swoim Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.
– Flagi ukraińskie są wywieszane na kolumnach rosyjskiego sprzętu wojskowego – ostrzegł Załużny. Takie wypadki – dodał – odnotowano w dwóch miejscowościach w obwodzie kijowskim i na jednej z tras w obwodzie czernihowskim.
– Odnotowano także przypadki, gdy przeciwnik wywiesza białą flagę na swoim sprzęcie, jakoby po to, by się poddać. Po przybliżeniu się do pozycji ukraińskich wojska rosyjskie zaczynają otwierać ogień – napisał dowódca. Przypomniał, że takie działania są naruszeniem prawa międzynarodowego.
#Ukrainian flags are hung on #Russian military equipment convoys They also draw identification marks Z on the equipment. This is already a violation of international law – MoD #Ukriane #Russiaukrainewar #RussianAgression #WarCrime pic.twitter.com/ughQsQTLsD
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) February 28, 2022
20:11 Od wtorku w Kijowie wprowadzony zostanie całkowity zakaz sprzedaży alkoholu
Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu będzie obowiązywał od wtorku – poinformował burmistrz Kijowa Witalij Kliczko.
Ogłaszając informację o zakazie sprzedaży alkoholu, Kliczko zwrócił się jednocześnie do właścicieli sklepów i aptek z prośbą o niepodwyższanie cen na artykuły spożywcze i leki. – Podwyższenie cen w czasie wojny nie jest lepsze od rabunku – argumentował burmistrz.
Wcześniej Witalij Kliczko zwrócił się do mieszkańców Kijowa z prośbą o niezwłoczne przekazywanie informacji policji o osobach podejrzanych oraz ostrzegł przed rabunkiem porzuconych mieszkań: – Złodzieje, zgodnie z prawem wojennym, będą likwidowani bez zapowiedzi – zapowiedział.
20:05 W ostrzałach Charkowa zginęło 9 osób, 37 zostało rannych
W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy zginęło 9 osób, a 37 zostało rannych, w tym troje dzieci – poinformował mer tego miasta Ihor Terehow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
– Dzisiejszy ostrzał pokazał, że nie jest to po prostu wojna, tylko morderstwo ukraińskiego narodu – oświadczył. Pociski trafiały w domy mieszkalne, zabijając i kalecząc niewinnych mieszkańców – dodał.
– Wyszły cztery osoby z bunkra, żeby nabrać wody i zginęły. Rodzina – dwoje dorosłych i troje dzieci – żywcem spłonęła w samochodzie – powiedział.
– To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu – oświadczył wcześniej szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow.
Doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w poniedziałek doszło do zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie.
19:57 Minister obrony Kijowa mówi o 5,3 tys. zabitych i rannych żołnierzy Rosji
Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow napisał w poniedziałek na swoim Facebooku, że w ciągu czterech dni od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę bilans strat po stronie rosyjskiej to ponad 5,3 tys. zabitych i rannych.
– Setki żołnierzy i oficerów nieprzyjaciela znalazły się w naszej niewoli – oświadczył Reznikow.
Strona rosyjska nie informowała oficjalnie o stratach. Przyznała jedynie, że w rozpoczętej 24 lutego inwazji są zabici i ranni.
19:50 Konwój rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem ma długość ponad 27 km
Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies zrobione w poniedziałek wieczorem pokazują, że konwój rosyjskich pojazdów wojskowych rozciąga się pod Kijowem na długości ponad 27 km wzdłuż wschodniej części lotniska Kijów-Hostomel im. Antonowa.
Jest to międzynarodowe lotnisko specjalizujące się w obsłudze samolotów cargo.
Według firmy Maxar konwój kierujący się w stronę Kijowa składa się z setek pojazdów opancerzonych, czołgów, cystern z paliwem, bojowych wozów piechoty i artylerii samobieżnej.
Najnowsze zdjęcie z Maxar, publikacja dzisiejsza. Potwierdzenie bardzo wielkiego konwoju rosyjskich wojsk, który zbliża się do Kijowa.
Fot. dzięki współpracy, Maxar Technologies/AFP/eastnews.pl pic.twitter.com/btUNRbMiiA
— Łukasz Bok (@LukaszBok) February 28, 2022
19:46 Pentagon: Rosja zaangażowała 3/4 zgromadzonych sił, nie widać ruchów wojsk jądrowych
Rosja zaangażowała w inwazję już ok. 3/4 sił zgromadzonych wokół Ukrainy, a postępy wojsk zostały spowolnione – ocenił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że mimo rozkazu Putina nie zaobserwowano znaczących ruchów sił jądrowych. Resort nie widzi też dowodów, by do czynnego udziału w wojnie włączyły się wojska białoruskie.
– Monitorujemy rosyjskie siły jądrowe tak blisko, jak to możliwe, ale nie widzieliśmy dotąd żadnych konkretnych ruchów z ich strony – powiedział oficjel podczas briefingu prasowego. Ocenił jednocześnie, że wprowadzenie przez rosyjskiego prezydenta broni jądrowej do dyskusji jest „godne potępienia”.
Omawiając sytuację militarną na Ukrainie, przedstawiciel resortu obrony stwierdził, że Rosja zaangażowała w inwazję prawie 75 proc. zgromadzonych sił wokół Ukrainy, szacowanych wcześniej na 150-190 tys. żołnierzy. W ciągu pięciu dni wojny wystrzeliła też 380 rakiet różnego typu.
Oficjel stwierdził, że rosyjska ofensywa spowalnia, m.in. za sprawą „kreatywnych” wysiłków wojsk ukraińskich, w tym ataków podjazdowych, wysadzania mostów czy bombardowań z powietrza. Mimo to główne rosyjskie siły pod Kijowem poszły naprzód o ok. 5 km i znajdują się nieco ponad 20 km od miasta. Według Pentagonu Rosja będzie starać się okrążyć stolicę i być może zastosować taktykę oblężenia.
Wojskowy stwierdził, że taka taktyka stosowana jest wobec Charkowa, czego świadectwem był m.in. ostrzał artyleryjski miasta, który doprowadził do zniszczenia budynków mieszkalnych i ofiar cywilnych.
Pentagon stwierdził też, że mimo doniesień mediów, nie zaobserwował dotąd oznak, by siły Białorusi przygotowywały się do wkroczenia na Ukrainę. Są natomiast wskazania, że na Ukrainie obecni są najemnicy z tzw. Grupy Wagnera.
Oficjel oznajmił też, że nie dostrzeżono dotąd, by Rosja starała się zakłócać dostawy broni na Ukrainę, które są kontynuowane.
19:11 Atak rakietowy na Wasylków pod Kijowem
Trwa atak rakietowy na Wasylków pod Kijowem – poinformowała w poniedziałek mer miasta Natalia Bałasynowycz.
– Wasylków ostrzeliwują rakietami!!! Wszyscy mieszkańcy do schronów! I nie wychodźcie do rana! Chroń nas, Boże – napisała w mediach społecznościowych mer miasta.
Na razie nie podano więcej informacji. Wieczorem ostrzelano także Kijów i Browary. W nalocie na Browary rannych zostało sześć osób – poinformował mer miasta, Ihor Sapożko.
Według przedstawiciela MSW Antona Heraszczenki nalot przeprowadzono na wojskowe centrum radiolokacyjne. – Do uderzenia doszło mniej więcej w tamtym miejscu, obok znajdował się punkt kontrolny – dodał.
18:51 W sklepach w Kijowie zaczyna brakować jedzenia
Mieszkańcy miasta już się przyzwyczaili do reguł życia w czasie wojny. Wejść do metra, które od poniedziałku znów przewozi pasażerów, można wyłącznie po okazaniu dowodu osobistego. Na uczelniach oraz w szkołach ogłoszono ferie do 12 marca.
Po zakończeniu godziny policyjnej, która trwała od godz. 17:00 minionej soboty do poniedziałku do godz. 8:00, mieszkańcy stolicy udali się do sklepów, w których artykułów spożywczych jest coraz mniej. Brakuje wody, chleba, mięsa, nabiału, warzyw i owoców. Podobnie wygląda sytuacja w sklepach zoologicznych. Apteki, do których pierwszego dnia po wybuchu wojny, ustawiały się długie kolejki są teraz zamknięte. Została stworzona mapa aptek, które będą czynne codziennie w godz. od 8.00 do 19.00, podobną mapę stworzono też dla sklepów spożywczych. Od poniedziałku godzina policyjna będzie obowiązywała między 20.00 a 7.00.
Ze względu na zaistniałą sytuację żywnościową, są organizowane ośrodki pomocy, do których producenci żywności mogą bezpośrednio dostarczyć jedzenie, a osoby potrzebujące zgłosić swe zapotrzebowanie. Organizowane są zbiórki materiałów opatrunkowych, leków, ubrań, urządzeń łączności na potrzeby oddziałów obrony terytorialnej, których obecnie w Kijowie jest dziesięć.
Mieszkańcy miasta ze zrozumieniem przyjmują nową rzeczywistość i są nastawieni na zwycięstwo Ukrainy, ale można zaobserwować ogólne zmęczenie, zwłaszcza wśród osób starszych. Od kilku dni ulice nie są sprzątane, śmieci nie wywożone. Urzędy pocztowe są nieczynne. Szkoły oraz uczelnie są zamknięte; zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji Serhija Szkarleta ogłoszono ferie do dnia 12 marca.
Względny spokój kijowskich ulic od czasu do czasu przerywają wybuchy i alarmy przeciwlotnicze. Na ulicach pojawiły się wyświetlane informacje w języku rosyjskim, adresowane do rosyjskich żołnierzy, w których namawia się ich do opuszczenia Ukrainy, powrotu do domu bez zakrwawionych rąk i z czystym sumieniem.
18:35 Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander
Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander; informacje o dokładnym miejscu i ofiarach są ustalane – poinformował w poniedziałek przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
– Kolejna zbrodnia putinowskiego reżimu. Uderzenie balistycznym pociskiem Iskander w Kijów – napisał Heraszczenko w serwisie Telegram.
Ustalane są informacje co do dokładnego miejsca uderzenia i ewentualnych ofiarach.
взрыв в Киеве. говорят, был обстрел баллистическими ракетами. pic.twitter.com/jUWfT78w8n
— Nora (@Noranadim1991) February 28, 2022
18:20 Nalot na obrzeżach ukraińskiego miasta Browary, są ranni
Na obrzeżach Browarów, w kierunku Kijowa, siły rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek atak lotniczy, są ranni – poinformował mer miasta Browary Ihor Sapożko.
– Kilka minut temu na obrzeżach Browarów w kierunku Kijowa przeprowadzono nalot. Są ranni – napisał w mediach społecznościowych.
Zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w schronach.
Przed godz. 19 miejscowego czasu (godz. 18 w Polsce) w pobliskim Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. (PAP)
18:10 Pierwsza runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich zakończona
Podczas pierwszej rundy negocjacji ukraińsko-rosyjskich, przeprowadzonej w poniedziałek, strony określiły priorytetowe tematy i wyznaczyły pewne decyzje – przekazał przedstawiciel prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
– Strony wyjeżdżają do swoich stolic na konsultacje po to, by te decyzje zyskały jakieś możliwości wdrożenia – powiedział Podolak.
– Głównym celem pierwszej rundy rozmów ukraińsko-rosyjskich było omówienie kwestii przerwania ognia i działań bojowych na terytorium Ukrainy – wyjaśnił Podolak.
Przedstawiciel Zełenskiego wypowiadał się w poniedziałek po pierwszej rundzie rozmów, podjętych w trakcie trwającej piąty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
17:19 Prezydent Ukrainy podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE
– Właśnie prezydent Ukrainy W. Zełenski podpisał historyczny dokument – wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej” – wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha na Facebooku.
Wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie – dodał.
Według niego dokumenty „już są w drodze do Brukseli”.
Jak pisze portal Ukraińska Prawda, wniosek o członkostwo należy kierować do państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE. Obecnie – do Francji.
Procedura rozpatrzenia wniosku może być istotna dla Zełenskiego ze względu na to, że kwestia ta może być potencjalnie wykorzystana podczas rozmów z Rosją – wskazuje serwis.
17:08 Portal NV: nieuzbrojeni mieszkańcy Enerhodaru powstrzymali rosyjską kolumnę wojskową
Nieuzbrojeni mieszkańcy Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy powstrzymali rosyjską kolumnę wojskową – relacjonuje w poniedziałek portal NV.ua.
Jak podaje ukraiński serwis, mieszkańcy na wjeździe do miasta ustawili barykady z betonowych bloków, opon, worków z piaskiem i jeży przeciwpancernych.
W internecie opublikowano film, na którym widać, że kolumna rosyjskiego sprzętu zatrzymała się przed blokadą.
– Mieszkańcy Enerhodaru blokują drogi, aby powstrzymać przemieszczanie się sprzętu przeciwnika. Bez żadnej broni, gołymi rękoma, ludzie stawiają opór okupantowi! – napisały wojska lądowe Ukrainy w mediach społecznościowych.
16:59 Prokuratura Ukrainy: mer, który poddał miasto Kupjansk, podejrzany o zdradę stanu
Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała w poniedziałek, że mer miasta Kupjansk w obwodzie charkowskim, który na własną rękę porozumiał się z wojskami rosyjskimi o poddaniu miasta, jest podejrzany o zdradę stanu.
Prokuratura informuje, że mer Hennadij Macegora porozumiał się z wojskami rosyjskimi o przekazaniu im władzy w mieście i że zapewnił oddziałom rosyjskim transport, zakwaterowanie i paliwo.
Urzędnik sam ogłosił w niedzielę, że rozmawiał telefonicznie z dowódcą batalionu rosyjskiego, który zagroził „szturmem miasta ze wszelkimi następstwami”. Macegora tłumaczył, że nie chciał strat wśród mieszkańców.
Jak poinformowała prokuratura, mer jest podejrzany o zamach na integralność terytorialną Ukrainy, w tym przypadku – dokonany przez przedstawiciela władzy, a także o zdradę stanu.
16:36 Premier Morawiecki: rosyjski atak na Ukrainę wywołał kryzys humanitarny
Rosyjski atak na Ukrainę wywołał kryzys humanitarny, który narasta z godziny na godzinę, obecnie dziennie do Polski wjeżdża około 100 tysięcy uchodźców. Do tej pory trafiło do nas około 300 tysięcy, wielokrotnie więcej osób zmierza teraz ku granicy – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z ambasadorami państw Unii Europejskiej. Więcej >>>TUTAJ.
16:33 Wolontariuszka z domu dziecka w Charkowie: idzie rosyjski atak, wszystko jest w ogniu
Idzie rosyjski atak, wszystko jest w ogniu – powiedziała PAP Ania, wolontariuszka w domu dla samotnych matek z dziećmi w Charkowie. Dodała, że dzień przebiega jak zwykle. W przedszkolu są zabawy, a w razie zagrożenia wszyscy chronią się w piwnicy.
– Charków cały czas jest pod ostrzałem. Od rana było niespokojnie, ale teraz idzie rosyjski atak. Wszystko jest w ogniu. Ludzie w centrum chowają się w piwnicach, w metrze – powiedziała wolontariuszka w domu dla samotnych matek z dziećmi w Charkowie.
Placówka znajduje się w pobocznej dzielnicy miasta – po przeciwległej stronie do obecnej linii rosyjskiego ataku.
– Tutaj tylko słychać wybuchy, jeszcze do nas one nie doszły. Jest jednak bardzo głośno. Jesteśmy w placówce z dziećmi, ich mamami i siostrami zakonnymi – zrelacjonowała.
Dodała, że wojsko rosyjskie idzie na razie z innej strony. – Mogą jednak dojść do nas – przyznała.
– Mamy tu przedszkole, które jest niższe, bardziej osadzone przy ziemi. Dlatego w nim się znajdujemy. Mamy jednak też piwnicę, do której idziemy w razie alarmu, zagrożenia – powiedziała.
Pod opieką zakonnic i wolontariuszy jest blisko 30 dzieci oraz 24 mamy. Dzieci są w różnym wieku.
– Jest tu także moja rodzina: mama, dwóch braci, siostra, ale także siostry zakonne Kamiła i Renata. Te kobiety i dzieci mieszkają w tej placówce na co dzień. My się nimi opiekujemy – powiedziała Ania.
W tym momencie wszyscy w domu dziecka starają się zachowywać spokój tak, aby najmłodsi jak najmniej odczuwali tę sytuację.
– One tego nie rozumieją. Nie do końca wiedzą, co się stało. Dzień idzie jak zawsze, są zabawy w przedszkolu, a w razie czego idziemy do piwnicy. Siostry miały taki plan, aby stąd się wydostać, wyjechać do Polski. Na drogach w tym momencie jest jednak bardzo niebezpiecznie, a nas jest dużo. Potrzebne byłyby trzy duże samochody – mówiła.
Pytana, skąd znajduje siłę na zachowanie spokoju w tak trudnym momencie powiedziała, że odnajduje ją w Panu Bogu.
– Gdzie jeszcze szukać tych sił? Tylko w modlitwie. Bardzo dużo ludzi do nas pisze i dzwoni. Tak z Polski, jak i z innych miejsc w Ukrainie. Teraz nie mamy na co narzekać. Ci, którzy są w centrum, mają znacznie gorzej. Tam jest bardzo gorąco. Strach jest, to oczywiste, bardzo duży strach – powiedziała.
Wielu jej znajomych mieszka w centrum miasta. – Bliscy mi ludzie znajdują się trzeci czy czwarty dzień w metrze i nie mogą wyjść. Nie mają co jeść, nie mają co pić. Bardzo dużo ludzi dziś zginęło. Ok. 20 osób zabito od rana w tym ostrzale – dodała ze smutkiem w głosie.
– Dziękuję Polakom i Polsce za każdą pomoc i dobre słowo – powiedziała na koniec.
16:25 Gwardia Narodowa Ukrainy opublikowała zdjęcia z rosyjskiego ataku na ukraińskie wsie
– Siły rosyjskie ostrzeliwały wsie Kyienka i Pawliwka. Mamy ofiary cywilne! Jednostki Państwowego Pogotowia Ratunkowego działają ponad swoje możliwości – napisała na Twitterze Gwardia Narodowa Ukrainy, udostępniając zdjęcia zniszczeń.
16:02 Doradca prezydenta Ukrainy: rozpoczyna się trzecia runda rozmów z Rosją
Rozpoczyna się trzecia runda rozmów między delegacjami Ukrainy i Rosją – poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
16:01 Ukraina prosi UE o pilną synchronizację z europejskim systemem energetycznym
Ukraiński minister energetyki zwrócił się w poniedziałek do Unii Europejskiej z prośbą o synchronizację krajowego systemu z CEN, tj. systemem energetycznym kontynentalnej Europy, najszybciej, jak to możliwe – przekazała agencja Reutera.
Ukraiński operator Ukrenergo jeszcze w niedzielę skierował do Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) prośbę o pilną synchronizację krajowego systemu, w tym tzw. wyspy bursztyńskiej, z europejskim systemem CEN (w miejsce poradzieckiego IPS/UPS). Organizacja podkreśliła w odpowiedzi, że europejscy operatorzy w trybie pilnym przeanalizują wszystkie dostępne możliwości, by sprostać tej prośbie, zapewniając jednocześnie bezpieczne działanie sieci elektroenergetycznych.
– Udowodniliśmy powagę naszych zamiarów integracji z systemem europejskim nawet w tym trudnym czasie wojny – podał w poniedziałkowym oświadczeniu Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki. – Pomimo agresji militarnej ze strony Rosji, ataków rakietowych, ataków na infrastrukturę krytyczną, ukraiński system energetyczny, pracując autonomicznie, udowodnił swoją niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do odbiorców – powiedział minister Hałuszczenko.
W ubiegły czwartek, kilka godzin przed rosyjskim atakiem na Ukrainę, rozpoczął się zaplanowany test działania systemów Ukrainy i Mołdawii w tzw. izolowanym trybie wyspowym – w sposób autonomiczny, bez korzystania z zasobów sąsiednich systemów – rosyjskiego i białoruskiego. Tzw. wyspa bursztyńska, część systemu na zachodzie Ukrainy, normalnie zsynchronizowana z CEN, została odłączona i zsynchronizowana z resztą systemu ukraińskiego. Planowany na dwa dni test, mimo warunków wojennych, przebiegł pomyślnie.
W niedzielę minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko ogłosił, że ukraiński system nie powróci do działania synchronicznego z Rosją i Białorusią w ramach poradzieckiego systemu IPS/UPS.
W poniedziałek ukraińskie Ukrenergo poinformowało, że krajowy system pracuje stabilnie w trybie wyspowym, częstotliwość jest utrzymywana, pracują wszystkie elektrownie – jądrowe, konwencjonalne i wodne, a operator nie utracił kontroli nad żadnym krytycznym elementem infrastruktury. Ukrenergo zaapelowało, aby nie ograniczać zużycia energii elektrycznej, które i tak jest stosunkowo niskie. Operator określił jako całkowicie fałszywe pogłoski, jakoby Rosjanie zdobyli Zaporoską Elektrownię Jądrową.
Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) to organizacja zrzeszająca 42 operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (OSP) z 35 krajów w Europie. Organizacja powstała w grudniu 2008 r. Celem ENTSO-E jest promowanie niezawodnej pracy, optymalne zarządzanie oraz zrównoważony rozwój paneuropejskiego systemu przesyłowego energii elektrycznej dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw oraz zaspokojenia potrzeb wewnętrznego rynku energii elektrycznej.
15:57 Sztab generalny Ukrainy: trwa rosyjska ofensywa i ataki z terytorium Białorusi
Wojska rosyjskie kontynuują w poniedziałek ofensywę przeciw Ukrainie, prowadząc m.in. ostrzały rakietowe i lotnicze głównie z terytorium Białorusi – podał ukraiński sztab generalny. Według niego „istnieje wysokie prawdopodobieństwo użycia sił Białorusi”.
Sztab podaje, że w ciągu poprzedniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły głównie z Białorusi sześć uderzeń rakietowych – z wykorzystaniem do 30 pocisków – i 4 uderzenia lotnicze. Od początku inwazji, rozpoczętej 24 lutego, Rosjanie użyli prawie 180 pocisków manewrujących – podał sztab.
– Siły powietrzno-kosmiczne armii rosyjskiej pełnią służbę w przestrzeni powietrznej Białorusi. Do przewożenia personelu i ładunków używana jest sieć lotnisk tego kraju – czytamy w komunikacie sztabu.
Zapewniono w nim, że wojsko rosyjskie nie osiągnęło celu, jakim było wkroczenie na granice obwodów wschodniej Ukrainy: donbaskiego i łuhańskiego. Na południu wojska rosyjskie organizują ofensywę na Mikołajów i podejmują próby desantu w rejonie Mariupola. Nie rezygnują też – jak podał sztab – „ze swojego głównego celu, czyli przejęcia kontroli nad Kijowem”.
15:52 Doradca prezydenta Ukrainy: rozmowy z Rosją wciąż trwają
Rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji trwają – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera.
Wcześniej media ukraińskie, powołując się na dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy i przedstawiciela MSW Antona Heraszczenkę, podały, że rozmowy zakończyły się.
15:35 Władze charkowskie: to, co dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna i ludobójstwo
– To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu – oświadczył szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Według obecnych szacunków wskutek rosyjskich ostrzałów zginęło 11 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Rosjanie ostrzeliwują całe dzielnice mieszkaniowe w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej, nie ma pozycji sił zbrojnych Ukrainy, w które mogliby celować Rosjanie – napisał w Telegramie Syniehubow.
– Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię! – alarmował.
Ostrzały trwają do tej pory i dlatego niemożliwe jest wysłanie ratowników oraz usuwanie szkód. Obecnie szacuje się, że zginęło 11 osób, kilkadziesiąt zostało rannych.
Wcześniej doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie.
15:10 Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy: zakończyło się spotkanie delegacji ukraińskiej i rosyjskiej
Rozmowy Ukrainy i Rosji zakończyły się, czekamy na szczegóły – poinformowało w poniedziałek dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Informację o zakończeniu rozmów potwierdził też przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
15:03 W Mariupolu w szpitalnym schronie urodziło się 6 dzieci
W schronie szpitala położniczego w ostrzeliwanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, przez dwie doby urodziło się sześcioro dzieci – pisze w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na władze miejskie.
– Bez względu na wszystko! Szpital położniczy na Lewym Brzegu kontynuuje swoją pracę nawet w schronach. Przez dwie doby na świat przyszło sześcioro nowych mieszkańców Mariupola – napisała mariupolska miejska rada.
Zapewniono, że pracownicy medyczni kontynuują leczenie pacjentów i przyjmowanie porodów.
Wcześniej władze podały, że w szpitalach Mariupola przebywało w poniedziałek rano 76 cywili. W ciągu minionej doby przybyło nowych 16 rannych w wyniku rosyjskiej inwazji – podano.
14:46 Złapano sabotażystów planujących atak na katedrę w Kijowie
Złapano grupę sabotażystów podejrzewanych o planowanie ataku na kijowski klasztor św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, jedną z najbardziej znanych świątyń miasta i katedrę Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) – poinformował w poniedziałek rzecznik CPU, biskup Eustraty.
Metropolita kijowski i zwierzchnik autokefalicznej CPU arcybiskup Epifaniusz znajduje się „wśród celów rosyjskiego terroru” – dodał bp Eustraty.
CPU została utworzona w styczniu 2019 roku. Przystąpili do niej duchowni i wierni dwóch Cerkwi, które nie były uznawane za kanoniczne przez inne Kościoły prawosławne: Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej. W soborze zjednoczeniowym uczestniczyło też dwóch biskupów Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, która była dotychczas jedyną kanoniczną strukturą prawosławną na Ukrainie.
Powołanie Cerkwi Prawosławnej Ukrainy wywołało niezadowolenie i protesty Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która traktuje Ukrainę jako własne terytorium kanoniczne.
14:39 Ukraiński rząd: wszystkie elektrownie atomowe są pod naszą kontrolą i działają w normalnym trybie
Wszystkie cztery działające elektrownie atomowe na Ukrainie są pod naszą kontrolą i działają w normalnym trybie – zapewnił w poniedziałek ukraiński rząd. Radiacyjny, przeciwpożarowy i ekologiczny stan obiektów jest w normie – zagwarantowano.
„Uwaga! Zaporoska Elektrownia Atomowa jest pod kontrolą Ukrainy i działa w zwykłym trybie. Tak samo trzy pozostałe elektrownie atomowe” – napisał w komunikacie rząd.
Enerhoatom jako operator wszystkich działających ukraińskich elektrowni atomowych – zaporoskiej, rówieńskiej, chmielnickiej i południowoukraińskiej – oficjalnie oświadcza: „Informacja rosyjskich propagandowych mediów o tym, że okupanci niby to wzięli pod kontrolę Zaporoską Elektrownię Atomową, jest cynicznym fejkiem”.
„Wszystkie cztery atomowe elektrownie są pod kontrolą Ukrainy i działają w zwykłym trybie” – czytamy. Jak dodano, Enerhoatom podejmuje wszystkie kroki na rzecz ochrony elektrowni. Zorganizowano wzmocnioną obronę jądrowych obiektów. „Nie ma naruszeń warunków bezpiecznej eksploatacji” – zapewniono. „Radiacyjny, przeciwpożarowy i ekologiczny stan we wszystkich elektrowniach atomowych i na przyległych do nich terytoriach nie zmieniał się i jest w granicach obowiązujących norm” – zagwarantowano.
14:34 Ambasador Ukrainy: Holendrzy zgłaszają się do naszej ambasady, aby walczyć przeciwko Rosji
Znaczna liczba obywateli Niderlandów zgłosiła się do ambasady Ukrainy w Hadze, aby wstąpić do ukraińskich sił zbrojnych i walczyć z Rosją – poinformował ukraiński ambasador Maksym Kononenko. Po tym jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że tworzy oddziały cudzoziemców, którzy będą walczyć po stronie jego kraju w wojnie z Rosją, do ukraińskiej ambasady zgłaszają się Holendrzy.
„Jesteśmy zdumieni liczbą rejestracji” – powiedział dziennikowi „De Telegraaf” ambasador Kononenko. Nie chce jednak podawać dokładnej liczby zarejestrowanych ze względu na „zasady prywatności”. „Otrzymujemy także dużo telefonów i wiadomości od Holendrów, którzy chcą praktycznie pomóc Ukrainie” – mówi dyplomata. „Niektórzy chcą udzielić pomocy humanitarnej, a część chce pozwolić Ukraińcom pozostać w swoich domach” – dodaje Kononenko.
Ambasador uczestniczył w poniedziałek w debacie w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) poświęconej sytuacji na Ukrainie. Jak informują niderlandzkie media, został „gorąco powitany” przez premiera Marka Ruttego i liderów głównych sił politycznych.
14:29 Ukraina. Resort energii: z powodu rosyjskiego ostrzału 330 tys. osób pozbawionych prądu
„Z powodu działań wojennych 316 osad i 332 tys. konsumentów zostało pozbawionych prądu. Na terenie obwodów żytomierskiego, rówieńskiego, zaporoskiego, kijowskiego, czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego 11 675 konsumentów utraciło dostęp do sieci gazowej” – przekazało ministerstwo.
Ekipy remontowe kontynuują prace nad przywróceniem dostaw energii – uzupełniło. „System energetyczny Ukrainy pracuje stabilnie i ma wystarczające rezerwy surowców energetycznych” – podkreślono w komunikacie resortu.
14:24 Ewakuacyjny transport ostrzelany rakietami Grad
Ewakuacyjny transport skierowany do Wołnowachy w Donbasie, którym mieli być wywiezieni mieszkańcy atakowanego przez Rosjan miasta, trafił pod ostrzał z systemów rakietowych Grad – poinformował w poniedziałek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Nikt nie został ranny. „Ewakuacyjny transport, wysłany rano do Wołnowachy, by wywieźć ludzi, na razie nie dotarł na miejsce – kolumna trafiła pod ostrzał rosyjskich Gradów. Skład ewakuacyjnej kolumny jest cały i w obecnej chwili jest w schronach” – napisał Kyryłenko w mediach społecznościowych.
Z rana z Wołnowachy wyjechało ok. 10 samochodów i udało się w stronę miasta Wuhłedar. Przedstawiciele władz czekają na mieszkańców Wołnowachy w miejscowości, której nazwę przekazują im jedynie osobiście przez telefon. Kyryłenko zapewnił, że w chwili kiedy ustanie ostrzał, próba ewakuacji będzie ponownie podjęta. Zaapelował do międzynarodowych organizacji humanitarnych, by sprzyjały utworzeniu zielonego korytarza dla ewakuacji mieszkańców miasta. „Ludzie trzeci dzień są pod ostrzałami bez wody, jedzenia, prądu” – zaalarmował Kyryłenko.
14:13 Borrell: Rosja zamierza rozmieścić broń jądrową na Białorusi; „bardzo niebezpieczny ruch”
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przekazał, że Rosja zamierza rozmieścić broń jądrową na Białorusi. „To bardzo niebezpieczny ruch” – zaznaczył.
„Ministrowie obrony UE omówią w poniedziałek plany wspólnego finansowania dostaw broni o wartości 500 mln euro na Ukrainę, w tym broni defensywnej do odpierania sił rosyjskich” – powiedział szef unijnej dyplomacji. „Państwa członkowskie muszą dostarczyć tę broń, muszą koordynować to, co robią (…) z tymi zasobami” – dodał Borrell przed wirtualnym spotkaniem ministrów obrony państw UE.
„Walka jest zacięta, Kijów stawia opór (…), a Rosja płaci wysokie żniwo w liczbie ofiar, ale musimy zapewnić amunicję, musimy zapewnić działa dużego kalibru i sprzęt przeciwpancerny. Również paliwo (…) dla czołgów, dla samolotów. Wszystko to musi być skoordynowane” – zaznaczył Borrell.
14:01 Ukraińska straż graniczna: uproszczono procedurę przekraczania granicy dla kobiet i dzieci
Procedura przekraczania granicy Ukrainy w kierunku zachodnim dla kobiet i dzieci została maksymalnie uproszczona – poinformował rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko cytowany w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.
Dodał, że nie jest już wymagane przedstawienie całego szeregu dokumentów, jak wcześniej. „Dla dzieci to może być tylko świadectwo urodzenia czy dowód tożsamości. Zgodziła się na to straż graniczna sąsiednich państw” – powiedział rzecznik. „Jesteśmy wdzięczni partnerom z krajów UE, którzy również uprościli warunki wjazdu dla obywateli Ukrainy” – powiedział Demczenko.
Według niego liczba osób przekraczających granicę wzrosła kilkakrotnie w związku z rosyjską inwazją, ale straż graniczna Ukrainy i państw sąsiednich obsługują ich najszybciej, jak się da.
13:49 Ukraińska marynarka wojenna: obrońcy Wyspy Węży, uważani za zabitych, żyją i są w rosyjskiej niewoli
Obrońcy ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym, którzy byli uważani za zabitych, żyją i są w niewoli w Rosji – podała w komunikacie ukraińska marynarka wojenna.
„Z radością dowiedzieliśmy się, że nasi bracia żyją i wszystko u nich dobrze” – poinformowano w komunikacie. Dodano, że rosyjska propaganda próbuje „rozkręcić news” o tym, że władze Ukrainy „0zapomniały i pogrzebały” pograniczników. W komunikacie uściślono, że obrońcy wyspy dwukrotnie odparli atak wroga, a po wyczerpaniu amunicji nie mogli kontynuować obrony. Wskazano również, że Rosjanie zniszczyli całą infrastrukturę na wyspie, a wszelkie próby kontaktu z żołnierzami zakończyły się niepowodzeniem.
Po pierwszym dniu rosyjskiego ataku na Ukrainę władze tego kraju poinformowały, że 13 obrońców niewielkiej Wyspy Węży zginęło, bohatersko broniąc wyspy. Wołodymyr Zełenski pośmiertnie odznaczył ich orderami Bohatera Ukrainy. Świat obiegła wymiana zdań pomiędzy rosyjskim okrętem, atakującym wyspę i wzywającym do złożenia broni, a jej obrońcami, zakończona frazą ukraińskiego żołnierza: „Rosyjski okręcie wojenny, p… się!”.
13:43 Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Utrzymanie jedności w sprawie sankcji przeciwko reżimowi Władimira Putina jest kluczowe dla Polski, UE, NATO i całego świata – ocenił Kumoch. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tematem rozmowy była „odpowiedź na rosyjską agresję oraz bezpieczeństwo regionu”.
Wcześniej w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zapowiadało, że prezydent Duda odbędzie szereg rozmów z przywódcami innych państw oraz weźmie udział w konsultacjach zwołanych przez prezydenta USA Joe Bidena.
13:42 Szef polskiego MSZ rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z ministrami spraw zagranicznych Indii i Pakistanu
Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek z ministrami spraw zagranicznych Indii i Pakistanu – poinformowało MSZ. Omówiono sytuację na objętej wojną Ukrainie oraz sytuację obywateli tych dwóch państw ewakuowanych z Ukrainy do Polski.
„Minister Zbigniew Rau rozmawiał dziś z ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanyamem Jaishankarem. Tematem była aktualna sytuacja międzynarodowa, związana z agresją Rosji na Ukrainę oraz polskie zaangażowanie w pomoc w ewakuacji obywateli Indii z terytorium Ukrainy” – podano w poniedziałek na Twitterze MSZ.
Chwilę później poinformowano, również na Twitterze, o analogicznej rozmowie z szefem MSZ Pakistanu. „Międzynarodowe reakcje wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz sytuacja obywateli Pakisatnu ewakuowanych do Polski z terytorium Ukrainy były tematami rozmowy ministra Zbigniewa Raua z ministrem spraw zagranicznych Pakistanu Shahem Mahmoodem Qureshim” – napisano.
13:36 Hakerzy zaatakowali strony internetowe agencji TASS i innych rosyjskich mediów
Strony internetowe rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS i innych mediów padły w poniedziałek ofiarą hakerów, którzy podmienili ich zawartość z apelem o powstrzymanie Władimira Putina i zarządzonej przez niego inwazji na Ukrainę.
„Putin zmusza nas do kłamstwa i stwarza zagrożenie dla nas wszystkich… To nie nasza wojna, powstrzymajmy go!” – głosi apel zamieszczony przez hakerów na witrynie internetowej TASS-u, przytoczany w całości przez agencję Reutera. „Wzywamy was: powstrzymajcie to szaleństwo, nie posyłajcie swoich synów i mężów na pewną śmierć” – napisali autorzy antywojennej wiadomości.
W poniedziałek podobne cyberataki dotknęły również innych rosyjskich mediów, m.in. gazety „Izwiestia” oraz stacji telewizyjnej RBK. Obecnie strony te są niedostępne, podobnie jak witryna telewizji Russia Today, na którą już wcześniej przeprowadzono zmasowany atak typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service).
13:28 W Ochtyrce wysadzono bazę paliwową, w kierunku Sum jedzie sprzęt rosyjski
W Ochtyrce w obwodzie sumskim siły rosyjskie wysadziły bazę paliwową. W kierunku Sum kieruje się kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego – poinformował w poniedziałek szef rady miejskiej Sum Dmytro Żywyckij na kanale Telegramu.
Jak podał Żywyckij, bazę wysadzono o godz. 12:30 czasu lokalnego (11:30 czasu polskiego). „Ze wszystkich stron na miasto kieruje się sprzęt wojskowy wroga. Jest ryzyko walk ulicznych! Bądźcie w bezpiecznym miejscu w domu, z dala od okien” – zaapelował do mieszkańców.
13:15 Austria. Rząd wysyła pomoc Ukrainie, zapowiada zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji
Austria zapewni pomoc humanitarną dla Ukrainy, m.in. wyposażenie ochronne dla służb ratunkowych oraz paliwo – poinformował kanclerz Karl Nehammer w poniedziałek po posiedzeniu rządu w sprawie kryzysu na Ukrainie. Zapowiedział, że Austria „zrobi wszystko”, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu.
Na wsparcie dla Ukrainy ma się złożyć m.in. 10 tys. hełmów oraz kamizelki ochronne – sprecyzowała minister obrony Klaudia Tanner. „Dla (Austrii) jako państwa neutralnego priorytetem jest pomoc humanitarna na miejscu” – podkreślił Nehammer na Twitterze. Jak dodał, Austria będzie w perspektywie średnioterminowej zmniejszać swoją zależność od gazu z Rosji i „zrobi wszystko w tym celu”. Jednocześnie poinformował, że „dostawy gazu do Austrii nie są obecnie zagrożone”.
13:10 Japonia ograniczy handel z Bankiem Centralnym Rosji
Japonia ograniczy handel z rosyjskim bankiem centralnym, aby zapewnić skuteczność sankcji finansowych nałożonych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską po inwazji Rosji na Ukrainę – poinformowała w poniedziałek agencja Kyodo. Zdecydowano się też na sankcje wobec prezydenta Białorusi.
Jak oświadczył w poniedziałek japoński premier Fumio Kishida, którego cytuje agencja, Japonia ograniczy handel z rosyjskim bankiem centralnym. Chodzi o zapewnienie skuteczności sankcji finansowych nałożonych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską na Rosję po inwazji tego kraju na Ukrainę – przekazano.
Dodano, że Japonia zdecydowała się też nałożyć sankcje na prezydenta Białorusi oraz „inne osoby”, a także wprowadzić kontrolę eksportu nad „wyraźnym zaangażowaniem tego kraju w konflikt”. Wcześniej szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi przekazał, że ograniczenia mają być skierowane przeciwko głównym urzędnikom w Mińsku.
Japoński premier zapowiedział też, że w ramach wsparcia Ukrainy, Japonia udzieli jej pomocy humanitarnej wartej 100 mln. dol. – przekazała agencja. Dodano, że Kishida odbył w tej sprawie rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który „wyraził uznanie za nałożenie przez Japonię sankcji na Rosję”.
13:03 W Berdiańsku wiec przeciwników rosyjskiej okupacji
Grupa mieszkańców Berdiańska, zajętego w nocy z niedzieli na poniedziałek przez siły rosyjskie, wyszła na wiec tuż przy samej kolumnie rosyjskiego sprzętu wojskowego, krzycząc m.in. „Putin ch…” – poinformował portal Ukraińska Prawda, zamieszczając nagrania wideo z wiecu. Na jednym nagraniu widać, jak zebrani wznoszą okrzyki, m.in. „Śmierć wrogom!”, „Banda won!” czy – w nawiązaniu do słynnych słów ukraińskich obrońców Wyspy Węży na Morzu Czarnym – „Rosyjski okręcie, p… się!”.
Na drugim nagraniu zebrani śpiewają hymn Ukrainy.
Rosyjskie pojazdy wojskowe wjechały do portowego Berdiańska nad Morzem Azowskim w niedzielę wieczorem. Wszystkie budynki administracyjne w mieście zostały zajęte.
13:03 MON: już tysiące zgłoszeń od obcokrajowców; chcą bronić świat przed reżimem Putina
Mamy już tysiące zgłoszeń od obcokrajowców, którzy chcą się przyłączyć do oporu przeciwko rosyjskiemu okupantowi i bronić świat przed reżimem Putina – przekazała na Twitterze w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę o utworzeniu międzynarodowego legionu w ramach ukraińskiej obrony terytorialnej, który będzie się składać z zagranicznych ochotników.
Obcokrajowcy, którzy chcą bronić Ukrainy jako część międzynarodowego legionu ukraińskiej obrony terytorialnej proszeni są o kontakt z placówkami dyplomatycznymi tego państwa na świecie – informują ukraińskie władze.
Francuska legia cudzoziemska pozwoli służącym w tej formacji Ukraińcom na to, by wraz z pełnym ekwipunkiem bojowym udali się na Ukrainę, by bronić swojej ojczyzny – podało w poniedziałek Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.
12:45 MSW: armia rosyjska ostrzelała Charków rakietami Grad, dziesiątki zabitych
Dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie – poinformował w poniedziałek doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
„Charków został właśnie masowo ostrzelany z Gradów. Dziesiątki zabitych i setki rannych!” – napisał Heraszczenko na swojej stronie na Facebooku.
12:30 Grecja. Rząd zawiesił wydawanie zezwoleń na pobyt bogatym Rosjanom
Władze Grecji zawieszają do odwołania wydawanie i przedłużanie zezwoleń na pobyt dla bogatych Rosjan, którzy prowadzą inwestycje w tym państwie – poinformowało w poniedziałek ministerstwo migracji w Atenach. Ta decyzja dotyczy zarówno przyszłych wniosków, jak i tych, które już są rozpatrywane – uzupełniono.
W niedzielę grecki rząd zdecydował o wysłaniu Ukrainie sprzętu obronnego i pomocy humanitarnej. Tego samego dnia zamknięto przestrzeń powietrzną Grecji dla rosyjskich samolotów.
W sobotę Grecja wezwała Rosję do zaprzestania ataków na ludność cywilną na Ukrainie. Ateny oskarżyły Moskwę o „zamordowanie” co najmniej dziesięciu Ukraińców pochodzenia greckiego.
12:21 Rumunia. Rząd zablokował prokremlowskie portale, m.in. RT i Sputnik
Władze Rumunii zablokowały w poniedziałek rano prokremlowskie portale internetowe, w tym strony agencji Sputnik oraz telewizji RT – poinformował rzecznik rządu Dan Carbunaru. Powodem jest rozpowszechnianie przez te media rosyjskiej propagandy i dezinformacji na temat wojny na Ukrainie – dodał.
Z informacji przekazanych przez rząd Rumunii mediom wynika, że do poniedziałkowego popołudnia zablokowanych zostało dziewięć stron. Do wieczora liczba ta może wzrosnąć – dodano.
Tymczasem jak podało MSW Rumunii, w poniedziałek rano przekazany został pierwszy transport pomocy materialnej dla Ukrainy. Według resortu w pierwszym konwoju z pomocą, który wjechał na Ukrainę przez przejście graniczne w mieście Seret, jest paliwo i żywność.
12:09 „The Telegraph”: rosyjscy żołnierze zakładają cywilne ubrania i próbują wydostać się z Charkowa
Uczestniczący w ataku na Charków Rosjanie porzucają pojazdy wojskowe, szukają ubrań cywilnych i próbują wydostać się z tego miasta na wschodzie Ukrainy – przekazał w niedzielę późnym wieczorem reporter brytyjskiego dziennika „The Telegraph”. – Opuszczają swoje pojazdy i teraz mogą być gdziekolwiek w mieście. Poszukują cywilnych ubrań i chcą się stąd wydostać. To najświeższe informacje, jakie posiadam – powiedział cytowany przez dziennikarza „The Telegraph” ukraiński żołnierz, trzymający wartę w jednym z punktów kontrolnych w centrum miasta.
Szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow przekazał w niedzielę, że Ukraina odzyskała pełną kontrolę nad Charkowem. W niedzielę od wczesnego poranka pojawiały się informacje o walkach z Rosjanami w tym mieście. Syniehubow przekazał, że „pojmano dziesiątki” rosyjskich żołnierzy. – Pojmani rosyjscy żołnierze mówią o zupełnym wycieńczeniu i demoralizacji, nie mają kontaktu z centralnym dowództwem, nie rozumieją swoich działań ani nie wiedzą, co mają robić później – przekazał szef władz regionu na Telegramie.
Syniehubow napisał także, że rosyjscy dezerterzy mogą prosić lokalnych mieszkańców o ubrania i udzielenie schronienia. Poprosił Ukraińców o nieotwieranie drzwi obcym.
12:03 Rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji na granicy ukraińsko-białoruskiej
W poniedziałek rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji. Odbywają się one na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą, nad rzeką Prypeć. Nagranie, na którym widać delegacje wchodzące na salę obrad, opublikowała białoruska agencja państwowa BiełTA. Rozmowy odbywają się „bez warunków wstępnych”.
Wcześniej poinformowano, że stronę ukraińską reprezentują m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki.
Rosja wysłała na rozmowy wiceszefa MSZ Andrieja Rudenkę, ambasadora na Białorusi Borysa Gryzłowa, deputowanego Leonida Słuckiego i wiceministra obrony Aleksandra Fomina. Na czele delegacji stoi Władimir Miediński.
11:39 Media: pod Kijowem zginęły dziesiątki żołnierzy Gwardii Narodowej
Pod Kijowem zginął dowódca pododdziału rosyjskiej Gwardii Narodowej z obwodu kemerowskiego na Syberii wraz z dziesiątkami żołnierzy – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie media.
Źródła, na które powołują się media, podały, że przy próbie zajęcia lotniska w Hostomlu pod Kijowem zginęło co najmniej 42 rosyjskich żołnierzy wraz z dowódcą specjalnego oddziału szybkiego reagowania płk Konstantinem Ogniem, który miał doświadczenie w walkach w Czeczenii i Afganistanie. Ciała żołnierzy mają zostać przewiezione do obwodu kemerowskiego jeszcze w poniedziałek.
Ani w rosyjskim ministerstwie obrony, ani w Gwardii Narodowej nie odpowiedziano na pytania dziennikarzy w tej sprawie.
11:36 Podolak: Kijów nie jest okrążony przez rosyjskie wojsko
Informacje o okrążeniu Kijowa przez siły wroga to fake – powiedział w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez media ukraińskie.
„Rosjanie mogą o tym tylko marzyć” – powiedział Podolak o rzekomym otoczeniu miasta. „Kijów jest pod pełną kontrolą ukraińskich wojsk. Wjazd do miasta jest możliwy” – powiedział Podolak, przyznając jednocześnie, że na obrzeżach miasta toczyły się walki.
11:29 Władze miasta: w Mariupolu w szpitalach 76 cywili
W szpitalach Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, przebywało w poniedziałek rano 76 cywili – poinformowały władze tego miasta. W ciągu minionej doby przybyło nowych 16 rannych w wyniku rosyjskiej inwazji – podano.
Agencja Ukrinform pisze, że rano miasto znajdowało się pod kontrolą sił ukraińskich. Rosjanie ostrzeliwują okoliczne wsie oraz niektóre dzielnice Mariupola.
11:10 Komisarz ONZ: 102 cywilne ofiary śmiertelne wojny na Ukrainie
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowano już 102 ofiary śmiertelne wśród ukraińskich cywilów. Poinformowała o tym w poniedziałek Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet w czasie sesji otwierającej obrady Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. Bachelet przekazała także, że od początku konfliktu zostało rannych 304 cywilów.
Komisarz podkreśliła, że liczba ofiar śmiertelnych wśród osób cywilnych może być znacznie wyższa niż oszacowano. „Większość cywilów zginęło w rezultacie szeroko rozumianych eksplozji, włączając w to ostrzał z ciężkiej artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, oraz w nalotach” – powiedziała Bachelet.
Według raportu ONZ uciekło z Ukrainy z powodu rosyjskiej inwazji ok. 422 tys. osób, a jeszcze więcej zostało przesiedlonych w obrębie kraju.
Rada Praw Człowieka ONZ zgodziła się w poniedziałek na wniosek Ukrainy o zwołanie w tym tygodniu pilnej debaty na temat rosyjskiej inwazji, kilka minut po stwierdzeniu przez ukraińskiego wysłannika, że rosyjskie działania wojenne „mogą zostać zaliczone do zbrodni wojennych”. Wśród pięciu państw, które sprzeciwiły się zorganizowaniu debaty była Rosja i Chiny.
11:09 Zablokowano stronę rosyjskiej telewizji Nastojaszczeje Wriemia
Rosyjski urząd Roskomnadzor zablokował stronę telewizji Nastojaszczeje Wriemia (Radio Free Europe) – poinformowało w poniedziałek Radio Swoboda.
W niedzielę Roskomnadzor przesłał telewizji powiadomienie o zablokowaniu strony bez podania przyczyn. Na stronie urzędu podano, że dostęp do telewizji ograniczono z powodu podanej przez nią informacji rozpowszechnianej z naruszeniem ustawy o informacji.
Na początku lutego urząd zażądał od telewizji usunięcia m.in. 14 materiałów powstałych na podstawie śledztwa zespołu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Nastojaszczeje Wriemia odmówiły.
10:40 Broń obiecana przez Niemcy Ukrainie wkrótce tam dotrze
– „Jest już w drodze i nie chodzi o dni, ale o godziny” – powiedziała minister obrony Christine Lambrecht na antenie stacji Deutschlandfunk. Inwazja na Ukrainę nie będzie tak szybka, jak to sobie wyobrażał prezydent Władimir Putin – podkreśliła Lambrecht. Dlatego ważne jest – dodała – aby wspierać Ukrainę w jej oporze przeciwko rosyjskiemu atakowi.
W sobotę wieczorem rząd Niemiec zadeklarował, że zamierzają dostarczyć Ukrainie broń defensywną: 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet przeciwlotniczych ziemia-powietrze Stinger. Berlin zgodził się również, by Holandia i Estonia dostarczyła Ukrainie broń pochodzącą pierwotnie z Niemiec.
10:34 Długie kolejki przy wjeździe do Lwowa; noc minęła spokojnie
Długie kolejki utworzyły się przy wjeździe do Lwowa. Ostatnia noc minęła w mieście spokojnie, nie ma problemów z dostawą wody, prądu i gazu – poinformował w poniedziałek mer Lwowa Andrij Sadowy w komunikatorze Telegram. Sadowy powiedział, że miasto patroluje ponad 3 tys. lwowian wraz z policją i siłami obrony terytorialnej.
Jak podkreślił, władze starają się usprawnić pracę na posterunkach przy wjeździe do miasta i pomóc policjantom w sprawdzaniu samochodów. Mer zapewnił, że wszystkie służby Lwowa działają w normalnym trybie, m.in. ulice są odśnieżane i działa transport publiczny.
10:29 Władze Kijowa: Rosjanie atakują ze wszystkich stron, ale miasto nie jest zablokowane
Kijów jest atakowany przez Rosjan ze wszystkich stron, ale nie został zablokowany – poinformował w poniedziałek wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk.
Przez cały weekend trwały ataki rakietowe na ukraińską stolicę. Poworoznyk zapewnił jednak, że sytuacja w mieście jest spokojna, nie ma paniki i wszystko działa w sposób zorganizowany.
„Bezpieczniej zostawać w domu, bo nadal działają rosyjskie grupy dywersyjne. Organizujemy dostawy i nie przewidujemy katastrofy humanitarnej. Z każdą godziną coraz więcej firm chce pomagać, są gotowe same dowozić produkty” – oznajmił Poworoznyk.
10:29 Energoatom: wszystkie elektrownie jądrowe w kraju pod kontrolą ukraińską
Wszystkie cztery ukraińskie elektrownie jądrowe znajdują się pod kontrolą Ukrainy i działają – przekazał w poniedziałek Energoatom. Podawana w rosyjskich mediach informacja o przejęciu przez Rosjan zaporoskiej elektrowni jądrowej na południu kraju jest nieprawdziwa – zaznaczono. – Podejmujemy wszelkie działania, by zapewnić bezpieczeństwo obiektów jądrowych, wzmacniamy ich obronę – przekazał Energoatom, państwowy operator elektrowni atomowych na Ukrainie.
Ukraina ma cztery elektrownie jądrowe z 15 reaktorami, które pokrywają około połowy krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. W czwartek wojska rosyjskie opanowały strefę zamkniętą wokół reaktora w Czarnobylu.
10:18 Prezydent Zełenski: jestem szczególnie wdzięczny prezydentowi Dudzie za wspólną owocną pracę
Jestem szczególnie wdzięczny prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wspólną owocną pracę – oświadczył w poniedziałek w nagraniu publikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Rozmawiałem wczoraj (w niedzielę) z prezydentami Portugalii, Litwy, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę. Rozmawiałem z premierami Belgii, Hiszpanii oraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Poparcie ze strony naszej antywojennej koalicji jest bezwarunkowe i bezprecedensowe” – oświadczył Zełenski.
Zwracając się do rosyjskich żołnierzy ukraiński prezydent zaapelował: „Nie słuchajcie waszych oficerów i propagandystów; (…) zostawiajcie sprzęt; (…) ratujcie życie”.
„Doświadczyliśmy tyle, ile niektórym innym narodom nie było dane w ciągu dziesięcioleci. Długo mówiono nam, że z Ukraińcami wciąż jest coś nie tak. (…) Że przez dekady mają odrabiać tzw. prace domowe. Przez to często nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, do czego jesteśmy tak naprawdę zdolni. (…) W rozmowach z naszymi partnerami odczuwam szczery szacunek. Ukraińcy pokazali światu, kim są. A Rosja pokazała, jaka się stała” – mówił Zełenski.
09:51 W Berdiańsku rosyjski żołnierz zastrzelił mieszkańca
W okupowanym przez siły rosyjskie Berdiańsku nad Morzem Azowskim rosyjski żołnierz zastrzelił mieszkańca, który odmówił oddania mu telefonu – poinformowały władze obwodu zaporoskiego. Tymczasem rosyjskie lotnictwo atakuje miejscowość Sartana w obwodzie donieckim – podała agencja Ukrinform.
Mieszkaniec Berdiańska został zastrzelony za to, że nie dał rosyjskiemu żołnierzowi swego telefonu komórkowego, by ten mógł zatelefonować do domu. Powiadomił o tym na kanale Telegramu przedstawiciel Rady Obrony Obwodu Zaporoskiego Iwan Arefjew. Berdiańsk jest położony w tym regionie Ukrainy.
Arefjew dodał, że zebrano dowody grabieży, jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze w sklepach i na stacjach benzynowych. Są to nagrania z kamer przemysłowych lub filmy nagrywane przez mieszkańców.
Berdiańsk został zajęty w nocy z niedzieli na poniedziałek przez siły rosyjskie. Podczas zdobywania miasta jedna osoba zginęła, a inna została ranna. Rada miejska Mariupola w obwodzie donieckim powiadomiła natomiast na Facebooku, że lotnictwo rosyjskie atakuje pobliską Sartanę. „Bomby spadły na budynki mieszkalne” – poinformowano.
09:40 Delegacja ukraińska przybyła na granicę z Białorusią, gdzie mają odbyć się rozmowy z Rosją
Delegacja Ukrainy przybyła na granicę ukraińsko-białoruską, gdzie ma rozmawiać z przedstawicielami Rosji – poinformowała w komunikatorze Telegram Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy. W składzie delegacji są, według przekazanej informacji, m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki.
„Najważniejsza kwestia w rozmowach to niezwłoczne przerwanie ognia i wyprowadzenie wojsk (rosyjskich – przyp. red.) z terytorium Ukrainy” – podano.
09:27 Łotewski parlament zezwolił obywatelom na dołączenie do ukraińskich sił zbrojnych
Łotewscy deputowani przyjęli w poniedziałek poprawkę do ustawy, zezwalającą obywatelom na dołączenie do ukraińskich sił zbrojnych, walczących z rosyjską inwazją – poinformowano w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie parlamentu w Rydze. – Nasi obywatele, którzy chcą wspierać Ukrainę i dobrowolnie walczyć w obronie niepodległości Ukrainy i naszego wspólnego bezpieczeństwa, muszą mieć zapewnioną taką możliwość – powiedział Juris Rancans, przewodniczący parlamentarnej komisji obrony, spraw wewnętrznych i zapobiegania korupcji, która przygotowała projekt.
Poprawka do ustawy o bezpieczeństwie narodowym została przyjęta jednomyślnie. Zmiany wejdą w życie we wtorek. Łotewska ustawa o bezpieczeństwie narodowym stanowi, że obywatelom Łotwy zabrania się służby w siłach zbrojnych utworzonych poza granicami kraju. Dotychczasowe wyjątki dotyczą m.in. państw członkowskich Unii Europejskiej czy NATO. Zezwolenie na służbę wojskową na Ukrainie stanowi najnowszy wyjątek.
09:19 Delegacja ukraińska leci na Białoruś śmigłowcem, rozmowy ok. godz. 10:00 czasu polskiego
Delegacja ukraińska udała się na rozmowy na Białoruś śmigłowcem, a rozmowy zaczną się około godz. 10 czasu polskiego – poinformowała deputowana ukraińskiej partii Sługa Narodu Jewhenia Krawczuk w ukraińskiej telewizji, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.
W niedzielę poinformowano, że rozmowy ukraińsko-rosyjskie odbędą się na granicy ukraińsko-białoruskiej nad rzeką Prypeć.
08:57 Ukrainska Prawda: noc dość spokojna, zacięte walki na wschodzie kraju
Dość spokojnie minęła noc z niedzieli na poniedziałek w atakowanej przez siły rosyjskie Ukrainie; zacięte walki toczono jedynie we wschodniej części kraju – poinformował portal Ukrainska Prawda.
W graniczącym z Białorusią obwodzie żytomierskim przez całą noc słychać było syreny, ale sytuacja jest pod kontrolą sił ukraińskich. Na Wołyniu noc minęła spokojnie i nie było alarmów przeciwlotniczych. Spokojnie było także w obwodach lwowskim, tarnopolskim i iwano-frankowskim na zachodzie kraju. Również w Chersoniu na południu noc minęła cicho. Noc w Winnicy w centralnej części kraju minęła dość spokojnie, a w Równem, na północnym zachodzie Ukrainy, po raz pierwszy od wybuchu wojny nie było rano alarmu przeciwlotniczego. W mieście Chmielnicki noc minęła spokojnie, choć był alarm przeciwlotniczy. W obwodzie chmielnickim przyjęto 20 tys. osób, w tym zamierzających przemieścić się dalej. W przylegającym do obwodu kijowskiego obwodzie połtawskim było dość spokojnie.
W obwodzie kijowskim rozbrzmiewały syreny. Ostrzeliwane były okolice miasta Irpień na północny zachód od Kijowa. Sytuacja jest pod kontrolą armii ukraińskiej. W Czerniowcach na południowym zachodzie Ukrainy po raz pierwszy od początku wojny był alarm przeciwlotniczy. W Czerkasach w centralnej Ukrainie alarm przeciwlotniczy odzywał się do godz. 3 w nocy, a potem od rana. W obwodzie ługańskim noc minęła dość spokojnie, choć był alarm przeciwlotniczy. Rano rosyjska kolumna wojskowa, w tym cztery czołgi, przemieściła się w stronię miasta Swatowe. Noc w Odessie minęła dość spokojnie. Sytuacja w obwodzie odeskim jest pod kontrolą sił ukraińskich. W obwodzie mikołajowskim na południu sytuacja jest stabilna, choć w nocy kilka razy słychać było alarm przeciwlotniczy. Pod kontrolą sił ukraińskich jest też sytuacja w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie. Wojska rosyjskie zajęły port nad Morzem Azowskim Berdiańsk w obwodzie zaporoskim. Podczas zajmowania miasta jedna osoba zginęła, a jedna ranna. Władze miasta odmawiają współpracy z siłami okupanta.
Zacięte walki toczyły się natomiast w obwodzie donieckim o miasta Mariupol i Wołnowacha. Obwód charkowski przez całą noc odpierał natarcie. Zniszczono kolumny rosyjskie zbliżające się do Charkowa, jeszcze zanim mogły rozpocząć ostrzał artyleryjski miasta. Charków jest pod kontrolą wojsk ukraińskich.
08:39 Rosjanie w cztery dni stracili 29 samolotów, 191 czołgów i 5,3 tys. ludzi
Rosyjska armia przez cztery pierwsze dni inwazji na Ukrainę straciła m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej – poinformowała w poniedziałek na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Straty w ludziach po stronie rosyjskiej wyniosły 5300 osób.
Ponadto z zestawienia opublikowanego przez Malar wynika, że w ciągu czterech dni konfliktu agresor stracił 816 bojowych wozów opancerzonych, 291 pojazdów wojskowych, 60 cystern, dwie jednostki pływające, 74 działa, jeden system kierowanych rakiet ziemia–powietrze Buk oraz 21 wyrzutni rakietowych Grad.
– Dane mają charakter orientacyjny i być może zostaną doprecyzowane, ponieważ niezwykle trudno jest je uzyskać po bitwie. Dowódcy skupiają się przede wszystkim na walce – zastrzegła wiceszefowa resortu obrony.
08:34 Grecki rząd zamknął przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów
Władze Grecji zamknęły w niedzielę przestrzeń powietrzną kraju dla wszystkich rosyjskich samolotów – poinformował urząd lotnictwa cywilnego w Atenach. Na podstawie decyzji greckich władz, możliwe będą jedynie loty humanitarne i w sytuacjach awaryjnych. Takie regulacje będą obowiązywały przez trzy miesiące. Podobne zawiadomienie wydał tego samego dnia Cypr.
Duża część Europy zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. W odpowiedzi Moskwa zabroniła liniom lotniczym z tych krajów wchodzenia w rosyjską przestrzeń powietrzną.
08:11 Doradca szefa MSW: hakerzy włamali się na stronę Kremla i upublicznili bazę telefonów
Ukraińscy hakerzy włamali się na stronę internetową Kremla i upublicznili całą bazę danych telefonicznych – powiedział w poniedziałek na antenie telewizji Ukraina-24 doradca ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko. – Wczoraj (w niedzielę) wieczorem zrealizowaliśmy kolejną inicjatywę i wspólnie z Cyborgs-Spam of Ukraine włamaliśmy się na stronę Kremla, a całą bazę telefoniczną umieściliśmy w Telegramie na kanale „Włast’RF” (Władze FR) – poinformował Denysenko.
Dokładne instrukcje i linki można również znaleźć na Telegramie innego doradcy w MSW Ukrainy Antona Heraszczenki.
„Każdy, kto chce, może wejść na czat bota na Telegramie, w którym są numery telefonów urzędników. Następnie wybieracie numer rzecznika prasowego Putina – Pieskowa, i dzwonicie w dzień i w nocy, i mówicie, co myślicie o perfidnym ataku szumowin na Ukrainę” – przekazał Heraszczenko.
07:59 Władze obwodu: Charków jest pod kontrolą sił ukraińskich
Charków jest pod kontrolą Ukrainy – podaje w poniedziałek portal Suspilne, powołując się na informacje przekazane przez władze obwodu charkowskiego. „Całą noc odpieraliśmy atak, niszczyliśmy kolumny, jeszcze zanim mogły zająć pozycje do ostrzału artyleryjskiego. Miasto jest pod kontrolą. Bardzo dużo grup dywersyjnych” – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.
Jak podał, cały rosyjski sprzęt, który zdołał wjechać do miasta w niedzielę, został zniszczony. W jednej ze szkół zablokowano i zlikwidowano 20 dywersantów. Ponadto poinformował o przypadku poddania się „siedmiu rosyjskich żołnierzy jednemu żołnierzowi ukraińskiemu”. Są ofiary wśród dzieci. W mieście wciąż utrzymuje się ryzyko ataków ze strony grup dywersyjnych.
07:38 Władze Kijowa: w poniedziałek sklepy z żywnością będą otwarte
W poniedziałek o godz. 8:00 rano (7:00 w Polsce) otworzą się sklepy spożywcze. Będzie też działać komunikacja miejska, w tym metro, ale w ograniczonym zakresie – poinformowały władze miasta. W Kijowie od godz. 17:00 w sobotę obowiązywała godzina policyjna. Obywateli poproszono, by z domów wychodzili tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Na ulicach w różnych częściach miasta dochodzi do walk – podano. „Ogólnie sytuacja w nocy była spokojna, choć dochodziło do walk z dywersantami. Miasto przygotowywało się do obrony” – poinformowała administracja. Mieszkańców uprzedzono również, że na ulicach pojawiły się fortyfikacje i pułapki przeciwczołgowe (tzw. jeże).
Godzina policyjna będzie obowiązywać od godz. 22:00 do 7:00 we wtorek.
7:34 Sztab generalny: rosyjska armia obniżyła tempo natarcia, ataki są odpierane
Siły rosyjskie obniżyły tempo natarcia na wszystkich kierunkach, a ukraińska armia z powodzeniem odpiera ataki – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, podsumowując stan z poniedziałku rano.
– Wojska rosyjskie atakują lotniska wojskowe i cywilne, punkty dowodzenia, obiekty obrony przeciwlotniczej, ważne obiekty infrastruktury, miasta i oddziały wojsk ukraińskich – podkreślił sztab. Łamiąc prawo międzynarodowe, siły rosyjskie uderzyły rakietami w domy mieszkalne w Żytomierzu (środkowa część kraju) i Czernihowie (na północy).
Sztab informuje, że z powodzeniem udaje się odpierać ataki jeszcze na dojazdach do miast, zmuszając przeciwnika do rezygnacji z natarcia. – Według stanu z dzisiaj tylko jedna z ukraińskich brygad zniszczyła ogniem artyleryjskim ponad pięć kolumn sprzętu wojskowego i żołnierzy przeciwnika – napisano.
Sztab podkreśla, że siły rosyjskie są zdemoralizowane i odnoszą duże straty, dochodzi do dezercji i niesubordynacji. – Obrońcy Ukrainy kontynuują zdecydowaną obronę – zaznaczono.
7:30 Wojska rosyjskie zajęły Berdiańsk – port nad Morzem Azowskim
Rosyjskie wojska w nocy z niedzieli na poniedziałek zajęły Berdiańsk, port położony nad Morzem Azowskim, na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował doradca administracji prezydenckiej Ołeksij Arestowycz, a także władze lokalne na Facebooku. – Berdiańsk jest okupowany przez wroga. Nie ma tam naszych wojsk. Miasto zostało zajęte przez zgrupowanie nacierające z Melitopola. Teraz oni (Rosjanie) tam są – powiedział Arestowycz, cytowany przez portal RBK.
Z kolei lokalna ukraińska administracja poinformowała na Facebooku, że miejscowa policja „została rozwiązana, a władze miasta odmówiły współpracy z okupantem”.
Podczas zdobywania miasta jedna osoba zginęła, a inna została ranna. Berdiańsk liczy około 100 tys. mieszkańców.
07:06 „The Times”: ponad 400 wagnerowców poluje w Kijowie na prezydenta i członków rządu
„Ponad 400 rosyjskich najemników działa w Kijowie, by na rozkaz Kremla zamordować prezydenta Zełenskiego i członków jego rządu oraz przygotować grunt pod przejęcie władzy przez Moskwę” – podał w poniedziałek brytyjski dziennik „The Times”. Informacja o misji wagnerowców miała dotrzeć do ukraińskiego rządu w sobotę rano, a kilka godzin później Kijów ogłosił godzinę policyjną.
Tzw. grupa Wagnera to prywatna rosyjska firma wojskowa należąca do zaufanego współpracownika Władimira Putina – oligarchy Jewgienija Prigożyna. Działa ona jako „długie ramię” Kremla i jest wysyłana do miejsc konfliktów, w które Rosja oficjalnie nie jest zaangażowana.
Od połowy grudnia ub.r. wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie.
5:43 Dowódca obrony Kijowa: zniszczyliśmy kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni
W niedzielę zniszczyliśmy kolejne kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni – powiedział dowódca obrony Kijowa, generał pułkownik Aleksander Syrski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.
– Dziś wróg ponownie próbował przebić się przez obronę Kijowa. Kolejne kolumny rosyjskich wojsk starały się wedrzeć na przedmieścia ukraińskiej stolicy. Sytuacja w stolicy naszej ojczyzny niezmiennie znajduje się pod naszą kontrolą. Zniszczyliśmy kolumny rosyjskiego sprzętu, ich żołnierze są zmęczeni i zniechęceni, wielu z Rosjan zginęło. Udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie bronić naszych domów – dodał ukraiński wojskowy.
4:52 Budynek mieszkalny w Czernihowie uderzony przez rakietę
W poniedziałek o godzinie 2:45 czasu lokalnego w znajdujący się w centrum Czernihowa budynek mieszkalny uderzyła rakieta – podała agencja Ukrinform. W wyniku ataku w budynku wybuchł pożar, w rezultacie którego ranna została jedna kobieta.
Ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych informowała w sobotę o ostrzale przez rosyjskie wojska znajdujących się w mieście przedszkoli, szpitali i budynków mieszkalnych. Władze obwodowe w Czernihowie oświadczyły wówczas, że Rosja używa do ostrzału miasta systemów rakietowych Grad.
4:52 Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne oraz ewakuowane nimi kobiety i dzieci
W wyniku ostrzału przez Rosję korytarzy humanitarnych ranne zostały ewakuowane nimi kobiety i dzieci – powiedziała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych, cytowana w poniedziałek przez agencję Ukrinform.
– Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne, ignorując nasze prośby o umożliwienie ewakuacji kobiet, dzieci, sierot i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W rezultacie tych działań ranni zostali cywile – poinformowała polityk.
Według Ludmyły Denisowej, ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka, „wróg z niespotykaną brutalnością niszczy domy, szpitale, przedszkola i szkoły”. Rosjanie ostrzelali szpital dziecięcy w Kijowie, w wyniku czego zginęło jedno dziecko, a cztery inne zostały ranne.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało w niedzielę, że w konsekwencji rozpoczętej przez Rosję w czwartek wojny zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci.
4:46 Obrona terytorialna wzywa obywateli do oporu i daje wskazówki, jak walczyć
Po otrzymaniu informacji o kierunku ruchu wrogich wojsk, blokujcie drogi w każdy możliwy sposób, wysadzajcie mosty – podała w nocy z niedzieli na poniedziałek obrona terytorialna Ukrainy na swoim Facebooku.
– W kontekście doniesień o przybywaniu kolumn okupantów z północnej Ukrainy wzywamy do zorganizowanego oporu ludności cywilnej. Kiedy kolumna się zatrzyma, rzucajcie w nią koktajlami Mołotowa i strzelajcie z broni ręcznej. Nagrywajcie filmy schwytanych w bitwie więźniów, to demoralizuje okupantów. Kobiety i młodzież powinni rozmieszczać plakaty wzdłuż ruchu kolumny „Tu czeka cię tylko śmierć”. Nie bójcie się – oni bardziej boją się Was. Wygramy! – – poinstruowała w komunikacie cywilów obrona terytorialna.
4:15 6-letnia dziewczynka zginęła wskutek ostrzału Mariupola
Ranną w wyniku ostrzału portowego Mariupola dziewczynkę przewieziono do szpitala, gdzie pomimo interwencji lekarzy zmarła – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform.
– Pokaż to Putinowi. Oczy tego dziecka i płaczących lekarzy – powiedział w rozmowie z dziennikarzem agencji lekarz.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało w niedzielę, że w konsekwencji rozpoczętej przez Rosję w czwartek wojny zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci.
W wyniku rosyjskich ataków rannych zostało także 1684 cywilów, w tym 116 dzieci.
4:00 Wojska rosyjskie zostały wyparte z miasta Wołnowacha w Donbasie
Armia Ukrainy wyparła w niedzielę wojska rosyjskie z miasta Wołnowacha w Donbasie – powiedział Ołeksij Arestowicz, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
– Wołnowacha była dziś zajęta przez wroga, ale dzięki kontratakowi naszych sił wojska Rosji zostały z miasta wyparte, znajdują się tam teraz żołnierze Ukrainy – powiedział Arestowicz.
Dodał, że najcięższe walki toczone były w niedzielę pod Kijowem, gdzie rosyjskie wojska próbowały wedrzeć się do Buchy i Irpienia. – Wyjechali, czekają na polach i stale otrzymują od nas „przesyłki” – poinformował Arestowicz.
W sobotę, wskutek ciężkich walk w okolicach Wołnowachy, zginęło 15 cywilów. Miasto ostrzeliwano wówczas z wyrzutni rakietowych Grad i artylerii. Wiele budynków mieszkalnych zostało w mieście uszkodzonych.
3:13 Grupa myśliwców z Białorusi skierowała się w stronę Ukrainy
Państwowa Służba Łączności Specjalnej Ukrainy opublikowała w poniedziałek nagranie, które zarejestrowało przelot myśliwców nad miastem Żłobin w obwodzie homelskim na Białorusi, udających się w stronę Ukrainy.
– Bojownicy z Białorusi lecą teraz na Ukrainę – podano w oświadczeniu.
W Żytomierzu i Czernihowie na Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy.
2:40 Google tymczasowo wyłącza dane o ruchu na żywo w mapach Google w Ukrainie
Google Alphabet Inc potwierdził w niedzielę, że tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.
Firma poinformowała, że tym samym podjęła działania na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych w kraju po konsultacjach z władzami Ukrainy, w tym z władzami regionalnymi i lokalnymi.
Tymczasowe wyłączenia niektórych funkcji map związane są – jak informuje Google Alphabet Inc – z tym, że Ukraina stoi w obliczu ataków ze strony rosyjskich sił inwazyjnych.
PAP/am