Ostatnie tygodnie udowodniły, że totalitarne zapędy i metody to nie tylko historia, ale dla wielu milionów osób niestety bolesna teraźniejszość. Doświadczenia zwykłych ludzi i przesłanie z nich płynące często stają się inspiracją dla twórców filmowych. Te produkcje chcą pokazać organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, który trwa od 5 do 9 kwietnia.
W tym roku zaprezentowane zostanie ponad 20 specjalnie wyselekcjonowanych filmów z całego świata nawiązujących do tej przejmującej tematyki. Scenariusze wielu z nich opowiadają o wydarzeniach znanych do tej pory tylko nielicznym. Organizatorem festiwalu jest Instytut Pamięci Narodowej.
WALKA O WOLNOŚĆ I GODNOŚĆ
– Totalitaryzm kojarzony głównie z ustrojem społecznym, to przede wszystkim losy ludzi takich, jak my. To narastająca przemoc, to walka systemu z tymi, którzy pragną zachować swoją wolność i godność. To także machina zasilana strachem i terrorem. Przezwyciężając lęk, stając w prawdzie i dokonując wyboru, jednostka stawia realny opór i przyczynia się do upadku bandyckiego systemu. Tylko wolni ludzie są w stanie go pokonać i zniszczyć. W dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno. Dlatego tworzymy przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulamy obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji – wyjaśniają przedstawiciele IPN ideę festiwalu.
PROJEKCJE, WARSZTATY, PANELE DYSKUSYJNE
W 2020 roku, w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie „Echa Katynia”, którego tematyka obejmuje szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu. – Po sukcesie poprzednich edycji i w związku z rosnącym zainteresowaniem tematyką festiwalu kontynuujemy naszą pracę, prezentując nowe, interesujące filmy oraz zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami towarzyszącymi. Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu. Wiele z nich to polskie premiery. Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą ciekawe debaty oraz warsztaty dla filmowców i amatorów – tłumaczą organizatorzy.
ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ
3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” zorganizowany zostanie w formule on-line. Więcej szczegółów, dokładny wykaz filmów, harmonogram innych wydarzeń oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie totalitaryzmy.pl.
Aby obejrzeć filmy, konieczna jest rejestracja. Warto się pospieszyć, ponieważ pula miejsc jest ograniczona. Po zalogowaniu się filmy będzie można obejrzeć o dowolnej porze, w ciągu 72 godzin od wpisania kodu dostępu w czasie trwania festiwalu, tj. pomiędzy 5 a 9 kwietnia.
raf