250 zastępów ratowników, 21 dni akcji i prawie dwa miliony złotych strat – tak pomorscy strażacy podsumowują najpoważniejsze akcje minionego roku. Trzy podejścia do gaszenia składowiska tekstyliów w Kamieńcu koło Cewic były najbardziej pracochłonnymi i kosztownymi działaniami.
9 lutego podczas dorocznej narady druhowie podsumowali 2021 rok. Starszy brygadier Piotr Socha, pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, mówi, że w działania pod Lęborkiem zaangażowanych było prawie tysiąc ratowników. 21 dni akcji kosztowało dwa miliony złotych.
– Pieniądze już zostały wydane. Mogliśmy przeznaczyć je na zakup nowego sprzętu lub paliwa czy doposażenie jednostek. Tylko w tym miesiącu płacimy faktury na 160 tysięcy złotych. Gmina Cewice pomogła nam w wyżywieniu strażaków, zakupie paliwa dla ochotniczych straży, a także w zakwaterowaniu ratowników z Warmii i Mazur oraz województwa kujawsko-pomorskiego, którzy pomagali w działaniach – przypomina.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zakończył kontrolę terenu składowiska. Wstępnie ocenił, że odpady w Kamieńcu są zbierane bez zezwolenia, za co grozi milionowa kara. Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski, zapowiada wspieranie WIOŚ w tych działaniach. – To niedopuszczalne, żeby Polska stała się śmietniskiem i ktoś realizował prywatne interesy kosztem naszego bezpieczeństwa zdrowotnego – podkreśla. O usunięcie odpadów z terenu nieprzeznaczonego do ich składowania zabiega gmina Cewice.
INWESTYCJE W 2023 ROKU
W przyszłym roku strażacy planują także wydatki inwestycyjne. Chodzi o przenosiny Komendy Powiatowej w Wejherowie, która pod koniec tego roku będzie pracować już nie w śródmieściu, a w powiększanym budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer jeden przy ulicy Tartacznej. Koszt inwestycji przekroczy siedem milionów złotych. Z kolei 4 lutego straż pożarna dostała pozwolenie na budowę nowej siedziby jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rumi, która z Placu Kaszubskiego przeniesie się na zbieg ulic Fredry i Reja. Prace pochłoną ponad 18 milionów złotych. Remonty przejdą też komendy w Bytowie, Miastku i Słupsku. Zmodernizowany ma być też poligon dla specjalistycznej grupy ratowniczej z psami.
Pomorscy strażacy dodają, że oprócz 22 nowych wozów dla Ochotniczej Straży Pożarnej, których zakup dofinansuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym roku do ratowników z Państwowej Straży Pożarnej trafi 12 ciężkich samochodów i drabina dla komendy w Malborku. Przetarg został już ogłoszony.
WIĘCEJ FAŁSZYWYCH ALARMÓW
W ubiegłym roku pomorscy strażacy uczestniczyli w 33 tysiącach akcji. To o 2 proc. więcej niż przed rokiem. W 1500 przypadków wspierali pogotowie ratunkowe.
Ratownicy zauważają, że rośnie liczba fałszywych alarmów. W 2021 roku było ich więcej o 200 w stosunku do minionego roku, co daje różnicę 10 proc.
Sebastian Kwiatkowski/MarWer