Na dwóch stacjach z Pomorza zakwestionowano jakość sprzedawanych na nich paliw – wynika z raportu za 2021 rok opublikowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyniki kontroli plasują nasze województwo w niechlubnej pierwszej trójce.
– W ubiegłym roku w naszym województwie zakwestionowano jakość trzech na 106 pobranych próbek z 99 stacji – mówi Waldemar Kołodziejczyk z inspekcji handlowej w Gdańsku. – W przypadku kontroli losowych, odsetek nieprawidłowości wynosił 1,59 proc. W przypadku kontroli wynikających ze skarg aż 5 proc. – dodaje.
ZANIECZYSZCZONE LUB PRZETERMINOWANE PALIWO
Inspekcja zakwestionowała próbkę oleju napędowego z wylosowanej do badania stacji przy ulicy Piwnej w Sierakowicach i dwie ze wskazanej przez kierowców, a mianowicie stacji w miejscowości Glina w powiecie kwidzyńskim. W pierwszym przypadku problemem była niska temperatura zapłonu, która może powodować zagrożenie wybuchem. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, kiedy olej jest zmieszany z benzyną. W drugim przypadku zaniżona była stabilność oksydacyjna, co powoduje powstawanie niebezpiecznych dla silnika osadów. To z kolei najczęściej cecha długo przechowywanych olejów napędowych. Paliwo z tej stacji wycofano z obrotu.
W kraju z 1565 losowych próbek inspektorzy zakwestionowali 27, z czego 22 dotyczyły oleju napędowego a 5 benzyny. Badań laboratoryjnych nie przeszło 1,72 proc. próbek. Rok wcześniej było ich 1,88 proc. Wśród losowo badanych paliw najwięcej (3,17 proc.) nieprawidłowości jest w kujawsko – pomorskim i warmińsko – mazurskim (2,22 proc.). Pomorskie to 1,57 proc. nieprawidłowości.
ZGŁOSZENIA OD KIEROWCÓW I POLICJI
Jak informuje UOKIK w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie informacji od policji i kierowców, najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwie śląskim (14,58 proc.), opolskim (14,29 proc.), warmińsko-mazurskim (11,54 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (10 proc.).
W kraju większych problemów w ubiegłym roku nie było z gazem LPG. Zakwestionowano tylko jedną próbkę na 345 zbadanych. Inspektorzy podkreślają, że pierwsze kontrole z 2003 roku wskazywały, że co trzecia próbka miała zaniżoną jakość. Listę kontrolowanych stacji wraz z wynikami znaleźć można na stronach internetowych urzędu: >>>KLIKNIJ TUTAJ.
Sebastian Kwiatkowski/raf