Parlamentarzyści z Platformy Obywatelskiej apelują o przyjęcie poprawek do tegorocznego budżetu państwa. W szczególności chodzi o poprawki „regionalne”, przeznaczające pieniądze na inwestycje na Pomorzu.
O poparcie zmian zgłoszonych do przyjętej ustawy budżetowej na 2023 rok apelowali poseł Piotr Adamowicz oraz senatorowie Sławomir Rybicki i Kazimierz Kleina. Chodzi o głosowanie nad senackimi zmianami, które teraz podlegać będą dyskusji i głosowaniu w Sejmie.
Jedna z nich dotyczy pieniędzy na remont charakterystycznych wiaduktów nad torami kolejowymi na wysokości przystanku SKM Gdynia Stocznia.
– Tutaj przed laty rozegrała się tragedia grudniowa. Jedną z poprawek są środki z budżetu państwa na remont wiaduktów w ciągu ulicy Janka Wiśniewskiego, które są w dramatycznym stanie i wymagają pilnego remontu. Nie spełniają już żadnych norm związanych z bezpieczeństwem transportu – mówił senator Sławomir Rybicki.
EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU
Inne poprawki dotyczą np. przeznaczenia 20 milionów złotych na modernizację linii kolejowej Gdynia – Lębork – Słupsk lub przeznaczenie czterech milionów złotych na finansowanie działalności Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
– Mówimy o poprawce bardzo symbolicznej. Porównajcie to do wydatków państwa, które wynoszą ponad 672 miliardy złotych. To jest niewielka kropelka w budżecie państwa polskiego. Niestety w 2018 roku ministerstwo obcięło część finansowania z budżetu przeznaczonego dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Senat uznał, że warto zwiększyć to dofinansowanie do poziomu 4 milionów złotych – tłumaczył poseł Piotr Adamowicz, apelując „do posłów pomorskich, w szczególności PiS” żeby zastanowili się „czy są posłami z Gdańska, Gdyni, Pomorza – czy wykonawcami tego co zapada na Nowogrodzkiej”.
POPRAWKI ZGŁASZANE PRZEZ PARLAMENTARZYSTÓW
Wśród poprawek zgłaszanych przez parlamentarzystów z pomorza są też pieniądze na: modernizację dróg podejściowych do portów w Łebie, Ustce, Kołobrzegu, Darłowie i Władysławowie; inwestycje w internet szerokopasmowy na terenach wiejskich; zwiększenie budżetu Wód Polskich o pieniądze na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław; budowę obwodnic Kwidzyna i Malborka w ciągu drogi krajowej nr 55.
Nie zabrakło też promocji poprawek ogólnopolskich. To między innymi dodatkowe środki dla NFZ czy profilaktykę i leczenie chorób nowotworowych. Wśród senackich zmian znajduje się też dofinansowanie oświaty z przeznaczeniem na podwyżki dla nauczycieli.
KRYTYKA PRZYJĘTEJ USTAWY BUDŻETOWEJ
Senator Kazimierz Kleina krytykował przyjętą ustawę budżetową. Twierdził, że to zapisy „fikcyjne”, niemożliwe do zrealizowania. Przekonywał też o dużych wydatkach poza kontrolą finansów publicznych.
– To budżet składający się z dwóch części. Jeden – poddany debacie publicznej. Drugi stanowi przynajmniej połowę budżetu i to są środki, które są w ogóle wyłączone z kontroli parlamentarnej. Pochodzą one z emisji obligacji, najczęściej właśnie z pożyczek, które nie są ujawniane opinii publicznej. To jest ten zarzut najważniejszy, podstawowy, który zarzucamy rządzącym – mówił Kazimierz Kleina.
Sejm ma się zająć senackimi poprawkami w trakcie posiedzenia w środę i czwartek.
Bartosz Stracewski/aKa