Spływy kajakowe to coraz popularniejsza forma aktywnego wypoczynku, która przyciąga zarówno amatorów, jak i doświadczonych kajakarzy. Na Pomorzu znajduje się wiele malowniczych szlaków – są to różnorodne trasy o zróżnicowanej długości i poziomie trudności. Przedstawiamy czternaście z nich.
BIAŁA
Malowniczy szlak kajakowy rzeki Białej przepływa przez bajkowe tereny i momentami silnie meandruje. Spływ kajakowy można rozpocząć w Jezierniku i zakończyć w Dzikowie.
Trudność: średnio trudny
BRDA
Brda uważana jest za najpiękniejszy szlak kajakowy na spływy kajakowe w Polsce i Europie. Znaczna różnica wzniesień miedzy źródłem a ujściem do Wisły, sprawia że Brda posiada bystry nurt. Niezwykle urozmaicony, kręty bieg rzeki, rozległe lasy, malownicze jeziora, pierwotna przyroda i liczne boczne szlaki od lat ściągają wielu kajakarzy.
Długość szlaku: Rzeka dostępna jest dla kajaków na długości 233 km
Trudność: łatwe i średnio trudne
BUKOWINA
Rzeka Bukowina jest pełna wrażeń. Najlepiej uzbroić się w kajak jednoosobowy, gdyż na kajakarza czeka nie lada wyzwanie. Spływ Bukowiną zajmie, który z pewnością cały dzień będzie pełen przygód. Liczne drzewa i przeszkody w nurcie oraz bystrza nie pozwolą na chwilę nudy. Szlak przeznaczony jest dla doświadczonych kajakarzy.
Długość szlaku: 19 km
Trudność: trudny
BYTOWA
Odcinek od Bytowa do Jeziora Głębokiego zaliczany jest to łatwych. Na spływ kajakowy należy przeznaczyć jeden dzień. Rzeka idealnie nadaje się dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Na szlaku liczne mostki, kładki, progi wodne i bystrza.
Długość szlaku: 22,7 km
Trudność: łatwy
CHOCINA
Chocina jest lewym dopływem Brdy o łącznej długości 45 km. Rzeka zaliczana do łatwych, pozbawiona przeszkód, jednak ze względu na liczne meandry, przy wiosłowaniu może zakręcić się w głowie. Jest dziką rzeką z czysta wodą. Spływ rozpoczynamy w Zielonej Chocinie przy zastawce na przystani kajakowej.
Długość szlaku: 27,4 km (+1,6 km Jez. Karsińskie, Swornegacie)
Liczba dni: 1-2 dni
Trudność: łatwy
CZARNA WODA (RZEKA WDA)
Szlak kajakowy Czarnej Wody (Czarna Wda) od Kłanina do Ostrowa zaliczany jest do łatwych. To mało znana, niewielka rzeka przymorska, rzadko odwiedzana przez kajakarzy. Szlak pozbawiony jest przeszkód w nurcie, poza przenoskami w Czarnym Młynie i czasem przy mostku w Jastrzębiej Górze. Rzeka ta płynie przez Północne Kaszuby w okolicach Jastrzębiej Góry, głównie w podmokłej pradolinie, rozcinającej nadmorską wysoczyznę. Czarna Wda idealnie nadaje się dla początkujących kajakarzy i rodzin z dziećmi. Charakterystyczną cechą tego szlaku są długie odcinki proste.
Długość szlaku: 13 km
Trudność: łatwy
CZERNICA
Rzeka Czernica jest mało uczęszczaną rzeką przez kajakarzy. Spływ kajakowy najlepiej rozpocząć od Sporysza, a zakończyć w Lubnicy. Odcinek ten liczy około 40 km. Jest to szlak dla osób lubiących spokój i ciszę. Rzeka płynie przez niezwykle dzikie i zalesione tereny. Jednak szybki nurt i powalone w rzece drzewa nie pozwolą uczestnikom spływu na nudę.
Długość szlaku: 28,8 km
Trudność: średnio trudny
GWDA
Gwda, jest największym, prawym dopływem Noteci. Przepływa przez teren trzech województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Na całej swej długości z Drężna do Ujścia koło Piły liczy 145 km. Szlak płynie w atrakcyjnym krajoznawczo terenie, początkowo równiną sandrową, która w środkowym i dolnym biegu przemienia się w głęboką dolinę, rzeka przepływa wśród łąk i lasów.
Długość szlaku: 136 km
Liczba dni: spływ wielodniowy
Trudność: łatwy
KAMIENICA
Spływ kajakowy rzeką Kamienicą najlepiej rozpocząć w miejscowości Tuchomie, a zakończyć w Gałąźni Małej. Kamienica jest rzeką trudną i zwałkową na całej długości, w jej nurcie znajdują się liczne bystrza, drzewa i przeszkody.
Długość szlaku: 42 km
Trudność: trudny
KANAŁ CHEŁST
Rzeka Chełst jest jedną z najczystszych rzek w Polsce. Źródła rzeki znajdują się w okolicach Gościęcina. Przepływa przez ciąg jarów, obok rezerwatu przyrody „Choczewskie Cisy”, mija ruchome wydmy i przepływa przez Jezioro Sarbsko. Rzeka uchodzi do rzeki Łeby w miejscowości Łeba.
Długość szlaku: 14,9 km
Liczba dni: 1 dzień
Trudność: łatwy
KANAŁ PANIEŃSKI
Kanał Panieński zwany również Panieńska Łachą. Szlak należy do łatwych, można płynąć w obu kierunkach z uwagi na brak nurtu. Dotychczas nieodkryty, dziewiczy. Brak w nim również zwyczajowego punktu startowego czy etapowych miejsc postojów.
Długość szlaku: 12 km (+1,8 km Szkarpawa, Osłonka)
Trudność: łatwy
KANAŁ WDY
Szlak Kanału Wdy stanowi ciekawą alternatywę dla spływów rzeką Wdą. Odcinek od Borska do Cegielni liczy około 18 km i należy do łatwych. Co ciekawe Kanałem można płynąć w obie strony. Na spływ kajakowy należy przeznaczyć jeden dzień.
Długość szlaku: 22,5 km
Trudność: łatwy
KUŚNIA I RUDA
Spływ kajakowy najlepiej rozpocząć w Płociszu, a zakończyć w miejscowości Garbaty Most. Szlak jest średnio trudny, miejscami uciążliwy przy niskim stanie wody.
Długość szlaku: 13 km
Trudność: łatwy
KÓŁKO JEZIOR RADUŃSKICH
Na opłynięcie Kółka Jezior Raduńskie należy przeznaczyć więcej niż jeden dzień. Szlak jest łatwy i prowadzi głównie przez jeziora, o ile nie ma wiatru i towarzszącej fali. Spływ najlepiej rozpocząć w Stężycy (można zacząć w innych miejscach), przepływamy przez dwa długie jeziora Raduńskie Górne i Raduńskie Dolne. Pomiędzy jeziorami tzw. Brama Kaszubska, grobla i most nad przesmykiem. Po drodze zachwyca nas krajobraz kaszubskich gór i lasów.
Trudność: odcinek łatwy
Liczba dni: 2 dni
Długość odcinka: 37 km (+4,2 km zachodni kraniec jez. Lubowisko)
Przeprawa kajakiem po opisanych szlakach zapewni nie tylko niezapomniane wrażenia, ale także możliwość odkrycia piękna polskiej przyrody i okolicznych terenów ze świeżym spojrzeniem na nie. Bez względu na poziom doświadczenia, każdy znajdzie odpowiednią trasę, by cieszyć się spływem kajakowym i odkrywać nowe obszary kraju.
Viktoria Nowicka