Zalodzona sieć kolejowa, sieć trakcyjna i gołoledź na drogach. Na Pomorzu obserwujemy spore oblodzenia w ruchu – zarówno drogowym, jak i kolejowym – spowodowane warunkami pogodowymi.
AKTUALIZACJA, GODZ. 22:00
Lębork – Słupsk i Warlubie-Twarda Góra-Smętowo – to dwie najtrudniejsze dla kolejarzy linie w Polsce. W obu miejscach trwa wciąż usuwanie skutków załamania pogody.
Jak informuje Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe, w okolicach Słupska przejazd pociągów umożliwiają lokomotywy spalinowe, kontynuowane są prace przy odladzaniu sieci trakcyjnej.
W rejonie Warlubia zaś, przez które przejeżdżają pociągi od strony Poznania, pracują lokomotywy, które z wykorzystaniem trakcji spalinowej umożliwiają kursowanie pociągów. Na linii prowadzone są prace przy odladzaniu sieci trakcyjnej. Służby energetyczne deklarują, że powinny się zakończyć w nocy.
Wśród pociągów dojeżdżających do Gdańska z największym opóźnieniem jest IC „Witkacy” – 5 godzin po czasie. Podobnie „Artus” z Przemyśla. 200 minut opóźnienia ma IC Gedania z Berlina oraz „Żuławy” ze Szczecina do Olsztyna.
– W nocy z czwartku na piątek wykonywane będą jazdy patrolowe na kilkuset kilometrach linii kolejowych w celu sprawdzenia przejezdności najważniejszych szlaków – dodają kolejarze.
AKTUALIZACJA, GODZ. 20:00
Spada liczba odbiorców bez prądu na Pomorzu. Zasilania pozbawionych jest jednak prawie 4 tysiące gospodarstw.
Jak powiedział Radiu Gdańsk Grzegorz Baran z Energa Operator, najwięcej jest ich w rejonie Słupska – 2 tysiące. Około 600 w Lęborku, 500 w Kartuzach i 300 Bytowie. Nie ma pewności, że do wszystkich jeszcze tej doby wróci prąd.
Pracowity dzień mają dziś także strażacy. Od północy w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi interweniowali 160 razy, z czego 90-krotnie w powiecie słupskim. To głównie połamane drzewa i gałęzie.
Interwencji związane z ruchem drogowym było zaledwie 23. A na drogach, zwłaszcza tych lokalnych trudne warunki nadal się utrzymują. Liczyć trzeba się z zajeżdżonym śniegiem, nabojem lodowym albo wręcz gołoledzią.
Czarne i przejezdne są autostrada A1, obwodnica Trójmiasta i Trasa Kaszubska. Na tej ostatniej korki mogą powodować jadące całą szerokością pługosolarki.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zastrzega jednak, że na części tras zalegać może jeszcze błoto pośniegowe. W Trójmieście główne arterie opustoszały, ale w Gdańsku także na nich kierowcy jadą po cienkiej warstwie pośniegowego błota.
Co w pogodzie? Strefa marznących opadów opuściła Pomorze. Przed nami natomiast tydzień mroźnej aury.
AKTUALIZACJA, GODZ. 19:00
Do rana potrwać ma usuwanie skutków załamania pogody na kolei. Technicy od wczorajszego wieczora walczą z lodem, który skuł sieć trakcyjną.
Jak powiedział Radiu Gdańsk Przemysław Zieliński z PKP Polskie Linie Kolejowe, na linii z Gdyni do Słupska przez cały czas działają trzy pociągi sieciowe. Od rana składy Intercity są przeciągane przez lokomotywy spalinowe. Za Polregio, także na linii do Ustki, kursuje komunikacja zastępcza.
Utrudnienia kończą się na linii do Warszawy. Jeszcze niedawno w rejonie Susza otwarty był jeden tor. Teraz czynne są już dwa.
AKTUALIZACJA, GODZ. 14:30
Coraz więcej odbiorców bez prądu na Pomorzu. Jak informuje Energa Operator to już ponad 8 tysięcy gospodarstw. Najwięcej – po 3 tysiące – w okolicach Lęborka i Słupska. W oddziale gdańskim – 1100, z czego 800 w rejonie Starogardu Gdańskiego.
Kolejarze przy odladzaniu sieci nadal pracują na odcinkach od Słupska do Lęborka i Ustki. Za część pociągów kursuje komunikacja zastępcza. Część pociągów dalekobieżnych z głębi kraju do Gdańska dojeżdża z nawet dwugodzinnymi opóźnieniami.
Na gdańskim lotnisku, także ze względu na sytuację w innych portach, większość lotów jest opóźnionych. Część zostało odwołanych.
Z powodu problemów transportowych, w wielu częściach regionu odwołano zajęcia. Taka sytuacja była między innymi w gminie Potęgowo ale także Lisich Jamach koło Sierakowic. W Gowidlinie zajęcia zostały skrócone.
Najwięcej interwencji z połamanymi drzewami strażacy mają w rejonie Słupska. Pozostałych drogowych także Bytowa i Starogardu Gdańskiego.
Na Pomorzu nadal obowiązuje ostrzeżenie przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Ujemne temperatury utrzymać mają się co najmniej przez tydzień.
AKTUALIZACJA. GODZ. 12:00
Zima nadal utrudnia komunikację w regionie. Z lodem na sieci od wczoraj kolejarze walczą przede wszystkim w rejonie Słupska. Pociągi kursujące przez Lębork i do Ustki mają duże opóźnienia.
– Pociągi sieciowe nadal pracują, także w rejonie Sławna. Pociągi intercity są przeciągane lokomotywami spalinowymi. Za Polregio działa autobusowa komunikacja zastępcza – mówił Przemysław Zieliński z PLK.
Na dworcu w Gdańsku, na wyświetlaczach 200-minutowe opóźnienia dotyczą pociągów Przewozów Regionalnych dojeżdżających od strony Malborka i Laskowic Pomorskich. Oblodzenie dotyczy także tras z Warszawy.
Dwie godziny po czasie dojadą do Trójmiasta składy Intercity z Poznania i Olsztyna.
– Na gdańskim lotnisku większość lotów jest opóźnionych. Pojedyncze odwołane. Więcej niż zwykle czasu zajmuje odladzanie maszyn – informowali rano przedstawiciele portu.
Nieco wzrosła natomiast liczba odbiorców bez prądu. Na Pomorzu jest ich nieco ponad sześć tysięcy. Najwięcej w rejonie Słupska, Lęborka i Starogardu Gdańskiego.
Do połamanych drzew tylko w powiecie słupskim ratownicy wyjeżdżali 50 razy. W pozostałej części Pomorza pod tym względem jest spokojniej.
Na drogach sytuacja trudna, ale stabilna. Lokalne ulice i trasy oblodzone. Zdarzają się przypadki autobusów i ciężarówek, które mają problemy z pokonaniem wzniesień.
Obwodnica Trójmiasta i Trasa Kaszubska są przejezdne. Autostrada A1 już z czarną nawierzchnią.
Według raportu Zarządu Dróg wojewódzkich najwięcej odcinków z gołoledzią jest w rejonie Bytowa, ale lokalna śliskość może występować w niemal całym regionie.
AKTUALIZACJA. GODZ. 10:00
Opóźnione pociągi, odwołane zajęcia w szkołach, ślisko na jezdniach i chodnikach oraz przerwy w dostawie prądu – to efekt gołoledzi na Pomorzu. Problemy występują również na kolei, pociągi na linii Słupsk – Lębork oraz Słupsk – Ustka kursują z opóźnieniem.
– Ekipy techniczne od wczoraj walczą z oblodzeniem sieci trakcyjnej – twierdzi Przemysław Zieliński z biura prasowego PKP PLK.
W gminie Potęgowo wójt Dawid Litwin ze względu na bezpieczeństwo dowożonych do szkół uczniów odwołał lekcje.
Kilka tysięcy odbiorców jest bez prądu na Pomorzu. To konsekwencje trudnych warunków pogodowych i marznących opadów, jakie trwają od wczoraj w regionie.
Jak powiedział Radiu Gdańsk Grzegorz Baran z Energa Operator – najwięcej osób bez zasilania jest w rejonie Słupskim to 2800 gospodarstw. 1300 w bytowskim i 400 lęborskim. W oddziale gdańskim problemy dotyczą 1500 odbiorców. 600 w okolicach Kartuz, 800 Starogardu Gdańskiego.
W większości przypadków usuwanie awarii do około południa powinno się zakończyć.
AKTUALIZACJA. GODZ. 9:40
Błoto pośniegowe utrudnia jazdę m.in. na Obwodnicy Trójmiasta i Trasie Kaszubskiej. Śnieg zalega na drogach w powiatach kościerskim i kartuskim oraz wejherowskim i puckim.
Dyżurna PID GDDKiA Izabela Osten-Sacken podała, że przez noc w województwie pracowały 93 pojazdy, w tym 77 pługoposypywarek. Najwięcej sprzętu pracowało w rejonie Trójmiasta: na Obwodnicy Trójmiasta i Trasie Kaszubskiej.
88 pojazdów do odśnieżania i przeciw gołoledzi pracowało na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Dyżurny ZDW w Gdańsku Marcin Kozłówski podał, że najwięcej pojazdów wyjeżdżało na drogi w powiatach kościerskim i kartuskim (22 pługi) oraz w powiatach wejherowskim i puckim (28 pojazdów). W powiatach gdańskim i nowodworskim, gdzie na drogach występuje zajeżdżony śnieg, wyjechało 11 pojazdów.
Na drogach w pozostałych powiatach występuje lokalna śliskość. Sześć pojazdów przeciw gołoledzi pracowało na drogach w powiatach: sztumskim, kwidzyńskim i malborskim. W powiatach lęborskim i słupskim 10 pojazdów.
Ostrzeżenia IMGW dla woj. pomorskiego przed marznącymi opadami zostało wydane dla całego woj. pomorskiego. Natomiast ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu dla powiatów: puckiego i wejherowskiego oraz Trójmiasta. Oba ostrzeżenia obowiązują do czwartku do godz. 15.
AKTUALIZACJA. GODZ. 9:00
Kilkugodzinne opóźnienia pociągów na Pomorzu. To konsekwencje problemów z oblodzoną siecią trakcyjną. Największe utrudnienia są między Słupskiem a Lęborkiem i Ustką ale także w centralnej Polsce.
– Obecnie mówimy o tym, że ruch jest utrudniony, także między Nasielskiem a Działdowem. Dla dalekobieżnych jest utrzymany. Największe zmiany w postaci wprowadzonej zastępczej komunikacji autobusowej dotyczą pociągów regionalnych- mówi Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe.
Dwu i pół godzinne opóźnienia dotyczą także pociągów Przewozów Regionalnych dojeżdżających do Gdańska z Malborka i Laskowic Pomorskich.
Kłopoty także na gdańskim lotnisku. Jak mówią jego przedstawiciele – odladzanie każdego z samolotów trwa około 30 minut. W efekcie wyloty odbywają się nawet dwie godziny po czasie.
Na drogach największa gołoledź występuje w powiecie bytowskim. Podobne – choć na mniejszą skalę – problemy także w powiatach gdańskim, nowodworskim, kwidzyńskim, sztumskim i malborski – informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Do wypadku doszło niedawno na trasie z Godziszewa do węzła A1 w Stanisławiu. W miejscowości Turze dachował samochód. Ucierpiała jedna osoba.
Jak informuje SKM Trójmiasto, pierwszy dziś planowy pociąg z Lęborka do Trójmiasta wyjechał o 8:33. Wcześniej, na odcinku do Wejherowa, kursowała autobusowa komunikacja zastępcza.
Według prognoz marznące opady mogą utrzymywać się jeszcze w wciągu dnia. W kolejnych dniach ochłodzenie.
AKTUALIZACJA. GODZ. 8:00
Służby techniczne po odlodzeniu sieci trakcyjnej wznowiły ruch pociągów na trasie Małkinia – Sadowne (linia Warszawa – Białystok).
Cały czas pociągi sieciowe pracują przy odladzaniu sieci na odcinkach między Nasielskiem a Działdowem na linii Warszawa – Gdańsk, na trasie Wyszków – Ostrołęka oraz w woj. kujawsko – pomorskim na trasie Warlubie – Twarda Góra – Smętowo. Ograniczony jest ruch pociągów na linii Słupsk – Lębork oraz Słupsk – Ustka.
OPÓŹNIENIA I KOMUNIKACJA ZASTĘPCZA
Pociągi dojeżdżające do Gdańska z południa i północy mają kilkudziesięciominutowe opóźnienia. To konsekwencje problemów z zalodzoną siecią między Lęborkiem a Słupskiem.
Szybka Kolej Miejska informuje o wstrzymanym ruchu na stację Lębork. Na odcinku Lębork – Wejherowo działa autobusowa komunikacja zastępcza.
Godzinę po czasie do celu dojadą między innymi pociągi regionalne z Malborka, Laskowic Pomorskich i Smętowa.
Polskie Linie Kolejowe informują także o trudnej sytuacji między Nasielskiem a Działdowem na linii Warszawa – Gdańsk.
– Obecnie utrzymywany jest przejazd pociągów dalekobieżnych. Wstrzymane zostały przejazdy pociągów regionalnych. Pociągi PKP Intercity jadące z i do Gdańska mogą mieć ponad kilkudziesięciominutowe zmiany w rozkładzie jazdy. Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów w pociągach PKP Intercity i Kolei Mazowieckich – czytamy w komunikacie.
KOMUNIKAT WYDANY PRZEZ PKP PLK
Marznący deszcz spowodował oblodzenie sieci trakcyjnej na odcinku między Nasielskiem a Działdowem na linii Warszawa – Gdańsk. Obecnie utrzymywany jest przejazd pociągów dalekobieżnych. Wstrzymane zostały przejazdy pociągów regionalnych. Przewoźnik Koleje Mazowieckie wprowadził zastępczą komunikację autobusową na odcinku Działdowo – Nasielsk. Pociągi PKP Intercity jadące z i do Gdańska, Olsztyna mogą mieć ponad kilkudziesięciominutowe zmiany w rozkładzie jazdy. Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów w pociągach PKP Intercity i Kolei Mazowieckich.
Między Nasielskiem a Działdowem przy odladzaniu sieci trakcyjnej pracują trzy pociągi sieciowe. Prace wykonywane są w trudnych warunkach na wysokości ponad 5 metrów nad torem.
Trudne warunki atmosferyczne spowodowały wstrzymanie ruchu pociągów także na odcinkach Wyszków – Ostrołęka, Małkinia – Sadowne (linia Warszawa – Białystok). Przewoźnik organizuje zastępczą komunikację autobusową. Ograniczony jest ruch pociągów na linii Słupsk – Lębork.
Bieżąca sytuacja na sieci kolejowej monitorowana jest przez specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, który natychmiast reaguje na wszelkie utrudnienia. Służby PLK SA na bieżąco monitorują sytuację pogodową. W ciągłej gotowości są drużyny szybkiego reagowania na usterki, pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe. O zmianach w kursowaniu pociągów informują drużyny konduktorskie, komunikaty podawane są na stacjach i przystankach oraz na www.portalpasazera.pl.
DOTYCHCZASOWE ZDARZENIA DROGOWE
W nocy za sprawą gołoledzi najwięcej problemów było w powiecie bytowskim. Tuż po godz. 4:00 w Udorpiu w poprzek drogi stanęła ciężarówka z trzodą chlewną. W Parchowie na skraju jezdni zawisł samochód ochotników. Na drodze krajowej nr 21 w Objezierzu tuż przed samochodem spadło drzewo. Nikt nie ucierpiał, ale przejazd jest utrudniony.
Do wypadku doszło też na autostradzie A1 między Pelplinem a Swarożynem, gdzie na bok przewrócił się bus. Trzech z pięciu podróżujących nim obcokrajowców trafiło do szpitala.
OPÓŹNIENIA TRAMWAJÓW W GDAŃSKU
ZTM poinformowało, że w związku z oblodzeniem sieci trakcyjnej, możliwe jest wystąpienie opóźnień w kursowaniu linii tramwajowych w Gdańsku.
KORKI NA DROGACH
Kierowcy jadący z Gdyni do Gdańska (w przeciwnym kierunku również) muszą uzbroić się w cierpliwość. Przejechanie niecałych 25 kilometrów może zająć nawet półtorej godziny. Na korek trafimy m.in. w Sopocie, podobnie jest w okolicach gdańska Żabianki, zakorkowany jest także Gdańsk Wrzeszcz. O dalszej sytuacji będziemy informować na bieżąco.
Sebastian Kwiatkowski/Daniel Wojciechowski/aKa