Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało na Pomorzu cztery osoby podejrzane o wyłudzenia dofinansowania ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa.
Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Wśród zatrzymanych są trzy kobiety, a grupa wyłudziła ponad pięć milionów złotych. Środki pochodziły z puli przeznaczonej na zwalczanie skutków pandemii COVID-19 i były przeznaczone na cele związane z ochroną miejsc pracy.
– Ustalono, że w okresie pandemii szereg spółek występowało z wnioskami o dofinansowanie na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wnioski były składane wyłącznie za pośrednictwem Internet. Do wniosków dołączane były wykazy pracowników, na podstawie których wyliczana była kwota przysługującego dofinansowania. Podmioty te, po pozytywnym zweryfikowaniu, otrzymały dofinansowanie, po czym w terminie przewidzianym ustawą nie wywiązały się z obowiązku rozliczenia otrzymanych świadczeń, nie złożyły wymaganych dokumentów oraz nie zwróciły środków. Próby kontaktu z beneficjentami okazały się bezskuteczne – mówi prok. Grażyna Wawryniuk.
– Przeprowadzone kontrole wykazały, że podmioty te posługiwały się tymi samymi numerami rachunków bankowych. W złożonych wnioskach powtarzały się adresy poczty elektronicznej oraz dane do kontaktu. Ustalono, że spółki, które składały wnioski o dofinansowanie, były kupowane od hurtowników spółek. Co do zasady nie zatrudniały pracowników, a osoby wskazane we wnioskach były fikcyjne. Takich spółek ustalono kilkanaście. Złożyły one w różnych urzędach pracy na terenie Polski 49 poświadczających nieprawdę wniosków. W 25 przypadkach uzyskały dofinansowanie na łączną kwotę przekraczającą 5 milionów złotych. W pozostałych przypadkach usiłowano uzyskać dofinansowanie na kwotę przekraczającą 3,6 milionów złotych. Zatrzymane osoby brały udział w nielegalnym procederze – dodaje prok. Wawryniuk.
Zarzucone podejrzanym przestępstwo wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia mienia znacznej wartości zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Taką samą karą zagrożone jest przestępstwo „prania pieniędzy”. Pomocnictwo do popełnienia przestępstwa wyłudzenia mienia zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności .
Śledztwo ma charakter rozwojowy.
Grzegorz Armatowski/am