Pomorze to malowniczy region na północy Polski. Tereny te są nie tylko skarbnicą historii i pięknych krajobrazów, lecz także krainą wielu zachwycających zamków, które stanowią ważne dziedzictwo tego regionu. Te majestatyczne fortyfikacje od wieków były świadkami historycznych zdarzeń i do dziś zachwycają turystów swoim urokiem. Długi weekend majówkowy to dobra okazja, by je odwiedzić.
Zamek w Malborku
Jednym z najbardziej znanych tego rodzaju obiektów na Pomorzu jest Zamek w Malborku, będący największą ceglaną budowlą na świecie. Został zbudowany w XIII wieku i pełnił funkcję rezydencji wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Później stanowił siedzibę królów Polski. Jego imponujące mury, wieże i fortyfikacje sprawiają, że zamek ten stanowi największą ceglaną warownię średniowiecznej Europy. Zespół zamkowy w Malborku obejmuje: Zamek Wysoki, Zamek Średni, wzniesiony w miejscu byłego przedzamcza, oraz Zamek Niski (Przedzamcze). W 1991 roku Zamek w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce.
Zamek w Gniewie
Kolejnym ważnym zamkiem Pomorza jest Zamek w Gniewie, położony nad rzeką Wisłą. Został zbudowany przez zakon krzyżacki w XIII wieku i rozbudowany w XIV i XV wieku. Pełnił funkcję siedziby komtura gniewskiego, a następnie także obronną oraz administracyjną. Obecnie zamek został odrestaurowany i odbywają się w nim turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa artystycznego, kolonie tematyczne i inne imprezy. Liczne komnaty zostały zaadaptowane na apartamenty w standardzie hotelu.
Zamek w Bytowie
Bytów, niewielkie miasto na Pomorzu, również może pochwalić się pięknym zamkiem. Początki Zamku w Bytowie sięgają XIV wieku, a obecny wygląd zawdzięcza on rozbudowie z XV wieku. Początkowo był siedzibą prokuratora krzyżackiego, a następnie własnością książąt pomorskich. Wewnątrz zamku znajduje się muzeum, które prezentuje historię miasta i regionu oraz ekspozycje związane z dawną kulturą i sztuką. Warto również wspomnieć, że Bytów i otaczające go krajobrazy (urozmaicona rzeźba terenu, jeziora, lasy, pola i zagubione wśród nich osady) są kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić to miejsce.
Pałac Jana III Sobieskiego w Rzucewie
W Rzucewie, które dzieli zaledwie siedem kilometrów od Pucka, znajduje się także Pałac Jana III Sobieskiego. Na miejsce prowadzi piękna Aleja Lipowa, którą (jeśli wierzyć legendom) sadził sam król Polski Jan III Sobieski. W roku 1997 po dwu i pół roku intensywnych prac zabytkowy zespół pałacowo-parkowy został zamieniony na obiekt świadczący usługi hotelarskie, gastronomiczne oraz rekreacyjne. W pałacu powstało miejsce wypoczynku dla ludzi ceniących spokój i wygodę, a także dla tych, których urzekła jego historia.
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie, wzorowany na zamkach krzyżackich, to perła kapituły pomezańskiej. Rozpoczęcie budowy zamku miało miejsce na przestrzeni XIII i XIV wieku. Przez wieki zamek przechodził wielokrotne przebudowy, rozszerzenia oraz częściową rozbiórkę. W czasie swego największego rozwoju (między XVI a XIX wiekiem) stanowił on czteroskrzydłowy, regularny kompleks. Dzisiaj wewnątrz zamku znajduje się muzeum, a od 2018 roku kompleks zamkowo-katedralny posiada status Pomnika Historii. W zachowanym północnym i zachodnim skrzydle mieści się Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, który przechowuje niezwykłe eksponaty. Warto również wspomnieć o zachowanej wieży studziennej z gankiem oraz największym gdanisku, które dodają uroku temu historycznemu miejscu.
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
Zamek Książąt Pomorskich, położony w Słupsku, powstał w 1507 roku za panowania księcia Bogusława X, jednego z najwybitniejszych władców Pomorza Zachodniego. Przez lata był on przebudowywany, a w czasie II wojny światowej przeszedł gruntowny remont. W XVI i XVII wieku zamek był rezydencją pomorskich książąt z dynastii Gryfitów. Zamek jest położony niemal w bezpośrednim sąsiedztwie z rzeką Słupią. W pobliżu znajduje się starszy o 200 lat młyn zamkowy. Obecnie zamek stanowi siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Zamek w Człuchowie
Zamek krzyżacki położony w Człuchowie, drugi po Malborku pod względem wielkości zamek zakonu. W przeszłości był rezydencją znaczących postaci, takich jak Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode. W 2014 roku przeprowadzono w nim kompleksowe prace remontowe, na skutek których odzyskano dodatkowe kondygnacje kaplicy zamkowej, wieża została przebudowana i zaaranżowana, a dziedziniec bramny i dziedziniec zamkowy – zagospodarowane. Przebudowany zamek stał się siedzibą Muzeum Regionalnego. Od 2008 roku na zamku trwają prace archeologiczne, prowadzone przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zwiedzanie tego miejsca to wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w pięknie dawnych czasów i zgłębić tajemnice zamkowych murów, które ożywają dzięki staraniom naukowców i miłośników historii.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Ten obiekt co prawda leży już w sąsiednim województwie, ale warto o nim wspomnieć. To położona na Wzgórzu Zamkowym budowla, której początki sięgają 1346 roku, zbudowana jako rezydencja Książąt Pomorskich. Jest jednym z najważniejszych zabytków miasta i ważnym punktem na mapie turystycznej Pomorza Zachodniego. W kolejnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Imponujące mury, wysokie wieże oraz pięknie zdobione detale architektoniczne wciąż zapierają dech w piersiach. Dodatkowym magnesem dla turystów jest piękny widok na panoramę Szczecina, który można podziwiać z wieży zamkowej.
Wymienione wyżej zamki to tylko kilka przykładów bogactwa kulturowego i historycznego Pomorza. Wiele innych zabytków również czeka na odkrycie, każdy z nich z własną unikalną historią do opowiedzenia. Dla miłośników historii, architektury i zapierających dech w piersiach widoków odwiedzenie zamków Pomorza to niezapomniane doświadczenie, które przenosi w czasie i pozwala odkryć fascynujące dziedzictwo tego regionu.
Viktoria Nowicka/raf