Pomorscy maturzyści są w średniej krajowej pod względem zdawalności i wyników matur z poszczególnych przedmiotów. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępnie wyniki.
Jak mówi Radiu Gdańsk Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, w kraju zdało 84 procent maturzystów, a na Pomorzu – 83. – Zdawalność w liceach jest wyższa, zdało 87,6 proc., a w technikach – niższa. Zawsze tak było. Uważam, że to i tak sukces tych ludzi, mają 77,9 proc. zdawalności. Trzeba pamiętać, że młodzież w technikach zdaje też egzaminy zawodowe i musi się do nich przygotowywać – podkreśla.
Średni wynik z egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym wyniósł na Pomorzu 79,65 proc. Z matury podstawowej z języka polskiego abiturienci uzyskali średnio 59,86 proc. punktów. Natomiast średni wynik egzaminu podstawowego z matematyki w województwie pomorskim to 62,07 proc.
Najwięcej – aż 13 proc. ze zdających – nie poradziło sobie na egzaminie z matematyki. Matury z z języka polskiego nie zdało 5 proc. abiturientów. Zdających na Pomorzu było ponad 15 tysięcy.
Więcej na temat wyników matur przeczytasz w prezentacji przygotowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
EGZAMINY POPRAWKOWE W SIERPNIU
Szefowa okręgowej komisji egzaminacyjnej zaznacza, że maturzyści, którzy nie zdali tylko z jednego przedmiotu, mają prawo, ale nie obowiązek, podejść do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Jeśli chcą skorzystać z tej możliwości, muszą w ciągu 7 dni złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek w swojej szkole. Można zrobić to drogą elektroniczną.
ZASADY PRZYSTĘPOWANIA DO MATURY
Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mieli jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.
Obowiązkowe było też przystąpienie do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym. Z tego obowiązku wyłączeni są abiturienci techników i branżowych szkół II stopnia, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Kuba Kaługa/ua