Ministerstwo Infrastruktury zapowiada obniżenie granicy wieku młodych kierowców. Według projektu prawo jazdy kategorii B będą mogli zdobyć już siedemnastolatkowie. O zmianach informował w rozmowie z portalem BRD24 wiceminister Stanisław Bukowiec.
Jak przekazał Roman Nowak z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, warunkiem do prowadzenia samochodu ma być ograniczona do 95 koni mechanicznych moc silnika i asysta bardziej doświadczonego kierowcy.
– Projekt zakłada, że od momentu uzyskania uprawień do ukończenia 18. roku życia kierowca będzie mógł prowadzić pojazd wyłącznie w towarzystwie osoby, która posiada prawo jazdy przynajmniej od kilku lat. Życzę sobie i wszystkim, żeby to nie była tylko osoba, która ma dokument, ale posiada też praktykę w prowadzeniu samochodu. Gdy myślę o siedemnastolatku za kierownicą z sobą towarzyszącą i o samodzielnie kierującym osiemnastolatku, to skłaniam się bardziej ku tej pierwszej osobie – skomentował Nowak.
ZMIANY TEŻ DLA MŁODYCH KIEROWCÓW CIĘŻARÓWEK
Zmiany w prawie narzuca też ubiegłoroczna unijna dyrektywa. O rewolucji mówi się również w kontekście transportu ciężkiego. Przepisy mogą dotyczyć także młodych kierowców ciężarówek, którzy dziś o uprawnienia ubiegają się dopiero od 21. roku życia.
Według policyjnych statystyk młodzi kierowcy między 18. a 24. rokiem życia powodują w Polsce najwięcej wypadków. W ubiegłym roku spowodowali 15 proc. wszystkich poważnych zdarzeń.
Posłuchaj materiału naszego reportera:
O planowanych zmianach w prawie rozmawialiśmy również z nadkomisarz Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Posłuchaj:
Sebastian Kwiatkowski/mk