Już ponad 500 placówek edukacyjnych zgłosiło się do 13. edycji konkursu „Planeta Energii” – edukacyjnego projektu Energi. Spośród nich wyróżnionych zostanie 100 szkół i przedszkoli. Zgłoszenia trwają do 19 listopada.
Do konkursu mogą przystąpić zarówno klasy szkolne, jak i grupy zerówkowe z przedszkoli. Zapisu dokonuje nauczyciel lub dyrektor placówki, wypełniając formularz dostępny >>>TUTAJ. Można zgłaszać zarówno klasy i grupy w pełnym składzie, jak również grupy łączone, świetlice czy kółka przyrodnicze, o ile liczba ich uczestników nie przekracza liczebności typowej klasy.
Po rejestracji nauczyciel otrzymuje dostęp do materiałów edukacyjnych umożliwiających przeprowadzenie interaktywnych zajęć. Dla ubiegania się o wyróżnienie podstawowe wystarczy przeprowadzić i zaraportować jedną z lekcji na podstawie dostępnych scenariuszy, ale placówki mogą zdobyć dodatkowe punkty za wykonanie kolejnych działań i realizację więcej niż jednego scenariusza, co zwiększa szanse na wyróżnienie główne. Sprawozdanie z przeprowadzonych lekcji można przesyłać poprzez konto na platformie PlanetaEnergii.pl do 19 listopada. Raport powinien obejmować opis lekcji, a także zdjęcia lub filmiki dokumentujące przebieg zajęć, co umożliwi ocenę aktywności przez kapitułę konkursu.
PIKNIKI DLA NAJLEPSZYCH
Na uczestników 13. edycji konkursu Planeta Energii czekają nagrody, które mają stać się inspiracją do dalszego poznawania świata roślin i zwierząt oraz działań na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności. Do trzech najlepszych placówek trafi wyróżnienie główne, czyli Piknik Bioróżnorodności z udziałem między innymi Marzeny Rogalskiej, ambasadorki programu – będzie to wypełniona atrakcjami i warsztatami lekcja przyrody dla całego przedszkola lub szkoły. Dodatkowo trafi do nich voucher o wartości 11 tysięcy złotych na stworzenie Strefy Bioróżnorodności, czyli dodatkowej przestrzeni przyrodniczej. Placówki te będą miały także okazję zdobycia upominków dla nauczyciela prowadzącego grupę – aby ubiegać się o tę nagrodę, należy zrealizować co najmniej dwa scenariusze zajęć.
100 placówek, które zrealizują przynajmniej jeden scenariusz zajęć i zostaną pozytywnie ocenione przez kapitułę konkursu, otrzyma wyróżnienia podstawowe. Do każdej ze szkół trafią wspierające edukację ekologiczną pakiety bioróżnorodności o wartości 750 złotych. „Biopakiet” będzie zawierać między innymi materiały na zbudowanie podniesionej grządki na własne uprawy, budki lęgowe dla ptaków, hoteliki dla zapylaczy i nasiona roślin miododajnych. Każda placówka zgłaszająca raport otrzyma dyplom uczestnictwa – Certyfikat Bioróżnorodności podkreślający wkład danej szkoły lub przedszkola w edukację ekologiczną i ochronę środowiska.
Wyróżnienia trafią też do nauczycieli. Dziesięcioro najbardziej zaangażowanych prowadzących zajęcia otrzyma zaproszenie na dwudniowe warsztaty, realizowane do 20 grudnia 2024 roku, a także voucher pieniężny o wartości 2 tysięcy złotych.
Mat. pras./MarWer