CBA zatrzymało przedsiębiorców realizujących usługi na rzecz wojskowych oddziałów gospodarczych. Wśród zatrzymanych są osoby z Pomorza. Chodzi o śledztwo w sprawie zmowy przetargowej i działania na szkodę interesów ekonomicznych jednostek wojskowych.
– Z ustaleń śledztwa wynika, że kilku przedsiębiorców, działając w celu osiągniecia korzyści majątkowej, weszło wspólnie w porozumienie polegające na bezprawnym wywieraniu wpływu na wyniki postępowań przetargowych prowadzonych przez jednostki wojskowe na terenie całego kraju. W ramach tego procederu dochodziło do wręczania korzyści majątkowych urzędnikom i pracownikom z instytucji cywilnych i wojskowych – poinformował zespół prasowy CBA.
PRZESZUKANIA I ZATRZYMANIA TAKŻE NA POMORZU
W sprawie zatrzymano siedem osób, w tym prywatnych przedsiębiorców i ich pracowników z woj. pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i łódzkiego. – Zatrzymani reprezentowali podmioty gospodarcze specjalizujące się w realizacji usług związanych z obsługą infrastruktury paliw ciekłych oraz urządzeń MPS na rzecz jednostek wojskowych – przekazał zespół prasowy CBA.
W akcji uczestniczyło 70 funkcjonariuszy CBA, którzy w 17 jednostkach wojskowych zabezpieczyli dokumentację przetargową, urządzenia elektroniczne i materiały dotyczące współpracy podejrzanych z jednostkami wojskowymi. Przeszukania przeprowadzono również w siedzibach podejrzanych podmiotów gospodarczych w Wielkopolsce i na Pomorzu.
KILKADZIESIĄT ZARZUTÓW
– Łącznie podejrzanym postawiono 84 zarzuty związane z procederem zmowy przetargowej, a także wręczania korzyści majątkowych, podżegania do poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz składania fałszywych zeznań w postępowaniu sądowym – przekazał zespół prasowy CBA.
Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w łącznej kwocie 530 tys. złotych, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu ujawniania informacji z postępowania.
PAP/ua