Ogłoszono przetarg na realizację instalacji fotowoltaicznej obok Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu. W miejscu, gdzie powstanie farma fotowoltaiczna, trzeba będzie wyciąć ponad 400 drzew. Tym planom sprzeciwiali się mieszkańcy sąsiadujących ze szpitalem domów.
– To nie ma nic wspólnego z ekologią czy nowoczesnością. To jest emisja hałasu, spalin. To jest zniszczenie drzewostanu, dobrostanu przyrodniczego, łącznie z gniazdowaniem ptaków. Nie mówiąc już o kwestii estetycznej – przekonywał jeden z protestujących, Lucjan Filaszkiewicz.
Przedstawiciele szpitala kilka razy spotkali się z protestującymi. Do konsensusu jednak nie doszło.
Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu tłumaczy inwestycję koniecznymi oszczędnościami. Co roku wzrastają bowiem ceny energii. W ciągu dwóch lat opłaty wzrosły prawie dwukrotnie i w 2023 roku za energię szpital zapłacił ponad cztery miliony złotych.
Ostatecznie szpital z planów budowy instalacji fotowoltaicznej nie zrezygnował. Ogłosił przetarg na realizację przedsięwzięcia.
– Przedmiotem zamówienia jest modernizacja infrastruktury energetycznej – dostawa, montaż, uruchomienie i serwis w okresie gwarancji instalacji fotowoltaicznej posadowionej na gruncie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Realizacja zadania wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, co warunkuje wykonanie projektów technicznych i powykonawczych, oraz wykonanie audytów energetycznych ex ante i ex post, pozwalające zamawiającemu o ubieganie się teraz lub w przyszłości o środki z Programów Funduszy Europejskich – regionalnych lub krajowych na lata 2021 – 2027 – czytamy.
Marek Nowosad/jk