Oświata, rodzina i pomoc społeczna to priorytety w przyszłorocznym budżecie Starogardu Gdańskiego. Rada miasta przyjęła dokument i podzieliła prawie 253 miliony złotych. Planowane są także inwestycje.
– Jest on porównywalny z budżetem na poprzedni rok. Wydatki na pomoc społeczną są mniejsze, ponieważ 500+ przeszło do ZUS-u. Plan finansowy zakłada wydatki na kwotę ponad 252 milionów złotych, a dochody gminy na 222 miliony – informuje Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego ratusza.
Inwestycje pochłoną 42 miliony złotych. Wśród nich są przebudowy ulic, budowa sali sportowej, rozbudowa kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego na Piekiełkach i rozpoczęcie budowy Centrum Kulturalnego Kociewie.
Strefy płatnego parkowania powstaną w Tczewie. Podczas grudniowej sesji radni przyjęli dwie uchwały w tej sprawie. Parkometry pojawią się przede wszystkim w rejonie starego miasta oraz dworca kolejowego. Opłaty zaczną obowiązywać nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.
– Stawka będzie wynosić od 2 złotych za pierwszą godzinę postoju. Będzie też dostępny bilet dzienny. Wszystkie opłaty będą pomniejszone o 50 procent dla posiadaczy Karty Mieszkańca – informuje Przemysław Boleski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych. – Najpierw jednak musimy ogłosić przetarg i wybrać operatora. Jeśli udałoby nam się podpisać umowę w połowie marca, to liczymy około 3 miesięcy na przygotowanie stref, czyli w czasie wakacji powinny już działać – dodaje.
Strefy obejmą łącznie około 750 miejsc postojowych, m.in. przy Urzędzie Miejskim, ul. Żwirki i na placu św. Grzegorza. Opłaty mają obowiązywać tylko w dni powszednie, w godzinach od 8:00 do 17:00. Odrębne stawki wyznaczono na parkingu przy ul. Pomorskiej, bezpośrednio przy dworcu. Opłaty będą tam pobierane całodobowo, nie będzie też zniżki dla posiadaczy Karty Mieszkańca Tczewa.
Nawet 1500 wypożyczonych książek trafia miesięcznie do wrzutni w bibliotece na tczewskiej starówce. Rozwiązanie przypominające skrzynkę na listy umożliwia zwrot książek w dowolnych godzinach i ogranicza ruch wewnątrz budynków.
Druga skrzynia do zwrotów wypożyczonych pozycji stanęła przy bibliotece na Górkach. Biblioteka zapowiada kolejne tego typu rozwiązania. Oprócz książek można tam zwracać także wypożyczone płyty, komiksy czy audiobooki.
Informator poświęcony zdrowiu psychicznemu został opublikowany na stronie internetowej powiatu tczewskiego.
Zebrano w nim dostępne formy opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i edukacyjnej oraz aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dokument zawiera też bazę instytucji, które mogą udzielić wsparcia i bezpłatnej pomocy również rodzinom osób z problemami zdrowia psychicznego w sytuacji wystąpienia kryzysu. Informator można pobrać ze strony powiat.tczew.pl.
Filip Jędruch/Hanna Brzezińska/am