Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie przygotowuje się na przyjęcie dzieci z ukraińskich domów dziecka. Rozpoczęto zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów, sprzętu i mebli.
Dzieci przyjadą z opiekunami oraz ich rodzinami. – Liczebność dzieci będzie zależała od tego, jak uda nam się zadeklarować liczbę miejsc, które tworzymy w dawnym budynku Domu Dziecka w Tczewie przy ulicy Wojska Polskiego. Od piątku 4 marca jesteśmy w trakcie przyjmowania wyposażenia i darów, które będą niezbędne do wyposażenia placówki – mówi Katarzyna Wróbel, dyrektor tczewskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Osoby chcące przekazać pomoc rzeczową, proszone są w pierwszej kolejności o kontakt z PCPR w Tczewie w celu weryfikacji bieżących potrzeb. Potrzebne są meble, pościele, ręczniki, zmywarka, lodówka, pralka, zestaw garnków na płytę indukcyjną oraz naczynia.
Koordynatorką działań jest Katarzyna Wróbel, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Tczewie (tel. 501 325 407).
Zakończył się remont cmentarza wojennego w Lesie Szpęgawskim. Prace objęły między innymi odnowienie płyt nagrobnych dwóch zbiorowych mogił, oznakowanie wejść do cmentarza oraz utwardzenie placu wokół pomnika i monumentu kostką z tak zwanej berlinki, czyli drogi, którą w 1940 roku zbudowali Niemcy, wykorzystując do tego jeńców i więźniów. Kostkę przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Celem remontu jest przywrócenie odpowiedniej rangi miejscu o wyjątkowej wartości historycznej. – Cmentarz w Lesie Szpęgawskim to jedno z czterech największych miejsc upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa na Pomorzu – podkreśla Anna Bocian, rzecznik resortu kultury.
Przeprowadzenie prac dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało gminie Starogard Gdański 108 tysięcy złotych na ten cel. W 2020 roku resort wsparł miejsce pamięci w Szpęgawsku kwotą 86 tysięcy złotych. 20 tysięcy złotych przekazała gmina Pelplin.
Prawie dwa i pół miliona złotych trafi do gminy Gniew na przebudowę dróg gminnych w Piasecznie, Jeleniu i Tymawie.
– To nie jedyne inwestycje, do których się przygotowujemy. Budujemy obecnie sieć kanalizacyjną, sanitarną, grawitacyjną i tłoczną z przepompowniami ścieków w Wielkich Walichnowach. W ostatnim czasie ogłosiliśmy także przetargi na drugi i ostatni etap budowy wodociągu w Rakowcu oraz na budowę wodociągu na terenach inwestycyjnych przy ulicy Krasickiego w Gniewie. W zasadzie czekamy tylko na podpisanie umowy – mówi Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewa.
Budowa wodociągów na ulicy Krasickiego ma rozpocząć się wiosną.
Pięć firm działających na terenie Tczewa zostało wyróżnionych w jubileuszowej, dziesiątej edycji miejskiego konkursu Przedsiębiorca Roku. Nagrody przyznano firmom, które nie tylko dbają o jakość swoich usług, ale też angażują się w sprawy miasta i działania na rzecz ochrony środowiska.
Wyróżniono między innymi Salon Rowerowy Bogdan Bondariew za wkład w promocję polityki rowerowej miasta, a także Auto Serwis Tomasz Waszyński za kontynuowanie rodzinnej tradycji rzemieślniczej i kształcenie kolejnych pokoleń młodych pracowników. Pełna lista nagrodzonych dostępna jest >>> TUTAJ.
Przestrzenny napis z nazwą miasta stanie na bulwarze nad Wisłą w Tczewie.
Hanna Brzezińska, Filip Jędruch/MarWer