W Malborku powstanie Centrum Wsparcia Młodych. Pilotażowy projekt ma przygotować młodych ludzi do aktualnych wymagań rynku pracy. Zapewni także informacje z różnych miejskich jednostek i wsparcie doradcy zawodowego czy psychologa.
– Każdy uczestnik i osoba zainteresowana projektem, bez względu na to, czy będzie osobą bezrobotną, poszukującą pracy, uczęszczającą na studia. Wszyscy będą mogli w jednym miejscu otrzymać najpotrzebniejsze informacje. Młodzi ludzie przed 30. rokiem życia, do których skierowany jest projekt, w naszym powiecie zarejestrowanych takich osób mamy 25%, często nie zdają sobie sprawy, albo też nie wiedzą o dostępnych możliwościach. To wiele ułatwiłoby im starcie na drodze zawodowej – mówi Joanna Reszka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku.
Dla uczestników projektu przewidziano także staże zawodowe. Malborskie Centrum Wsparcia Młodych zacznie swoją działalność we wrześniu. Ministerialne dofinansowanie projektu wynosi prawie 490 tysięcy złotych.
Biblioteka Kwadro w Sztumie realizuje projekt „Różni. Równi. Ważni”. Jest to, jak wyjaśnia kierowniczka placówki Anna Wolińska, działanie społeczno-edukacyjne umożliwiające dzieciom i młodzieży, zarówno z Ukrainy, jak i z Polski, wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji.
Jak podkreśla kierowniczka biblioteki, projekt nie ma wakacyjnej przerwy. W bezpłatnych zajęciach, które odbywają się trzy razy w tygodniu, we wtorki, środy i czwartki od godz. 11 do godz. 12, może uczestniczyć każdy chętny.
Z zajęć organizowanych w sztumskiej bibliotece, zarówno z projektu „Różni. Równi. Ważni”, jak i z działającego w trakcie roku szkolnego Cyfrowego Centrum Edukacji korzysta 23 młodych uchodźców z Ukrainy.
Gmina Stegna obchodzi w tym roku pięćdziesiątą rocznicę powstania. Punktem szczególnym samorządowych obchodów są festyny rodzinne organizowane w 14 sołectwach gminy, w trakcie których wkopywane są kapsuły czasu.
Najbliższa taka uroczystość nastąpi 7 lipca w Dworku. O kapsułach mówi organizatorka festynów i pracownica Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie Paulina Fortes.
– Kapsuły zawierają zdjęcia, kroniki, pocztówki, spisy mieszkańców i to wszystko, co może zainteresować naszych następców za 50 lat, gdy zostaną wykopane – tłumaczy.
Ukoronowaniem obchodów 50-lecia gminy Stegna będą samorządowe dożynki, które odbędą się 9 września.
Z okazji 103. rocznicy plebiscytu na Powiślu odbędzie się XIII Powiślański Rajd Rowerowy. Uczestnicy pokonają około 50 kilometrów do Waplewa Wielkiego, dawnej siedziby rodu Sierakowskich i z powrotem do Malborka.
Zbiórka uczestników zaplanowana jest na sobotę na godzinę 9:00 przy pomniku króla Kazimierza Jagiellończyka przy ulicy Kościuszki. W trakcie rajdu zaplanowano zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych wraz z przewodnikiem.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski/pb