Kociewski plac zabaw powstał w gminie Pelplin. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach programu grantowego „Aktywne Sołectwo Pomorskie”, we wsi Pomyje udało się zrealizować pomysł połączenia nowoczesnego placu zabaw dla najmłodszych z elementami regionalnymi.
Tuż obok, przed wiejską świetlicą, ustawiono nieużywane już bańki do mleka, które zostały odnowione i pomalowane w kociewskie wzory.
Łączny koszt inwestycji to 32 tys. zł, z czego 20 tys. to dofinansowanie przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Z początkiem września Starogard Gdański wprowadza nowy sposób transportu dzieci z niepełnosprawnościami do szkół.
– Szukamy osób, które będą opiekunami w trakcie przewozu. Opiekun musi przede wszystkim posiadać predyspozycje do opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Jego rolą będzie czuwanie nad bezpieczeństwem podopiecznego, ale przede wszystkim będzie pomagać wsiąść, wysiąść z busa, a jeżeli będzie taka potrzeba – przenieść dziecko z wózka inwalidzkiego do busa i z busa na wózek inwalidzki – informuje Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego urzędu miasta.
Transport będzie odbywał się trzema busami, które są własnością miasta. Szczegóły dotyczące oferty pracy można znaleźć na stronie starogard.pl.
W niedzielę w Wirtach odbędzie się VI Jarmark Kociewski. To okazja do poznania kociewskiego rękodzieła i folkloru. Będzie też podsumowanie dorocznego Pleneru Artystów Ludowych Pomorza.
– Plachandry mają taki wymiar tożsamościowy, kulturowy, integrujący Kociewiaków. Jarmark natomiast jest raczej świętem kociewskiego rzemiosła, dobrego jedzenia, tego, co rzemieślnicy – czy to produkujący żywność, czy inne wyroby – mają na Kociewiu najlepszego – opowiada Ewa Czeplina z Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia”.
Jarmark będzie tłem dla obchodów pięćdziesięciolecia Nadleśnictwa Kaliska, które jest współorganizatorem imprezy i gospodarzem Arboretum w Wirtach. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę o godz. 11:00.
Trwa nabór zgłoszeń od wystawców, którzy chcieliby pojawić się na wrześniowym targowisku na tczewskiej starówce.
Wydarzenie, które zostało zaplanowane na 3 września, jest okazją by handlować swoimi wyrobami, ubraniami, ale także płytami czy książkami. Oprócz rękodzielników i kolekcjonerów, do wystawców może dołączyć każdy, kto chce sprzedać niepotrzebne, do dawna zalegające w domu rzeczy.
Nabór prowadzony jest do końca sierpnia.
Filip Jędruch / Hanna Brzezińska / aKa