Prace przy odbudowie Mostu Tczewskiego wkrótce mogą zostać wznowione. Jak dotąd wymagana zgoda Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie została udzielona z powodu braku zgodności projektowych. Jednak do końca miesiąca ma wpłynąć nowa dokumentacja.
Jeżeli przedstawiony do końca września projekt spełni wymagania, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyda pozytywną opinię w ciągu tygodnia.
– Dzisiaj w urzędzie odbyło się spotkanie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wynajętym przez starostwo tczewskie projektantem, który odpowiada za tę odbudowę. Dogadaliśmy się w sprawie różnych detali związanych z historycznym kształtem odbudowy tczewskich mostów. Myślę, że ostateczna dokumentacja tej pracowni projektowej przyjdzie do końca września, a w październiku Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków będzie mógł wydać decyzję o możliwości ogłoszenia przetargu na odbudowę tych mostów w takim kształcie, w jakim przedstawia to projektant. To mocny krok do przodu – zapowiada Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
CIEKAWE I „BARDZO PIĘKNE” STRUKTURY
Jak podkreśla Sellin, skala dziedzictwa zabytku jest znacząca i ma duże znaczenie dla regionu. – Powstały w XIX wieku Most Tczewski stanowi jedną z najciekawszych i w dodatku bardzo pięknych struktur inżynieryjnych tamtego czasu. Przez ponad 100 lat cieszył oko. Niestety, na skutek wydarzeń z II czasu wojny światowej został zachowany tylko częściowo. Dziewięć lat temu zdecydowano o odbudowaniu go w historycznym kształcie, a nam ta decyzja bardzo się podoba, ponieważ obiekt wpisany do rejestru zabytków w pełnym wymiarze podlega nadzorowi konserwatora zabytków. Trzeba dopełnić wszelkich wymogów, żeby ten most został odbudowany zgodnie ze sztuką konserwatorską – podkreśla.
ŚRODKI Z POLSKIEGO ŁADU
Pozytywna decyzja dotycząca Mostu Tczewskiego nie została podjęta tak długo ze względu na brak wkładu własnego starostwa. Poza tym przedstawiane projekty nie oddawały pierwotnych kształtów obiektu.
– Rząd Zjednoczonej Prawicy przekazał na odbudowę tego mostu naprawdę poważne środki, nikt wcześniej tego nie zrobił. To 60 milionów złotych z Polskiego Ładu. Starosta tczewski ma niestety problem ze znalezieniem 5 proc. wkładu własnego, ale i w tym chcemy pomóc. Do rezerwy ogólnej dyspozycji Prezesa Rady Ministrów wpłynął wniosek w tej sprawie. Jest trochę dziwne, że starosta w ciągu tak długiego czasu nie był w stanie wygospodarować tak niedużej kwoty, ale postaramy się pomóc w tej sprawie. Przeznaczyliśmy także pieniądze na budowę w zachodnim przyczółku tego mostu filii Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która będzie opowiadać o tym, co działo się w 1939 roku w ramach bitwy o Most Tczewski – wyjaśnia Sellin.
– Podstawowym problemem projektów, które ostatnio się u nas pojawiały, była niezgodność z historycznym kształtem mostu. Różniły się zarówno detalami, jak i proporcjami, można powiedzieć, że były niedopasowane do siebie. To problem, który występuje w sytuacji braku spójnej wizji całości, gdy różni projektanci w różnym czasie projektują fragmenty – tłumaczy Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
STAROSTWO ODPOWIADA
Jak przekazał nam starosta tczewski Mirosław Augustyn od początku obecnej kadencji, od listopada 2018 roku, starostawraz z Zarządem Powiatu Tczewskiego soi na stanowisku, że Most Tczewski powinien zostać przejęty przez stronę rządową – poprzez specustawę, jak zrobiono z Westerplatte albo przez wywłaszczenie na mocy decyzji konserwatora zabytków lub inny możliwy sposób. W związku z tym zarząd deklarował, że nie będzie wydatkował środków z budżetu powiatu na Most Tczewski. Od czasu pojawienia się środków z Polskiego Ładu oraz rozmów dotyczących utworzenia filii Muzeum II Wojny Światowej w przyczółku Mostu Tczewskiego, wkład własny miał być przekazany przez stronę rządową poprzez MIIWŚ.
SPOTKANIE W KWIETNIU DOTYCZĄCE MOSTU
– Na spotkaniu 13 kwietnia 2023 r. w obecności Generalnego Konserwatora Zabytków Jarosława Sellina, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta, posła na Sejm RP Kazimierza Smolińskiego, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka i jego współpracownika Tomasza Kozyra, starosty tczewskiego Mirosława Augustyna, przewodniczącej Rady Powiatu Tczewskiego Barbary Kamińskiej i pracowników Biura Projektowego BAK zostały poczynione ustalenia, że do połowy maja miały zostać wydane wszystkie pozwolenia niezbędne do wykorzystania przez powiat środków z rządowego funduszu Polski Ład. Uzgodniona została także wersja wkładu własnego, który przekaże Muzeum II Wojny Światowej. Otrzymaliśmy również zgodę na ekspozycję przęsła ESTB od PWKZ – wyjaśnia Augustyn.
W lipcu otrzymano informację, że przekazanie środków na wkład własny przez MIIWŚ jest pod względem prawnym niemożliwe. – Następnie zostaliśmy powiadomieni o wystąpieniu o wyżej wymienione środki z rezerwy premiera poprzez wojewodę pomorskiego. Taki dokument wystosowaliśmy 9 sierpnia 2023 r. – tłumaczy.
Marta Włodarczyk/MarWer