Starogardzka fara przejdzie remont za cztery miliony złotych. Kościół pod wezwaniem św. Mateusza z XIV wieku to najstarszy miejski zabytek, a także – jak przekonuje Tadeusz Błędzki, wiceprezydent Starogardu – jeden z symboli starogardzkiej starówki.
– Jest to obiekt znajdujący się przy samym rynku. W jego północno-zachodniej części mamy dwa kościoły, poza św. Mateuszem jest jeszcze kościół Św. Katarzyny. W zasadzie są one rozdzielone dojazdową do rynku ulicę Hallera i kanałem rzeki Wierzycy. Po renowacji parku miejskiego ten zabytek prezentuje się jeszcze okazalej – tłumaczy Tadeusz Błędzki.
Wiceprezydent zapewnia, że prace renowacyjne rozpoczną się we wrześniu.
– Zakres obejmuje w pierwszej kolejności renowację większej części elewacji kościoła, likwidację przyczyn zawilgocenia ścian – czyli projekt przebudowy kanalizacji deszczowej – i stworzenie nowej nawierzchni wokół świątyni – dodaje.
Część prac renowacyjnych będzie dotyczyła także odnowienia i zabezpieczenia murów obronnych od wysokości wieży kościoła w kierunku Muzeum Ziemi Kociewskiej. Prace powinny skończyć się w maju 2026 roku.
Filip Jędruch/aKa/raf