Zmiana formy i daty dyskusji publicznej nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego w Malborku. Konsultacje odbędą się online na platformie Zoom w najbliższy wtorek, 2 lutego, o 12:00. Projekt dotyczy miejsca w centrum miasta po wyburzonej fabryce „Pemal”. – Na przedmiotowej działce planowana jest zabudowa mieszkaniowo-usługowa. Teren jest dyskusyjny, bo to centrum miasta i wielki obszar po fabryce. Następnym terenem, którego dotyczą konsultacje, jest parking miejski. Były plany, by powstał tam park i tereny rekreacyjne dla mieszkańców, ale spotkało się to z protestami. Były głosy, że będzie za mało miejsc parkingowych. Prawdopodobnie zostanie więc wybrany inny wariant: projekt przewiduje, że w jednej części będzie parking, a w drugiej zieleń – informuje Edyta Suchcicka z Urzędu Miasta w Malborku.
Projekt jest do wglądu w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej. Można się z nim zapoznać >>> TUTAJ <<<
Urząd przekazał także >>> LINK do spotkania <<< (identyfikator: 967 8563 6164; kod dostępu: 123456).
Uwagi należy składać na piśmie do burmistrza Malborka z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do 22 lutego 2022 r. Pisma należy kierować na adres Urzędu Miasta w Malborku, pl. Słowiański 5, 82-200 Malbork lub w postaci elektronicznej na adres mailowy: e.suchcicka@um.malbork.pl.
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem w Kwidzynie otrzyma w lutym ponad milion złotych od Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku na uruchomienie w mieście mieszkania treningowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Połowa z tej kwoty zostanie przeznaczona na remont, a reszta na prowadzenie lokalu, który nieodpłatnie przekazały władze Kwidzyna. Jego wyposażenie zapewniło, także bezpłatnie, starostwo.
Jak mówi prezes stowarzyszenia Iweta Jabłońska, pierwsi lokatorzy sprowadzą się do mieszkania za pięć miesięcy. – Będzie to łącznie 12 osób, które będą tu przebywać w cyklach tygodniowych, po trzy osoby w każdym. Każdą grupą opiekować będą się mieszkający z nimi pracownicy – dodaje szefowa organizacji.
W trakcie pobytu w mieszkaniu treningowym lokatorzy będą uczyć się, jak samodzielnie dbać o zdrowie, gospodarować pieniędzmi, spędzać wolny czas, załatwiać sprawy w urzędach, przygotowywać posiłki, robić zakupy, prać, sprzątać.
W centrum Malborka pojawił się przestrzenny podświetlany napis z nazwą miasta. Instalacja przy ul. Piłsudskiego ma promować turystyczne walory dawnej krzyżackiej stolicy.
Jak podkreśla przewodniczący rady miasta Paweł Dziwosz, lokalizacja napisu nie jest przypadkowa. Ma skłonić turystów, by zwiedzając Malbork nie kierowali się wyłącznie do zamku, ale zwrócili uwagę także na inne rejony miasta. Przestrzenna instalacja powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Koszt realizacji tego pomysłu to 39 tys. zł.
22 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z województwa pomorskiego mają otrzymać dofinansowanie do zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych.
Wśród nich są jednostki z Kwidzyna i Szrop. – Nasze wozy jeżdżą dzięki determinacji strażaków, którzy je naprawiają – mówki Adam Baranek, naczelnik OSP Szropy. – Mamy cztery auta, średnia ich wieku to około 40 lat, więc wymiana jest naprawdę potrzebna. Pojawił się promyk nadziei, że trafi do nas nowe auto.
Nieznana jest jeszcze kwota poszczególnych dotacji ani szczegóły związane z przekazaniem sprzętu.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski/raf